SAĞLAM CEVAP İLE RET EDİLDİ.

Ak Parti Ereğli Meclisi toplantıyı değerlendirdi.

SAĞLAM CEVAP İLE RET EDİLDİ.

gundemregli.com-

gundemregli.com-AK Parti İlçe Başkanlığı’nda, Belediye Meclisi Kasım Ayı Toplantısı değerlendirmesi yapıldı.
   AK Parti İlçe Başkanı Fatih Çakır başkanlığında düzenlenen basın toplantısında konuşan Belediye Meclis Üyesi Esra Alpago, Meclis’e verdiği 3 önergenin de CHP’li 12 Meclis üyesi tarafından reddedildiğini hatırlattı.
   Önergelerin içerikleri hakkında tekrar kamuoyunu bilgilendirmek istediğini anlatan Alpago, şöyle dedi:
   Önergelerden birinin içeriği, iş yeri açma ve çalıştırma ruhsatı olmayan işyerlerinin sayısı ve niteliği ile ilgiliydi. Diğer önergemiz Belediyede çalışan danışman kadrosu, hangi konuda danışmanlık hizmeti verdikleri, maaşları ve kimler olduğuyla ilgiliydi. Son önergemiz ise Ereğli Demir ve Çelik Fabrikaları TAŞ. (ERDEMİR) içerisinde bulunan ve mülkiyeti kişilere ait olan arsaların, 18. madde kullanılarak Erdemir sahasından çıkarılması ile ilgili Ereğli Belediyesi’nde bir çalışma yürütülüyor. Bununla ilgili mahkeme kararı olduğunu öğrendik ve bu mahkeme kararı doğrultusunda yapılan çalışmanın durdurulması ile ilgile ilgiliydi. Her zaman olduğu gibi şeffaf (!) bir belediyecilik anlayışı olduğu için arkadaşlar 3 önergeye de çok sağlam cevap verdiler. Yani reddettiler.”
   Alpago, Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık’ın, Meclis’in birinci oturumunda yaptığı konuşmada “Alış, Veriş Merkezi’nden (AVM) merkez pazaryerindeki esnafa ihalesiz dükkan verilmesini Aralık Ayı Meclis Toplantısı’nda gündeme getireceğiz” sözlerine yönelik açıklamasına karşın, “küçük bir çalışma sonrası bu dükkanların ihale olmadan verilmesinin hukuki olarak mümkün olmadığı ortaya çıktı. Belediye Meclisi’nin bu konuyla ilgili olarak ‘ihaleli yapılsın-yapılmasın’ düşüncesiyle herhangi bir yetkisi yoktur dedi.
   
   KALAY ASFALTI SORGULUYOR!
   Belediye meclis Üyesi Yusuf Kalay ise belediyenin bu yıl döktüğü asfalt ile 2014’de dökmesi planlanan asfaltı sorguladı.
   Bu yıl, Belediye Başkanı Posbıyık’ın, “asfalt dökeceğiz” gerekçesiyle 8 milyon lira kredi alınması için meclisten istediği yetkinin “Meclis üyelerin çoğunluk oylarıyla” reddedildiğini hatırlatan Kalay, şunları söyledi:
   “Bunun ret gerekçesini defalarca açıklamıştık. Halil bey gittiği her yerde asfaltı bizim tarafımızdan yatırımları engellediğimizin havasını verdi. Ben buradan şimdi kendilerine soruyorum. Eğer paramız yoksa 46 bin ton öngördüğümüz asfaltı 76 bin ton dökülerek bu para nereden karşılandı? Bunun kamuoyunda görüşülmesini istiyoruz.”
   
   “Mali Tablo’nun raporu yok”
   2014 yılında ise 10 bin ton asfalt döküleceğinin açıklandığını ancak bu konuda mali raporun olmadığını anlatan Kalay, konuşmasını şöyle sürdürdü:
   Meclis Başkanı’na (Posbıyık) performans raporu ile ilgili bazı sorular sorduk ancak raporla ilgili vermesi gereken cevapları bize veremedi.
   Performans raporu bir mali yılda belediyemizin stratejik plana göre uygulaması gereken faaliyetleri içerir ve bu faaliyetlerin kaynak ihtiyacını buraya yazmak zorundayız. Biz bir yere ağaç dikeceksek o ağacın kaç lira ayrılacağını rapora yazmak zorundayız. Mesela 2014 yılı içerisinde on bin ton asfalt öngörülmüş. Fakat buraya herhangi bir bütçe ayrılmamış. Bu şu demek; 2014 yılı içerisinde Ereğli´ de asfalt çalışması yapılmayacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2013, 08:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48