MECLİS´TE YİNE GERGİNLİK, KALAY´I ZABITALAR ÇIKARDI

MECLİS´TE YİNE GERGİNLİK, KALAY´I ZABITALAR ÇIKARDI

gundemeregli.com- Kdz. Ereğli Belediye Meclisi´nin Temmuz ayı olağan toplantısının 3. oturumu yine gerginliklere sahne oldu.
AK Partili 7, Bağımsız 6 üyenin katılmadığı toplantıda, CHP´li 12 Meclis üyesi hazır bulundu.

Toplantının yasal olmadığını ifade etmek için salona giren AK Parti´li Belediye Meclis Üyesi Yusuf Kalay Posbıyık tarafından Zabıta ekipleri tarafından salondan çıkarılmak istendi. Kısa süreli tartışmanın yaşandığı olay sırasında  Posbıyık´ta kürsüden kalkıp Kalay´ın bulunduğu alana yönelmek istedi. Çevredekilerin araya girmesi ile kapanan olayda, Posbıyık ile Kalay oldukça gergindi.

Toplantıya sonradan gelen AK Partili Yusuf Kalay Posbıyık’a dosya sunmak istedi. Bu girişime karşı Posbıyık ise görevli zabıtalara “Kalay’ın salon dışına çıkarılması” talimatını verdi.
   Bunun üzerine harekete geçen Başta Zabıta Müdürü Atilla Çakar ve zabıtalar ile Kalay arasında tartışmalarla birlikte, el-kol hareketleri yaşandı. Kalay, kendisine fiili müdahalede bulunan zabıtalara “Ben Belediye Meclis üyesiyim, çekin elinizi” diyerek tepki gösterdi.
   Yaşanan arbedenin ardından Kalay, elindeki dosyayı Posbıyık´a veremeden salon dışına çıkarıldı.
   Toplantı ise 12 CHP’linin katılımıyla devam etti.
   Diğer yandan salon çıkışında gazetecilere konuşan Kalay, toplantının “kanunsuz yapıldığını” ve “hukuka aykırı olduğunu”, Belediye Meclis Toplantısı olmaktan çıkarak “CHP Grup Toplantısı’na” döndüğünü söyledi.
 CHP´li 12 üyenin katılımı ile devam eden toplantıda,   birinci maddesi gereğince gündemde bulunan maddelerin okunmasının ardından 3 ve 4 Temmuz tarihlerinde gerçekleştirilen meclis birleşimlerinin özeti okundu ve gündemin diğer maddelerine geçildi. Meclis karar özeti oy birliği ile kabul edildikten sonra ilave gündem maddeleriyle bir önceki birleşimde yeniden oluşturulan gündemin diğer maddelerine geçildi ve şu kararlar alındı:
1. Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğünün Görev ve Çalışma Yönetmeliğine ait komisyon raporu.
Hukuk İşleri Komisyonu’nun raporu oy birliği ile kabul edildi.
2. Resmi Kurumların imar tadilat taleplerine ait komisyon raporu.
İmar Komisyonu raporu madde madde okunup ayrı ayrı oylandı. Komisyon raporu meclis üyelerinin ad okunmak suretiyle katıldıkları oylamada oy birliği ile kabul edildi.
Oylama sonrasında meclis üyeleri ve konuklara hitaben bir konuşma yapan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, ilçelerde hal binaları yapılması gerektiğini hatırlatarak; “Karadeniz Ereğli’de de hal binası yapabilmek için yer arıyoruz. Delihakkı’da uygun bir alan bulmuştuk; bulduğumuz alan da yetkililer tarafından uygun görüldü. Ancak Delihakkı, mahallemiz ya da mücavir alanımız olmadığı için oraya hal binası yapamıyoruz. Bu sebeple de Elmatepe’deki kamyon garajının olduğu yerde hal binası yapmaya karar verdik…”, dedi. Bu arada İmar Müdürlüğü personeli İsmail Yalçın tarafından komisyon kararlarıyla ilgili olarak meclis üyelerine bilgi verildi. Süleymanlar Mahallesi’nde bulunan ibadet alanının sosyal tesis alanı değiştirilmesi de komisyon tarafından uygun görüldü. Bu konuda Anıtlar Yüksek Kurulu’nun olur kararının da bekleneceği belirtildi. Kırmacı Mahallesi’nde bulunan ve daha önce imar planında Sağlık Ocağı Alanı olarak belirlenen alan Karakol Binası olarak imara geçirildi. Park alanı kısmında kalan alanın davasının da devam ettiği kaydedilirken Sağlık Ocağı için de yine Yeni Adliye Binası karşısında kalan bir alanın tahsis edildiği bilgisi paylaşıldı. Hamzafakıhlı Mahallesi’nde Enerji Sa tarafından yeni trafo binası yapılması için talep edilen yerin de uygun bulunduğu ve imar planına bu haliyle işlendiği bildirildi.

3. İlçemizin çeşitli mahallelerinde bulunan mülkiyeti Belediye’ye ait yoldan ihdas parsellerin satış ve takasına ait komisyon raporu.
İmar Komisyonu’nun 19.06.2013 tarihinde yaptığı toplantıda hazırladığı rapor, mahalle mahalle görüşülerek, ad okunmak suretiyle oy birliği ile kabul edildi.

4. Belediye Meclis Üyesi Abdulkadir Sözer tarafından verilen önergeye ait komisyon raporu.
Hukuk İşleri Komisyonu’nun 12.06.2013 tarihinde yaptığı toplantıda hazırladığı raporda, sahil bandı ile Yalı Caddesi’ni birleştiren Devrim Bulvarı’ndaki üst geçide Ruhi Cöbekoğlu isminin verilmesi kabul edildi. Rapor mecliste okundu ve oy birliği ile mecliste de kabul edildi. Ancak yerleşim birimlerine veya yerleşim birimlerindeki noktalara Belediye Meclisi’nce isim verilebilmesi için gerekli olan 14 salt çoğunluk gerçekleşmediği için CHP Grubu’nun tamamı komisyon raporuna kabul oyu verseler de karar meclisten geçmemiş sayıldı. Bu gelişme üzerine yorumlarda bulunan Belediye Başkanı Halil Posbıyık şunları söyledi: “… Kanun diyor ki Belediye Meclisi’nin salt çoğunluğunun kararı aranır. Grubumuz üyelerinin hepsi oy verdiği halde toplam oy 14 olmadığı için Devrim Bulvarı’ndaki üstgeçide Ruhi Cöbekoğlu ismini veremiyoruz. ‘Babamın dostu.‘, diyerek Cöbekoğlu ile fotoğraf çektirenler nerde? CHP’nin oyları ile bu meclise girenler şimdi nerdeler? İstifa ediyoruz, diye ayrıldılar, öte tarafa geçtiler. CHP’den istifa etmek yeterli değil. Meclis üyeliğinden de istifa etmelidirler. Ama onlarda o yürek yok. Bundan sonra meclis üyeliğini rüyalarında bile göremezler. Meclisi çalıştırmamaya çalışıyorlar. Bunlarda Ereğli sevdası yok. Üzülerek söylüyorum, önergeyi veren Abdülkadir Sözer de yok. Birden bire Cöbekoğlu sevdalısı kesilen Sözer de bugün aramızda bulunmuyor. Ama Eylül ayında bu önergeyi CHP Grubu hazırlayacak ve Cöbekoğlu’nun ismini üst geçide yine biz vereceğiz…”

5. Kavaklık ve Kestaneci Mahallelerinde yeni sokaklar oluşturulması ve bu sokaklara şehit isimlerinin verilmesinin görüşülmesi.
Kavaklık’ta boş bir sokağa Şehit Metin Çevik’in isminin verilmesi konusu Hukuk İşleri Komisyonu’na havale edildi.

6. Kıyıcak Mahallesi Öğretmen Rafet Kılıç Sokağın isminin değiştirilmesinin görüşülmesi.
Öğretmen Rafet Kılıç Sokağın isminin, vatandaşlardan gelen talep üzerine Cami Sokak olarak değiştirilmesi konusu Hukuk İşleri Komisyonu’na havale edildi.
7. Memur kadrolarında unvan ve derece değişikliği yapılmasının görüşülmesi.
Konu, oy birliği ile kabul edildi.

8. Belediye Çay Ocağının Yaşlılar ve Gençler Dinlenme Evinin şubesi olarak çalıştırılmasının görüşülmesi.
Konu, oy birliği ile kabul edildi.

İLAVE MADDELER
1-Bağımsız Meclis Üyesi Fevzi Ekşi tarafından verilen revizyon imar planı değişikliği ile ilgili önerge.
Konu İmar Komisyonu’na havale edildi.

2-Bağımsız Meclis Üyesi Halil Bozkuş’un spor alanı ile ilgili verdiği önerge
Revizyonda Belediye Hizmet Alanı olarak belirlenen alanın spor alanı yapılması talebi ile ilgili önerge İmar Komisyonu’na havale edildi.

3-İhtisas Komisyonlarının yeniden belirlenmesiyle ilgili önerge
Bağımsız Meclis Üyesi Halil Bozkuş tarafından Meclis Başkanlığına verilen önerge görüşüldü. Konunun görüşülmesi sırasında açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, yasalara göre komisyonların bir yıl görev yapmaları haliyle kurulduklarını hatırlatarak; “ İhtisas Komisyonlarına yeniden üye seçilmesi için ölüm veya istifa edilmesi gerekir. Kazanılmış haklar çerçevesinde komisyonlar görevlerinin sonuna kadar görevlerine devam ederler. Hukuka aykırı bile olsa oy çokluğu ile karar verildiği için gündeme alınan bir konudur bu konu. Bu konuda yanlış bir karar alınsa meclisin feshi bile gündeme gelebilirdi. Bağımsız meclis üyesi arkadaşlarımız bu gerçeğin farkına varmış olacaklar ki bugünkü oturuma katılmadılar…”, dedi.
Ad okunmak suretiyle yapılan oylamada konu oy birliği ile reddedildi.

4-Bağımsız Meclis Üyesi Necat Bakan tarafından verilen ve ruhsat alımları süresi ile ilgili önerge
Önergenin görüşülmesinden önce yorumlarda bulunan Belediye Başkanı Halil Posbıyık, eleştirilerini sürdürdü: Başkan Posbıyık şunları söyledi: “… Meclisin haysiyetini yok etmeye çalışıyorlar. Ben böyle bir ortam hiç yaşamadım. Belediye meclisinin hükm-ü şahsiyetinde büyük sıkıntılar yaratacak önergelerden biridir bu. Biz kanunları değiştiremeyiz. Belediye meclisi olarak biz TBMM tarafından hazırlanan kanunları değiştirme hakkına sahip değiliz. Bunu bilmemek bir gaflettir … Meclis Üyesi Aydın Karadağ’ın işyeri mühürlenirken orada zincir oluşturan meclis üyeleri, garibanların işyerleri de aynı kanun dışı hallerden dolayı mühürlenirken neden zincir oluşturmadılar? Kanunlar yerine getirilmeden ve yönetmelik hükümleri uygulanmadan işyeri ruhsatları alınamaz. Ruhsatsız açılan yerler de gerekli kurumlar tarafından kapatılır. Ek süre verilmeyeceği de yargı tarafından ifade edilmiştir. Bunu yapmadığımız takdirde maddi ve idari sonuçlarla karşı karşıya kalırız. Bereket versin bugün bu meclis üyeleri yoklar oturumda. Bu maddeye kabul oyu verenlerin hepsi hakkında soruşturma açılabilirdi. Belki de bunu anladılar ve bugün aramıza gelmediler…”
Hukuka aykırı olmasına rağmen gündeme alınan bu konu da oy birliği ile reddedildi.

5-Yoldan ihdas parsellerin satışı ile ilgili AK Parti Meclis Üyesi Esra Alpago’nun önergesi
Önergenin incelenmek üzere İmar Komisyonuna havale edilmesi oy birliği ile kabul edildi.

6-AK Partili üyelerin, meclis toplantılarının görüntü ve ses kayıtlarının 6 ay süre ile saklanması talebi ile ilgili önergesi
Konu, oy birliği ile reddedildi.

Güncelleme Tarihi: 05 Temmuz 2013, 12:38
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ünal Savaş
Ünal Savaş - 9 yıl Önce

AK PARTİLİ VE CHP’DEN SÖZDE PARTİ DİSİPLİNİ SAFSATASI VE KANDIRMACASI İLE ZORLA İSTİFA ETTİRİLEN / İHRAÇ EDİLEN BAĞIMSIZ BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ, AYNEN BELEDİYE ENCÜMEN SEÇİMİNDE OLDUĞU GİBİ, KURNAZ, HİZMET FAKİRİ VE SİYASİ MEFTA OLMUŞ BELEDİYE BAŞKANI SAYIN POSBIYIK’IN;

5 DAKİKA ARA VEREREK AYRILDIĞI BELEDİYE MECLİS TOPLANTISINDAN, AKM NİKÂH MEMURU ODASINDA 45 DAKİKA GİBİ KISA BİR SÜRE İÇERİSİNDE BİR ŞARK KURNAZLIĞI İLE ÜRETTİĞİ PLAN, POLİTİKA VE STRATEJİLERİNE YENİK DÜŞMÜŞLERDİR.

ŞU ASLA UNUTULMAMALIDIR Kİ; KENDİLERİNE AİT PLANLARI, POLİTİKALARI VE STRATEJİLERİ OLMAYANLAR BAŞKALARININ PLANLARININ, POLİTİKALARININ VE STRATEJİLERİNİN BİR PARÇASI OLURLAR. AK PARTİLİ VE BAĞIMSIZ BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ, SON MECLİS TOPLANTISINDA DA ÖNCEKİ MECLİS TOPLANTILARINDA OLDUĞU GİBİ YİNE SİYASİ MEFTA HALİL BEYİN PLANLARININ, POLİTİKALARININ VE STRATEJİLERİNİN BİR PARÇASI OLMUŞLARDIR.

AK PARTİLİ VE BAĞIMSIZ BELEDİYE MECLİS ÜYELERİ, SİYASETEN MEFTA OLMUŞ BİR KİŞİNİN 45 DAKİKA GİBİ KISA BİR SÜRE İÇERİSİNDE BİR ŞARK KURNAZLIĞI İLE ÜRETMİŞ OLDUĞU PLAN, POLİTİKA VE STRATEJİLERİNE YENİK DÜŞMENİN SEBEPLERİ ÜZERİNDE UZUN UZUN DÜŞÜNMELİDİRLER. YOK ÖYLE ARMUT DÜŞ, AĞZIMA DÜŞ. BEDAVA PEYNİR SADECE FARE KAPANINDA BULUNUR. SİYASİ MEFTA OLMUŞ SAYIN HALİL POSBIYIK’IN ÖLÜSÜYLE BİLE BAŞEDEMİYORSUNUZ. ÇOK YAZIK. DERSİNİZE ÇALIŞACAKSINIZ. POLİTİKA ÜRETECEKSİNİZ, STRATEJİ ÜRETECEKSİNİZ. EREĞLİ’NİN GELİŞİMİ İÇİN PROJELER ÜRETECEKSİNİZ. OTURARAK BAŞARIYA ULAŞAN TEK CANLI VARLIK TAVUKLARDIR. EĞER BİZLER OTURARAK BAŞARIYA ULAŞAĞIZ DİYORSANIZ, BAŞKA SÖZÜM YOKTUR SİZLERE.

SÖZÜN ÖZÜ - 1)
“EĞER DAİMA HER ZAMAN YAPTIĞINIZI YAPARSANIZ, DAİMA HER ZAMAN ULAŞTIĞINIZ SONUCA ULAŞIRSINIZ.” JOHN C. MAXWELL

SÖZÜN ÖZÜ -2)
“DELİLİĞİN BİR DİĞER TANIMI, AYNI ŞEYLER YAPMAYA DEVAM EDİP, FARKLI SONUÇLAR BEKLEMEKTİR.” ALBERT EINSTEIN

“INSANITY: doing the same thing over and over again and expecting different results.” Albert Einstein

BAŞKA SÖZE GEREK YOK.! ANLAYANLAR ANLAR İNŞALLAH. HEM TÜRKÇE YAZDIM. HEM İNGİLİZCE OLARAK YAZDIM. İYİCE ANLAŞILMADIĞI VE KAFALARDA YER ETMEDİĞİ TAKDİRDE ALINACAK SONUÇ HER ZAMAN SIFIRDIR. HER ZAMAN MAĞLUBİYETTİR. HER ZAMAN KAYBETMEKTİR.

ANLAYABİLENLEREEEE…

SAYGILARIMLA

Sevgi, Barış, Dostluk & Love, Peace, Friendship - Kdz.Ereğli???
SEVGİDE YALAN, BARIŞTA YALAN, DOSTLUKTA YALANNNN... HEPSİ KOSKOCAMAN BİR YALANNNN...

Ünal SAVAŞ – Kalite gönüllüsü, Quality volunteer
“Kalite formalite değildir.” “Quality is not a formality.”

SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48