POSBIYIK SEÇİMLERE İTİRAZ ETTİ

POSBIYIK SEÇİMLERE İTİRAZ ETTİ
gundemeregli.com-Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kdz. Ereğli’de 30 Mart Pazar günü yapılan yerel seçimlerde oy kullanılan 276 sandıktan 90’ına itiraz ederek, oyların yeniden sayılması için Kdz. Ereğli İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına müracaatta bulundu.

Beraberinde CHP Zonguldak Milletvekilleri Prof. Dr. Mehmet Haberal, Ali İhsan Köktürk,  CHP İl Başkanı Halil Furat ve eşi Neriman Posbıyık ile birlikte Kdz. Ereğli İlçe Seçim Kurulu Başkanlığının bulunduğu Ereğli Adliyesine gelen CHP Kdz. Ereğli Belediye Başkanı Adayı Halil Posbıyık,  CHP hukuk kurmayları tarafından hazırlanan 100 sayfalık dilekçeyi İlçe Seçim Kuruluna teslim etti.

Polisin Adliye çevresinde yoğun güvenlik önlemleri aldığı  görünürken, partililerin çoğu emniyet şeridinden içeri alınmadı.

2 gün içersinde yapılan itiraza cevap verecek olan İlçe Seçim Kurulu aldığı kararı CHP’ye bildirecek.  CHP’nin yaptığı itiraz kabul edilirse, tüm sandıklar yeniden açılarak sayılacak.

Seçim Kuruluna verilen dilekçelerin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulunan CHP Zonguldak Milletvekili Haberal, “Demokrasi için seçimler halkımızın eseridir. Onun için sandık koyuyoruz ve sandığa gidiyoruz. Seçim sonunda halkımız ne diyorsa hepimizin görevi ona saygı duymaktır. İtirazlar ile ilgili detayları bilmiyorum avukatlar biliyor. Hayırlı uğurlu olsun ülkemize, vatandaşımız sandık başına gitmiş teşekkür ediyoruz” dedi.

İTİRAZIMIZI YAPTIK

Posbıyık, Belediye Başkanlığı ve belediye meclis üyeliği için itirazda bulunduklarını söyledi. Posbıyık, İlçe Seçim Kurulu önünde gazetecilere yaptığı açıklamasında, seçim günü sandıklardaki oy sayımları ile ilgili itirazda bulunduklarını belirterek şunları söyledi:

“Avukatlar çıldırdı, bütün sandıklarda belli noktalarda sandık başkanları yerleştirmişler ve sandık başkanları da büyük tahripler yapmışlar. Eğer bu seçim sandıkları ilçe seçim kurulu karar verir saydırılırsa 400’lerden bahsetmiyoruz binli rakamlardan bahsediyorum açık ara seçimi alacağız, bu seçim böyle  sandıklar kapatılır sayılmazsa. Yönetimi şaibeli sayıyor ve bu belediye başkanını da tanımıyorum. Ereğli’de yaşayan bir vatandaş olarak şaibeli bir seçim diyorum. Adalete inanıyorum, adalet arıyorum, eğer adalette bize cevap vermezse Ereğli Belediye Başkanını tanımıyorum. Bunu nokta olarak belirtiyorum.

GÖZ AÇTIRMIYACAĞIZ

Hiç kimse zannetmesin ki mücadele burada bitecek esas bundan sonra mücadele başlayacak. Ülkede ve Ereğli’de namuslular namussuzlar kadar cesaretli olursa Ereğli ve ülkedeki sorunlar çözülür. Maalesef bu hareketleri göremiyoruz. Sandık başında yapılan şaibeli hareketleri tespit ettik, aynı zamanda karanlık insanların da Kepez’de villa evlerinde dubleks evlerin önünde dolaştıklarını tespit ettik. Maalesef inanılmaz aymazlıklar yapılmış. Zaten normal şartlarda hiç çalışmasak dahi Ereğli’de seçimi almamız lazım. Bunu bildikleri için her türlü hileyi hurdayı ben yandaşlardan bahsetmiyorum. Bir iki gazete onlara yandaşlık yaptı, bir iki tane müteahhit rant elde etmek için hayallerini gerçeğe dönüştürmeye çalıştılar. Eğer onlar hayallerini gerçeğe dönüştürseler hukuk tecelli etmemiş olsa dahi onlara göz açtırırsam, ben bu işi bilmiyorum demektir.

 EREĞLİ HALKI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ

Sandıklar sayılsın başka hiçbir beklentimiz yok,  daha da fazlalaşsın Ak Parti’nin oyu. Bütün sandıklarda tahribat var açıkça gözüküyor. Başka partilerin oyları yüksek çıksın. Hakkımız tespit edilirse Ereğli Belediye Başkanlığını gayri meşru olarak ilan ediyorum ve onları tanımıyorum. Bir takım rantçılarda rant elde edeceğim Hüseyin Bey bu işi bilmiyor diyenler de beklesinler ben onlarla nasıl mücadele edeceğimi bilirim. Aslanlar gibi ayaktayım,  beni hastanede komada diyorlar aslanlar gibiyim, her akşam gırgırımızdayız. Arkadaşlarımız ile birlikteyiz hiçbir problemimiz yok. Ereğli halkı için mücadele devam edeceğim. Ben tek başına bir ordu gibi hareket etmezsem gene de namerdim.

TEKRAR SAYILSIN

Ereğli’de Belediye Başkanlığı, Belediye Meclis Üyeliği ve İl Genel Meclis Üyeliği seçimlerinde oyların yeniden sayılması için itirazda bulunduklarını belirten CHP İlçe Başkanı Hayrettin Kartal’da şunları söyledi:

“Seçimlere şaibe karışmaması açısından ciddi bir şekilde incelenerek karar verilmesini istiyoruz. Biz adalet istiyoruz başka bir şey istemiyoruz. Vatandaşın oyu gerçek yerini bulsun. Sandıkların yüzde 90’ından fazlasında hatalar var. Örneğin bir sandıkta CHP’nin oyu 14 yazılmış buradaki incelemede bu oy 121’e çıkıyor. Ciddi bir şekilde inceledik ve sonuçları ortaya çıkardık, itirazlarımızı da yaptık. Sandıklarda oyların tekrar sayılmasını istiyoruz. Tespitlerimize göre çok korkunç sayılar var. 200 civarında bir sandıktan bahsediyoruz her sandıktan 1 oy kaybedilse 200 oy yapıyor”

KASAPOĞLU İTİRAZ ETTİ

Ereğli Belediye Başkanlığına bağımsız aday olan Güven Kasapoğlu da İlçe Seçim Kurulu’na gelerek oy pusulalarında isminin küçük ve isminin bulunduğu alanda ‘Bağımsız Aday’ yazılmadığı gerekçesi ile başvuruda bulundu. Kasapoğlu, İlçe Seçim Kurulundan ayrılırken gazetecilerin ‘açıklama yapacak mısınız?’ sorusuna, ‘Evet’ yapacağım dedi ardından ise sessizce ilçe seçim kurulundan ayrıldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2014, 12:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48