Haberal, organ bağışının önemine dikkat çekti 

Haberal, organ bağışının önemine dikkat çekti 

Haberal, organ bağışının önemine dikkat çekti 

Dünya Organ Nakli Derneği Başkanı Prof. Dr. Mehmet Haberal, Türkiye'nin 152 Organ Nakli Merkezi ile dünyada ilk 5 arasında yer aldığını bildirdi.
Günümüzde organ nakli bekleyen hasta sayısının 25 bin civarında olduğunu belirten Haberal, yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
"Kronik organ hastalıklarının en etkin tedavisi olan transplantasyon, ülkemizde 3 Kasım 1975'te akrabadan ilk böbrek nakli ile başlayarak, 1988'de kadavradan ilk karaciğer nakli, 1989'da ilk kalp nakli, 1990'da Avrupa'da çocuklarda ve dünyada erişkinlerde ilk canlıdan kısmi karaciğer nakli, 1992 yılında dünyada ilk kez aynı canlı donörden aynı anda böbrek ve kısmi karaciğer nakli olarak gerçekleştirilmiştir.
Bugün ülkemiz, toplam 152 organ nakli merkezi İle dünyada ilk 5 arasında yer almaktadır.
Ülkemizde transplantasyonlar, 2238 ve 2594 Sayılı Organ ve Doku Nakli Yasaları ve Sağlık Bakanlığı'nın çıkartmış olduğu yönergelerle ve tıbbi etik kuralları çerçevesinde yürütülmektedir.
Dünyada birçok ülkede transplantasyonlar yasal ve etik kurallar doğrultusunda yapılmasına rağmen, maalesef zaman zaman organ ticareti ve organ turizmi ciddi sorun olarak da gündeme gelmektedir.
Halbuki, dünyada bu kadar kapsamlı ve ciddi yasal düzenlemeler yokken, 1979 yılında ülkemizde çıkartılan 2238 Sayılı Yasanın 3. Maddesi, Organ Ticaretini ve 4. Maddesi de  Bilimsel Bilgiler Dışında Organ ve Doku Nakillerinin reklamını yasaklamıştır. Buna benzer düzenlemeler, Sağlık Bakanlığı tarafından çıkartılan Organ ve Doku Nakli Hizmetleri Yönetmeliği'nde de yer almaktadır.
Günümüzde organ nakli bekleme listelerinde 20 binden fazla böbrek, 2 binden fazla karaciğer ve binden fazla kalp bekleyen hasta bulunmaktadır.
Ülkemizde yapılan organ nakillerinin büyük bir çoğunluğu (%70) canlı vericilerden yapılmaktadır. Her yıl binlerce vatandaşımız sağlam organlarıyla hayatını kaybetmekte ve bu organları kronik organ hastalarının tedavisinde yeteri kadar kullanamamaktayız. Halbuki, birçok ülkede bu organlar kullanılarak çok sayıda kronik organ hastasına yeniden yaşam sağlanmaktadır. Bunun en çarpıcı örneği, İran'ın Şiraz kentidir. Orada yapılan tüm karaciğer nakillerinin %90'ı ve böbreklerin %95'i de ölen kişilerin organları İle gerçekleşmektedir.
Bugün, ülkemizdeki ilk transplantasyonun 43. yılını kutluyoruz. Ülkemiz ve dünya organ nakline önemli katkılar sağlayacağına inanarak kurduğum Dünya Organ Nakli Vakfı 24 Ekim 2018 tarihinde onaylanmıştır. Bu vesileyle, bu günkü üst düzeye ulaşmamızda emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyor ve tüm insanlarımızı organ bağışına davet ediyorum."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48