POSBIYIK: BOZHANE HAYATTIR, CANDIR

Kdz.Ereğli'de, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı kutlamaları kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler ilgi çekti. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, 4 yıl aradan sonra tekrar yağlı direk yarışları düzenlediklerini belirterek “Önümüzdeki yıl daha kapsamlı, festival havasında olacak” dedi.

Kdz. Ereğli’de Denizcilik ve Kabotaj Bayramının 93’üncü yıl dönümü etkinlikleri kapsamında  çeşitli yarışmalar düzenlendi, halkın yoğun ilgi gösterdiği yarışlar renkli görüntülere sahne oldu.

Kaymakamlığın öncülüğünde, Liman Başkanlığı ve Kdz. Ereğli Belediyesi’nin katkılarıyla Bozhane limanında yapılan kutlamalarda sporcular halat ve kürek çekme, yüzme, kano, optimist ile lazer yarışlarında rakiplerini geçmek için amansız bir mücadele ortaya koydu.

POSBIYIK: SENEYE FESTİVAL HAVASINDA OLACAK

Belediye Başkanı Halil Posbıyık, bir gelenek haline gelen ve 2015 yılında kutlamalardan çıkarılan yağlı direk yarışlarını bu yıl tekrar başlattıklarını duyurdu.

Bozhane’de geleneği sürdüreceklerini anlatan Posbıyık, şunları söyledi:

“Belediye Başkanı olarak görev yaptığım 20 yıl düzenlenen yağlı direk yarışları 2015 yılından itibaren kaldırıldı. 4 yıl aradan sonra Ereğli’nin bir geleneğini daha yeniden geri kazandırıyoruz. Ereğli için Bozhane demek, yaşam demek, can demek. Sloganımız denizin mavisi, ormanın yeşili, güneşin sarısı. Ereğli’yi görmeden ölmek, öbür dünyaya eksik gitmek demektir. Yeni dönemde her alanda olduğu gibi denizimizle daha entegre bir Kdz.Ereğli olacak. Bunun için 28 Temmuz’da yerel ve ülkemizin dört bir yanından 400 sporcunun katılımıyla ‘Açık Su Yüzme’ yarışları düzenleyeceğiz. Şimdiden sizleri bu etkinliğimize davet ediyorum. Bu yıl yağlı direk geleneğimizin geri kazandırılmasında önemli katkısı olan Kaymakam Sayın İsmail Çorumluoğlu’na özellikle teşekkür ediyorum. Önümüzdeki yıldan itibaren daha kapsamlı, festival havasında kutlamalar gerçekleştirilecek.”

ÇORUMLUOĞLU: YAT LİMANI HAYALİMİZ

Ereğli Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu da yaptığı konuşmada Ereğli’nin yat limanına ihtiyacı olduğunu söyledi.

Çorumluoğlu “Bu ülkenin denizlerinin kıymetinin bilinmesi için önemli bir tarih. Ereğli'de yurt dışından ve yurt içinden gelenlerin misafir edilebileceği bir yat limanı projesini hayata geçirmek en büyük hayalim. Çalışma zamanı çalışma, üretme zamanı üretme, eğlence zamanı da eğlenme. Bugün eğlenme vakti. Bundan sonra bu tür faaliyetlerin içerisinde olacağız ve destekleyeceğiz" dedi.

YAĞLI DİREK YARIŞLARI ÖDÜLÜ 20 BİN TL

Etkinliklerin son bölümünde yağlı direk yarışları yapıldı. Bozhene’li gençler, yağlı direğin ucundaki Türk Bayrağını alabilmek için uzun süre uğraş verdi. Belediye Başkanı Halil Posbıyık, yağlı direk yarışlarının ödülünü 20 bin TL olarak açıkladı, alandakiler Başkan Posbıyık’a sevgi gösterilerinde bulundu.

Yarışmanın uzaması üzerine Başkan Posbıyık gençlere “5 yıl geçti bakıyorum paslanmışsınız" diye seslendi. Halkın da tezahüratlarıyla yağlı direkten bayrağı almayı başaran Bozhane’li gençler, Türk Bayrağı’nı Belediye Başkanı Halil Posbıyık’a teslim ettiler.


 

Gündem

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2019, 16:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48