PAZARYERİNDE ÇATI TAMAM, SIRA ZEMİNDE…

PAZARYERİNDE ÇATI TAMAM, SIRA ZEMİNDE…

PAZARYERİNDE ÇATI TAMAM, SIRA ZEMİNDE…

Karadeniz Ereğli Belediye Başkanı Hüseyin Uysal Kent meydanı yapılacak alanda bulunan terminal binaları ve hükümet konağının kısa sürede kaldırılacağını belirterek, “Bu ayın sonuna doğru terminal binalarımızdan başlamak üzere yıkamaya başlayacağız” dedi.

 Ereğli Belediye Başkanı Op. Dr. Hüseyin Uysal, beraberinde başkan yardımcıları ve belediye meclis üyeleri ile birlikte, ilçede yapılacak kent meydanı dolayısıyla boşaltılacak hükümet binasının taşınacağı Belediye Hizmet Binası ve Pazaryeri’nde bulunan, kamuoyunda eski adı Millet parkı olarak bilinen alanda incelemelerde bulundu.

 Uysal, geçici Hükümet Binası olarak kullanılacak olan Belediye Hizmet binasında yaptığı incelemede, odaların tefrişatının tamamlandığını, asansörün yapımıyla birlikte kaymakamlığın buraya taşınmasının önünde engel kalmadığını söyledi.

 “BU AYIN SONUNA DOĞRU…”

 Kent meydanı projesi’nin başlaması için iki tane yapılaşma kaldığını ifade eden Uysal şöyle konuştu:
“Bunlardan biri hükümet binası. Biri de terminalcilerin durduğu binalar. Terminalciler bu hafta sonu çıkıyorlar. Onların altyapılarını ve yerleşim alanları bitirdik. Şu anda bulunduğumuz bina da kaymakamlık binası olarak hazırlığı bitti. Önümüzdeki günlerde Kaymakamlığımızın bu binaya taşınması için gerekenleri onların talepleri doğrultusunda tamamladık. Bir tek asansörü kaldı. Çok kısa zamanda da onun ihalesine çıkacağız. Tam tarih belli değil. Bugün arkadaşlar yeni gelen evraklar çalışacak, ona göre ihaleye çıkacağımız tarihi belirleyeceğiz. Sayın kaymakamımız da bunun bittiğini görünce kısım kısım taşınmaya başlayacaklar. Bu ayın sonuna doğru terminal binalarımızdan başlamak üzere yıkmaya başlayacağız.

Yeni hükümet konağı katlı otopark yerine değil, emniyet binasının yanındaki çilek halk otobüslerinin bulunduğu yere hazırlıklar yapılacak. Çilek halk otobüsleri için yeni bir toplanma alanı oluşturulacak. Hükümet binasının mimarisi de orada başlamış olacak.  Önemli olan şu, kent meydanı başlıyor.”

 MİLLET PARKI’NA ÇEVRE DÜZENLEMESİ…

 Millet Parkı’nda incelemeleri esnasında parkların yaşayan alanlar olduğuna dikkat çekerek, görüş alanının açık olmasının buraların kullanımında önemli olduğunu ifade eden Uysal şu ifadeleri kullandı:

 “Bütün insanlar, Atatürk anıtı için teşekkür ediyor. Özellikle belli yaşa gelmiş insanlar ve aileler teşekkür ediyor. Bunun içinde yabancı insanlar oturuyordu, ağaçların altı görünür hale geldiği gibi o tür kötü olaylardan kurtulduk diyorlar. Bu ağaç, böyle giderse çok az yaşayacak. 685 yıllık bir çınar ağacı. İnşallah uzun süre yaşatacağız.

 Burada yeşil göreceğiz. Betonlaşmanın önüne geçeceğiz. Hem ağaçları koruyacağız, hem de çok güzel bir çevre düzenlemesi yapacağız.  Burada Nimet Hoca Kurtuluş Savaşı’nda burada konuşma yapmış. Ondan dolayı buraya Millet Parkı diyeceğiz, buraya Nimet Hoca’nın büstü ve halka hitabetini koyacağız.

Betonlaşmayı kaldırınca park bahçelere teslim edeceğiz, bu alan halkın oturacağı bir alan olacak. Ağacın altında insanlar yazın otursunlar. Kışın, yağmur altında oturmak istiyorlarsa çadırvari bir şey olmaz.”


Uysal gazetecilere yaptığı açıklamada Millet Parkı dediğimiz bu alanda ki çalışmaların tamamı aslında iki tane yaklaşık 500 yıllık Osmanlı tarihinden 1453 İstanbulun fethi zamanında dikilen Çınar ağaçlarını korumak ve bunu da koruma altına almak için buradaki yeşil alanı arttırmak içindir. Buradaki betonlaşmanın da önüne geçeceğiz. İki tane Çınar ağacımız buraya hayat verecek. Betonlaşmadan dolayı zarar gördüler. Hem ağaçların koruyacağız hem de çok güzel bir çevre düzenlemesi yapacağız burada dedi.
Başkan Uysal yaklaşık 1 ay kadar önce başlatılan çalışmaların yakın zaman içerisinde tamamlanacağını ifade etti.

PAZARYERİNDE ÇATI TAMAM, SIRA ZEMİNDE…

 

Uysal, incelemelerin ardından basın mensuplarının sorularına da yanıt verdi. Bir soru üzerine Pazaryeri bölgesinde yenileme çalışmalarının sürdüğünü ifade eden Uysal “Pazaryerindeki çatının örtüsünü değiştirdik. Griydi Bordo rengine çevirdik. Bunun için on günlük bir gecikme oldu. Bu hafta sonu hepsi geliyor. Bunlar bittikten sonra zemin işi yapılacak” şeklinde konuştu.

Vinçlerin beton baskı zemini bozmasın diye vinçler gittikten sonra zeminin yapılacağını dile getiren Uysal, “Bir gayret içindeyiz, en azından bunu bilmeniz lazım. Sabahtan arkadaşlarla iki buçuk saat toplantı yaptık. Biliyorsunuz kolay çıkmıyor sonuç ortaya . Yıllarca konuşuluyor, yıllardır farkındalar ama insanlar absürt bir fikir gibi geliyor. Anlatırsak, sizler de sahip çıkarsanız, bunları gündeme getirirsek, güzel sonuçlar ortaya çıkacak diye düşünüyorum” dedi.

 “ESNAFI MAĞDUR ETMEDEN…”

 Uysal, köylü pazarının üstünün kapatılmasının ardından, pazaryerindeki kapalı işyerlerinin çatısının da değişeceğini belirterek şunları söyledi:
“Bu binaları komple yeniden yapmaya kalksak, pazaryeri esnafından pek azı buraya geri dönebilir. Çünkü yeni yapılan işyerlerini ihale yoluyla yeniden tahsis etmek gerekiyor. Bu durum da esnafı mağdur eder. Birtakım çıkmaları ve işgalleri ortadan kaldıracağız ama esnafı yerinden etmeden bu yenileme çalışmalarını tamamlayacağız.”

Uysal, incelemeleri esnasında basın mensupları ve vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

haber

haber

haber

haber

haber

haber

 

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2017, 13:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48