CHP’li Turpçu sordu,Bakan Soylu yanıtladı

CHP’li Turpçu sordu,Bakan Soylu yanıtladı

CHP’li Turpçu sordu,Bakan Soylu yanıtladı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yazdığı yazı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması için Zonguldak’ta yaşayan engelli bireylerin istihdamına ilişkin ‘soru önergesi’ verdiğini belirten CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, önergeye yanıt aldığını bildirdi.

Turpcu yazılı açıklamasında, sunduğu önergeye verilen cevapta, Zonguldak’ta engelli çalıştırmayan özel sektör işverenlerine toplamı 5 milyon 759 bin 722 lira idari para cezaları kesildiğini ifade etti. Açıklamaya göre, Bakan Soylu’nun yanıtları şöyle:
“Zonguldak İlinde 2016 Yılı Ocak sonu itibarıyla Alaplı Belediye Başkanlığı, Çates Elektrik Üretim A.Ş., İl Özel İdare Müdürlüğü, Karadeniz Ereğli Belediye Başkanlığı, Kozlu Belediye Başkanlığı, Karayolları 15. Bölge Müdürlüğü, TCDD Zonguldak İşyerleri, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Zonguldak Şubesi, Zonguldak Belediye Başkanlığında çalıştırılmakla yükümlü olunan engelli işçi sayısı 46 olup, 54 işçi çalıştırılmakta, 11 işçi kontenjan fazlası çalıştırılmaktadır.
4857 sayılı İş Kanununun 30’uncu maddesi gereğince istihdamı zorunlu engelli işçi kontenjanlarının takibi aylık olarak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri tarafından yapılmaktadır. Engelli işçi açığı bulunan özel sektör işverenleri veya kamu kurum ve kuruluşlarından alınan engelli işgücü talepleri Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) internet sayfasında yayımlanmakta ve açık kontenjanları kapatılmaya çalışılmaktadır.
2011-2016 Şubat ayı sonu itibarıyla Zonguldak İlimizde engelli çalıştırmayan özel sektör işverenlerine kesilen idari para cezaları toplamı 5 milyon 759 bin 722 liradır.”

TURPCU NE SORMUŞTU; İŞTE O ÖNERGE

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, 16.02.2016 tarihli öngergede, şu şoruları yöneltmişti:

“Aşağıdaki sorularımın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Süleyman Soylu tarafındayazılı olarak cevaplandırılmasını saygılarımla arz ederim.

4857 sayılı İş Kanununun 30. maddesinde ‘İşverenler, elli veya daha fazla işçi çalıştırdıkları özel sektör işyerlerinde yüzde üç engelli, kamu işyerlerinde ise yüzde dört engelli ve yüzde iki eski hükümlü işçiyi meslek, beden ve ruhi durumlarına uygun işlerde çalıştırmakla yükümlüdürler.’ hükmü bulunmaktadır. Bu bağlamda:

[*]2016 yılı itibariyle Zonguldak ilimizde kamu kurum ve kuruluşlarında engelli vatandaşlarımız için tahsis edilen kadro sayısı kaçtır? Bunların kaçı kullanılmaktadır? Başta Bakanlıkların taşra teşkilatları olmak üzere, diğer kamu kurum ve kuruluşlarının her biri ayrı ayrı belirtilmek üzere, Zonguldak ilimizde tahsis edilen ve işgal edilen kadro sayıları kaçtır?

[*]Engelli istihdamı zorunlu olmasına rağmen, engelli istihdam etmeyen özel sektör firmaları nasıl denetlenmektedir? Kamu kurum ve kuruluşlarına bu konuda denetim yapılmakta ve yaptırım uygulanmakta mıdır?

[*]2005-2016 yılları arasında, ülkemizde ve Zonguldak ilimizde engelli istihdamı zorunlu olmasına rağmen, engelli istihdam etmeyen özel sektör firmalarının sayısı kaçtır? Bunların kaçına cezai yaptırım uygulanmıştır? Bu cezalar nelerdir?”

Güncelleme Tarihi: 28 Nisan 2016, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48