Varagel İçin Seferberlik

- Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesinde yaklaşık 150 metrelik tepeden sahildeki madene 130 yılı aşkın süredir işçi ve malzeme nakli gerçekleştiren, 5 yıldır da atıl durumda bulunan raylı sistemin turizme kazandırılması için bölgede temizlik çalışması yapıldı

Varagel İçin Seferberlik

ZONGULDAK - Zonguldakın Ereğli ilçesine bağlı Kandilli beldesi sakinleri, yaklaşık 150 metrelik tepeden sahildeki madene 130 yılı aşkın süredir işçi ve malzeme nakli gerçekleştiren, 5 yıldır atıl durumdaki raylı sistemin turizmine kazandırılması için çalışma başlattı.

Belde sakinleri, 1880li yıllarda inşa edildiği tahmin edilen ve Türkiye Taşkömürü Kurumuna (TTK) ait varagelin (eğimli arazilerde vagonların çift yönlü taşındığı nakliyat yolu) yıllarca ülke ekonomisine sağladığı katkının turizme yönlendirilmesi için bir araya gelerek, alanda temizlik çalışması yaptı.

Kandilli Belediye Başkanı Mustafa Aydın, belde halkının sivil inisiyatif grubu oluşturduğunu belirterek, Kandilli sevdalıları, Kandilliyi temsil eden eserlerin korunması için çaba gösteriyor. Bu alan Kandilliyi temsil eden bir alan. dedi.

Söz konusu alanın 2015ten itibaren Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından koruma altına alındığını ve turizme kazandırılması için proje başlatıldığını anlatan Aydın, şöyle konuştu:

Bürokraside bazı gecikmeler yaşandı. Dolayısıyla müdahalesi gecikince alan bakımsız kaldı. Biz belediye olarak gerekli girişimleri yaptık. Burayı tanıtmaya devam edeceğiz. Valimizi ziyaret ettireceğiz. Burasıyla ilgili sürmekte olan projenin hızlandırılmasını sağlayacağız. Bu bölge madenle var olan bir yer. Hayatta kalması da maden ve turizmden geçiyor. Yerel turizmden pay alması için çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Kandilli Kültür Derneği Başkanı Korhan Us da varagel bölgesinin Kandilli Belediyesi, TTK ve derneklerinin destekleriyle Tabiat ve Kültür Varlıkları Koruma Kurulunca koruma altında tutulduğunu ifade etti.

Belde sakinleri, daha sonra varagelin bulunduğu alanda temizlik çalışması gerçekleştirdi.

haber

haber

haber

haber

haber

Güncelleme Tarihi: 06 Ağustos 2017, 14:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48