POSBIYIK; "ENERJİ ARIZALARININ KDZ. EREĞLİ BELEDİYESİ İLE İLGİ YOK"

POSBIYIK; "ENERJİ ARIZALARININ KDZ. EREĞLİ BELEDİYESİ İLE İLGİ YOK"

Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık, kentimizi etkisi altına alan kar yağışıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Ereğli’de Enerji-sa kaynaklı sıkıntıların yaşandığını vurgulayan Posbıyık, belediye olarak ana arterleri sürekli açık tuttuklarını söyledi.

Başkan Posbıyık, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Uzun zamandan beri karı özlüyorduk, kimi görsek ‘kar yağsa’ diyordu ama kar biraz fazla yağdı. Dün gece saat 3.5’a kadar ekiplerimiz çalıştı.  Ortam gayet iyiydi ama o saatten sonra yağan kar hala bütün yoğunluğuyla devam ediyor.

Bir takım aksaklıklar yaşanmaya başladı. Biz belediye olarak ana arterler üzerinde çalışıyoruz, bu konuda bir sıkıntı yok. Hastane yolu, mezarlık yolu gibi ana arterleri açıyoruz. Bütün mahallelerin ana arterleri açık.

ENERJİ-SA KONUSUNDA ÇOK BÜYÜK SIKINTI VAR-

Ancak enerji sağlanması konusunda, Enerji-Sa’nın çalışmaları konusunda çok büyük bir sıkıntı var. Zabıtamıza gelen şikayetler genellikle enerji konusunda. Özellikle yeni kuşak, Z kuşağı enerji sıkıntılarının belediye kaynaklı olduğunu zannediyor. Yani Belediye’nin çalışma alanı diye düşünüyor. ‘Enerjimiz kesildi’ diye sürekli telefonlar geliyor. Hatta küfredenler dahi oluyor; ‘enerjimizi hala getirmedin’ diye. Halbuki enerjinin bizimle bir alakası yok. Ayrıca biliyorsunuz özelleşti. Enerji-Sa şu anda bakıyor. Bir çok yerde ağaçlar devrildi, elektrik telleri koptu. Enerji hizmetleri özelleşince, firmalar daha fazla kar elde etmek için az adam çalıştırıyorlar. Sonuç böyle oluyor. 3-5 adamla bunları yapamıyorlar. Ağaç devriliyor, ‘testeremiz yok’ diyorlar, belediye olarak peşlerindeyiz zaten. Testere getiriyoruz, ‘şu aletimiz yok, arabamız yok’ diyorlar araba veriyoruz. Bu şekilde yardımcı olmaya çalışıyoruz elimizden geldiği kadar ama maalesef çok yerde elektrik kesintileri oldu. Benim olduğum bölgede, evimde de elektrik kesintileri yaşandı.

Bir de sudan şikayet edenler var. Bizim su konusunda hiçbir sıkıntımız, problemimiz yok. Suyumuz bol, verebiliyoruz. Ancak tabii ki su enerjiyle bağlantılı bir iş. Özellikle Ereğli gibi çok yüksek kademeli bir bölgede biliyorsunuz su depoları da kademeli olarak yapılıyor. 6 merdiven diyoruz biz. Birincisinde su basılıyor enerji ile… Sonra 2,3,4… Oradan deşarj sistemiyle su Ereğli’ye veriliyor. Ama elektriğin kesildiği bölgelerde pompalar çalışmadığı için suyu depolara gönderemiyoruz ve depolarda su bittiği zaman da enerji gelmediği zaman suyu veremiyoruz.

ENERJİ-SA ANKARA’DAN DESTEK İSTEDİ

Enerji-Sa ağırlıklı sıkıntılar çekiyoruz. Sayın Kaymakamımızla bir görüşme yaptık. Genel bir değerlendirme yaptık. Ankara’dan ekip çağırmış Enerji-Sa… Bir de kar makineleri geliyormuş. Öğleden sonra duruma iyice hakim olacaklarını söylediler. Ama şu bir gerçek; Biz zaman zaman özelleştirmelere karşı çıktığımızda, ekonomik yönden iyi olduğu söyleniyor ama daha fazla para kazanmak için az adam çalıştırılması neticesinde de bu olaylarla karşılaşıyoruz. Mesela Süleymanbeyler’deki arıtma tesisimiz, elektrikler olmadığı için jeneratörle çalışıyor. Jeneratörün mazotu bitmek üzere… 2 saatlik zamanı kaldı. Mazot yetiştirmek için sabahleyin bir hamle yaptık, yollarda arabalar kalmış. Mazot tankerimiz devrilme tehlikesi geçirdi, gidemedi. Şimdi ekipler oraya ağırlık verdiler. Jeneratör çalışsın, suda bir aksama olmasın diye uğraşıyoruz.

Ben özellikle şunu belirtmek istiyorum. Lütfen basın mensuplarımızdan da rica ediyorum. Bize yardımcı olun. Enerjinin Belediye ile bir alakası yok. Enerji arızaları belediyeyle hiç ilgili değil. Su kesintisi olan muhtelif yerlerde de enerji kesildiği için sorun yaşanıyor. Bunları herkesin bilmesini istiyoruz.

ACİL HASTALARA YARDIMCI OLUYORUZ

Az evvel Kıyıcak Mahallesi’nden bir vatandaşla konuştum. KOAH hastasıymış, enerji gelmediği için nefes alamıyor. Kendisine araba göndereceğimi ve belediyeye veya elektriği olan başka bir yere alıp hastalığı için kendisine yardım edeceğimizi söyledik. Yine diyalize girecek hastalarımızı zabıtamız götürüyor, çare üretiyor. Tüm hastalarımıza talep geldiği zaman yardımcı olmaya çalışıyoruz. Belediye olarak sıkıntımız yok, ana arterler, hastane yolu açık. Ama şöyle bir şey oluyor: ‘Ben şu mahallede oturuyorum özel arabamı çıkaramıyorum gelin arabamı çıkarın ben dışarı çıkacağım’ diyor. ‘Bu koşullarda arabanı çıkarma’ diyoruz. Afet gibi kar var, önceliklerimiz var. Oraya da müdahale etmemiz mümkün değil. Bunu da söylüyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2021, 15:24
YORUM EKLE
YORUMLAR
Veli
Veli - 2 yıl Önce

Yönetici maKami olarak tabiki sorunları vatandaş size iletecek. Üstelik bu kesintiler yeni bir konu değil. Rüzgarda kesinti, yağmurda kesinti, karda kesinti. E şimdi sıkıntı olunca herkes kendini kenara atmasın .. iyi günlerde herkes biz yaptık ettik ... Hadi ilgilenin , bütün agaclar alımlarla iç içe niye hesap sorma merci hesap sormuyor. Mağduriyet konusunda vatandaş nasıl ikna edilecek...

Emre S
Emre S - 2 yıl Önce

Elektirik kesintisinin alakası olmadığını açıklayabiliyorlar peki kapanan yollar yüzünden çalışmayan otobüslere ne demeli

SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48