Şenol Öğretmenin projesine saha ziyareti yapıldı

Şenol Öğretmenin projesine saha ziyareti yapıldı

Şenol Öğretmenin projesine saha ziyareti yapıldı

Milli Eğitim Bakanlığının 2017-2018 eğitim öğretim yılında 6.sı düzenlediği Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri yarışması kapsamında 4841 proje başvurusu alındığı ve bu proje raporlarının değerlendirme sürecinin tamamlanmasının ardından saha ziyaretine kalan çalışmaların belirlendiği bildirildi.


Kdz. Ereğli’de eğitim veren Cumhuriyet Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni Şenol Yıldız, 4841 projeden hazırladığı “Hayatın İçinden Fotofen” Projesinin saha ziyaretine kalan 150 proje içine girdiğini açıkladı. Sahadaki değerlendirmeden sonra bu projelerden seçilenlerin bölgesel ödül törenine çağırılarak ödüllendirileceklerini ifade eden Yıldız, “Bölgeden sonra Türkiye çapında her kategoriden 3, toplamda 15 proje Ankara’da yapılacak ödül töreninde ödüllendirilecektir” dedi.
Cumhuriyet Ortaokulu Fen Bilimleri Öğretmeni Şenol Yıldız, Hayatın İçinden Fotofen Projesi hakkında ise şu bilgileri verdi:
“Derslerimizi günlük yaşamla ilişkilendirerek işliyoruz. Eğlenceli hale getirmeye çalışıyoruz derslerimizi. Sınıfta yaptığımız deneyleri, etkinlikleri fotoğraflıyoruz. Günlük haberlerde geçen konuların bir kısmının fotoğraflarını alıyoruz. Öğrencilerimizin evde deney yapmalarını teşvik ediyoruz. Öğrencilerimizle oluşturduğumuz whatsapp grupları ile iletişim halinde oluyoruz ve evde yaptıkları deneyleri arşivliyoruz. Okul öğretmenlerinin bazılarının fotoğraflarını arşivliyoruz. Öğrencilerin okul bahçesinde, sınıfta, koridorda, okulun bilim şenliği gibi aktivitelerinde fotoğraflarını çekip arşivliyoruz. Projede 10 öğrenciden oluşan ekibimiz var. Sonra bu fotoğrafları kullanarak özgün fen yazılı soruları veya fen test soruları hazırlıyoruz. Sorular gerçek hayattan ve gerçek kişilerden oluştuğu için çok dikkat çekiyor ve ilgi görüyor. Bilimsel yöntemlerle bu çalışmanın sonucunda öğrencilerin özgüvenlerinde artış, sınav kaygısında azalma ve akademik başarıda artış görüldü. Kısaca anlattığım bu çalışmayı yaklaşık 10 yıldır her görev yaptığım okulda uyguladım. Hatta bu çalışmayla ilgili 2014 yılında Ankara TED Üniversitesinde “Fen Yazılılarına Farklı Yaklaşım” adında meslektaşlarıma sunun yaptım. Bu sene de devam ettirdiğim bu çalışmayı projelendirerek Milli Eğitim Bakanlığının Eğitim ve Öğretimde Yenilikçilik Ödülleri Yarışmasına gönderdim. 4871 başvuru içinden ilk 150 arasına kalarak saha ziyaretine kaldı. 21 Mayıs 2018 Pazartesi günü bakanlık değerlendiricileri okulumuza gelerek bu projemi yerinde görüp sunumumu dinlediler. 150 projenin çok büyük kısmı bölge ödül törenine davet edilecek. Oradan da seçilenlerin bir kısmı Türkiye ödülüne davet edilecek. İnşallah bu süreçte projem Türkiye ödülüne layık görülür.”

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2018, 19:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48