VALİ TUTULMAZ BASIN TOPLANTISINDA KONUŞTU

VALİ TUTULMAZ BASIN TOPLANTISINDA KONUŞTU

Son Valiler Kararnamesi ile Zonguldak'a atanan Vali Mustafa Tutulmaz, Ereğli’ye gerçekleştirdiği ziyarette basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda, “Daha sık ilçelerimizi gezeceğiz, daha sık arazide olacağız ve bunun sonucunda da bölgemize de daha iyi bir kamu hizmeti anlayışı getireceğiz. Benim size bugün söyleyebileceğim bu. Ancak şunu da söyleyebilirim. Vatandaş odaklı bir yönetim anlayışını da ön planda tutacağız.” dedi.

Son Valiler Kararnamesi ile Zonguldak'a atanan Vali Mustafa Tutulmaz, Alaplı ziyaretinin ardından Ereğli’ye geldi. Tutulmaz, gerçekleştirdiği bir dizi ziyaretler Sonrasında ise Tatoğlu Kültür Merkezi’nde , ilçedeki gazeteciler ile tanışma toplantısı gerçekleştirdi.

Hızlı bir süre içinde ilçeleri tanıma gayreti içinde olduğunu söyleyen Tutulmaz, “bugün de Ereğli ilçemizdeyiz. Ereğli ilçemiz bugün itibarıyla yedi ilçemizden son uğradığımız ilçe konumunda. Öncelikle yönetim anlamında bir ilin neye ihtiyacının olup olmadığını anlayabilmek için tanımak lazım. Sadece tanımak yetmez, problemlerini de tanımak, bunlarla ilgili nasıl çözüm bulunabilir, kafa yormak lazım. Bunlar için zaman erken. Şu anda sorun şu, bunlara çözüm şudur desek bunlar ne gerçekçi olur, ne de zamanıdır. Biz şu anda tanıma sürecindeyiz” ifadelerini kullandı.

“BÖLGEMİZE DAHA İYİ BİR KAMU ANLAYIŞI GETİRECEĞİZ”

Vali Yorulmaz, çalışma prensipleri ve görev anlayışı hakkında isi şu sözlerle konuştu:
“Şunu açıkça ifade etmek isterim, kamu çarkının, en üstten en alta kadar iyi çalıştığı bir dönem olarak bu dönemi hatırlarız diye düşünüyorum. Çünkü benim yönetim anlayışım kamunun ciddi şekilde işinin başında olması ve çalışması yönündedir. Bu bundan öncekiler çalışmadı anlamına gelmesin. Ben önceki arkadaşların çalışmalarına, emeklerine, çabalarına halel de getirmek istemem. Ancak kamu anlayışım, başarının temelinde kamunun iyi çalışması gerektiğine dayanan bir yapım var. Bu yönüyle daha sık ilçelerimizi gezeceğiz, daha sık arazide olacağız ve bunun sonucunda da bölgemize de daha iyi bir kamu hizmeti anlayışı getireceğiz. Benim size bugün söyleyebileceğim bu. Ancak şunu da söyleyebilirim. Vatandaş odaklı bir yönetim anlayışını da ön planda tutacağız.”

"BİR ZONGULDAK PAYDASINDA BİRLEŞMEMİZ LAZIM"

Vali Tutulmaz, Zonguldak’ın kendine has özellikleri ve problemleri olduğunu da söyleyerek şunları kaydetti: “Kendine has artıları var, eksileri var. Bizimkisi, bunları bir ortamda değerlendirip artıları ön plana çıkarıp, eksileri geri plana atmaktır. Şu anda kesin şunu şöyle yapacağız demek durumunda değiliz, bekleyip görmek lazım.
Şu anda tanımaya çalışıyoruz, zaman ne gösterecek hep beraber göreceğiz ama göreve başladığım günde şunu ifade etmiştim. Bir, Zonguldak paydasında birleşmemiz lazım. Farklı siyasi bakış açılarımız olabilir. Demokratik bir toplumda olmazsa olmaz. Fakat bu farklılık diğerlerini yıpratacak şekilde değil, doğruyu bulmak şeklinde kullanmamız lazım. Bunun için Zonguldak paydasında buluşmamız lazım.
İkincisi, sevgi dilini kullanmamız lazım. Nefretle, olumsuzluklarla, moral bozucu işlerle fazla uğraşmamamız lazım. Enerjimizi kötü alanlarda kullanmamamız lazım, hepimiz ortak paydamız Zonguldak çerçevesinde, sevgi dilini kullanarak Zonguldak’ı daha ileri bir aşamaya nasıl getirebiliriz bu konuda kafa yormamız gerekir. Buna özellikle dikkat edelim. Nefret dilini lütfen kullanmayalım, birlik beraberlik içinde hareket edelim. Farklı görüşlerimiz bizim birlikte hareket etmemizi engellemez ama ortak Zonguldak paydasında birleşildiğinde herhangi bir sıkıntı olmadan da yürünebilir. Şehirde ortak bir bakış açısı varsa, o şehir çok daha rahat kalkınabilir. Olumsuz düşüncelerin bulunduğu bir şehrin kalkınmasında sıkıntılar olabilir. Sevgi dilini kullanalım, rahatsız edici ifadelerden kaçınalım.”

TURİZM

Ereğli ve bölge turizmi hakkında da konuşan Tutulmaz, şöyle dedi:
“Turizm pazarlama sanatının bir başka yönüdür. Biz iyi bir PR yaparsak her şey turizmin bir parçası olur. Bir de şöyle bir şey gördük. Her şeyi valilikten bekler gibi bir durum söz konusu. Böyle bir şey yok. Böyle olsaydı bütün şehirler şimdiye kadar en üst seviyelere çıkardı. Bu şehrin ortak dinamizmini birleştirmek lazım. Basını baştan olmak üzere,  STK’lar, meslek odaları, siyaset, idare, kamu yönetimi, hepsinin ortak paydada birleşmesi lazım. Sadece bir vali, sadece bir yerel yönetici, sadece Ankara siyasetinin şeyiyle bir yere gelinmez. Buna hepimiz destek vereceğiz. İyi olan, milletin yararına olan her şeye destek vereceğiz.  Yanlış yapanları da nereden geldiyse eleştirmeliyiz. Ama şuradan geldiyse hepsi doğrudur, şuradan geldiyse hepsi yanlıştır şeklinde bütüncül bir bakış açısıyla baktığımızda verim alamayız. Onun için hep birlikte Zonguldak paydasında birleşelim. Turizm potansiyeli de var, sanayi de var, sanayiden kaynaklı turizm potansiyeli de var. Yeter ki bunları hep beraber yerine getirmeye çalışalım. Ama bunu sadece valilik yapsın derseniz, valilerin süresi o kadar uzun değil. Bunların hepsine yetmez. Herkes bunun etrafında birleşecek. Önceki valilerimizin koyduğu projeler var, devam eden projeler var, bunları hep beraber kamusu, sivil toplumu destekleyip hep beraber yapmamız gerekir.”

"VERGİSİNİ ÖDEYEN BASIN KURUMLARIYLA BİR ARADA OALCAĞIM"

Vergisini ödeyen basın kurumlarını muhatap alacağını ifade eden Vali Tutulmaz, şöyle dedi:
“Basına açık bir insanım. Söylenebilecek ne varsa basınla paylaşırız. Ama yoldan geçerken sayın valim bu konuda ne söyleyeceksiniz değil. Biz basın bültenlerini günde iki üç tane geçeriz. Zaman zaman yılda bir iki kez yemekli toplantı yaparız. Telefonumu hepinize vereyim. Şöyle bir durum var dediğimizde en uygun zamanda size dönerim. Ama lütfen yanlış yazmayın, arkasından onu düzelteceğiz diye bir hafta uğraşmayalım, enerjimizi boşa harcamayalım. Bütün arkadaşlarımız Whatsapp grubundan, herkesle ne varsa iletişim içinde olmalıyız. Afyonkarahisar’da TSO şöyle bir karar aldı. Maliyeye kaydı olmayan, SGK ödemelerini yapmayan hiçbir kurumu dikkate almayız dedi. Bizim de ölçütümüz budur. Biz devletiz, aç ık söylüyorum. Maliyeye kaydı yoksa, SGK ödeyerek bunu yapmıyorsa o bizim için basın değildir. Şartları kimin tutuyorsa biz bunu yaparız. Devletin kurallarına uyarak bu işi yapması lazım. Bizim bu kişilere karşı yükümlülüğümüz de sorumluluğumuz da yok.  Ben kurallara bağlı bir insanım. Kuralla ilgili şunu söyleyeyim.  Vali bey kuralcı dediler, kuralları ben koyarım diye anladıysa basın mensubu orada bir anlayış problemi vardır. Ben şunu dedim, kural demek kanun demektir, yönetmelik, genelge, emir demektir.  Bir kanunu yapabilmek için kaç aşamadan geçiyor. Yanlışı varsa düzeltiliyor. Meri mevzuat neyse onu uygulamak kamunun görevidir. Bu valinin birinci görevidir. Valinin birinci görevi kanunlar, yönetmelikler uygulanıyor mu uygulanıyor mu odur. Ben kuralcıyım derken, o anlamda kuralcıyım. Zonguldak’ta bir gazeteci böyle bir değerlendirme yaptı, bizim kuralcılığımız budur.

“SİYASİ SORU SORMAYIN”

İki vilayette çalıştım, bu üçüncü vilayetim. Basınla ilgili müdür arkadaşlarımıza da, kaymakam arkadaşlarımıza da ölçütüm şudur. Bir, siyaseten polemik yaratan hiçbir ifadede bulunmayın. Siyasi soru sormayın. Biz siyaset kurumu değiliz. Bizi siyaseten zora sokacak, kaymakam ve müdür arkadaşlarımızı siyaset olarak zora sokacak sorular sormayın.
Bazı yatırımlarla ilgili konular ya bakan tarafından, ya vali tarafından açıklanacaktır. Bunu da hemen bir şey duyuldu diyelim, Emniyet müdürü çıkıp şunu böyle yapacağız demesin. Bunu bakan açıklayabilir, cumhurbaşkanı açıklayabilir. Yani küçük de olabilir, büyük de olabilir, bunu biz bilemeyiz, bunun mekanizmasını arkadaşlarımız yapmasın. Sayılar, istatistiki bilgiler, ilçeyi doğrudan ilgilendiren konularda arkadaşlarımız ne kadar vereceklerini kendi takdir edecektir. Verin de demeyin, vermeyin de demeyiz. Burası birçok ilden daha büyük bir ilçemiz. Buradaki görev yapan arkadaşımız, birçok validen daha büyük bir nüfusu yönetiyor. Neyi söyleyip neyi söylemeyeceğine biz müdahale etmeyiz. Bizden kuralı dışında bir şey beklemesinler. Bizim söylediğimiz bu. Kim resmi olarak çalışıyorsa, kuralına uygun çalışıyorsa, o bizim için daha muteberdir.”

"HUZUREVİNDE COVİD-19 TEDİRGİNLİĞİ"

Tutulmaz, Tatoğlu Kültür Merkezi’nde gazetecilerden gelen soru üzerine yaptığı konuşmada, huzurevi sakinlerinin gıda zehirlenmesi yaşadıklarını hatırlatarak, “sayısı tam belli değil ama huzurevinde zehirlenme şüphesiyle misafirlerimizden bir kısmı hastaneye kaldırıldı. Şu anda gelinen noktada zehirlenme olduğu şeklinde ama bu konuda gereken inceleme yapılıyor. Çalışanlardan birinin Covid 19 pozitif çıkmasıyla ilgili bir şey oldu ama dün ikinci test yapıldı, ikinci testte negatif çıktı. Buna rağmen, onunla aynı arabada bulunan aynı bölümde çalışanları bir hafta daha huzurevine sokmama kararı alındı. Şu anda pozitif değil. Bir yanlışlık olabilir, ikincisi de negatif çıktı. Bunda da yanlışlık olabilir ama bir hafta bekleyeceğiz tedbir olarak” dedi. Zonguldak’ın salgın hastalık ile verdiği mücadele konusunda da izlenimlerini aktaran Tutulmaz, şöyle dedi:
“Zonguldak başlangıçta bir sıkıntı yaşamıştı ama şu anda en iyi illerden biriyiz.  En iyi illerden olmamızın sebebi, Zonguldaklı hemşerilerimiz bunun, tehlikenin bilincine vardılar, tedbirli hareket ediyorlar.  Sizin aracılığınızla vatandaşlarımıza şunu söylemek isterim. Bugün itibarıyla çok iyi konumdayız, ancak bu tehlike geçmiş değil. Geçmişte bunun sıkıntılarını Zonguldak olarak yaşadık. Biz yine maskeye, sosyal mesafeye, hijyene dikkat etmemiz lazım.  Bunun bir kişide belki de var olması, o riskin büyük bir şekilde var olması anlamına geliyor. Herhangi bir kişi bu virüse sahip olarak sokakta gezerse, 20, 30, 50 kişiye bulaştırabilir. Bu elli kişi akşam yirmi otuz kişiye bulaştırır derken, iki gün içinde çok yüksek sayılar karşımıza çıkabilir. Hepimizin duyarlı olması, tedbirimizi alarak devam etmemiz lazım.”

Güncelleme Tarihi: 29 Haziran 2020, 17:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48