Süper Lig'in başlayacağı tarih resmen açıklandı...

Süper Lig'in başlayacağı tarih resmen açıklandı...

Süper Lig'in başlayacağı tarih resmen açıklandı...

Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, Süper Lig'in başlayacağı tarihi açıkladı. Sepil, TRT Spor'a yaptığı açıklamada "Şu anda en muhtemel senaryo 12-13-14 Haziran'da lig ve Türkiye Kupası maçlarının başlayıp, 26 Temmuz'da bitirilmesi." ifadelerini kullandı.

İŞTE MEHMET SEPİL'İN AÇIKLAMALARI

Bu zorlu bir süreç. Sadece Türkiye'de değil, Avrupa'da ve dünyanın her yerinde sporun ne zaman başlayacağı tartışılıyor. Öngörü yapmak çok zor. Bu konudaki sorumluluk TFF'de. Nihat Başkan, bir takım öngörülerde bulundu ve bilgiler verdi. Kendisinin söyledikleri şu şekilde. Neticede bu ay sonunda bir toplantı yapılacak. Bu toplantıda karar verici olan Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile istişarede bulunulacak. Bunun sonucunda da futbol maçlarının devamı üzerine karar verilecek. En muhtemel senaryoları konuştuk. TFF Başkanı bize bu konularla ilgili bilgi verdi. Hem Avrupa'da, hem Türkiye'de bu maçların bitirilmesiyle ilgili yüksek bir irade var. Herkesin amacı, bir şekilde bu sezonu bitirmek olacak.

SÜPER LİG İÇİN TARİH KARARI

En temel senaryo şöyle; Sayın Başkan söyledi. 12-13-14 Haziran'da liglerin tekrar başlaması ve kalan 8 maç ile kupanın 26 Temmuz'da bitirilmesi senaryosu önümüzde. Tabii ki bu senaryo, gözüken senaryo ama ay sonunda TFF Başkanı, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu ile tekrar duruma bakılacak.

"TEK ŞEHİR SÖZ KONUSU DEĞİL"
"MAÇLAR SEYİRCİSİZ OYNANABİLİR"

Tek şehirde oynamak söz konusu değil. Maçlar seyircisiz oynanabilir. Bunların hepsinin aynı şehirde olması senaryosu söz konusu değil. Maçlar, takımların bulunduğu şehirlerde, gerekli sağlık koşulları sağlanacak şekilde devam edecek.

"LİGLERİN BİTİRİLMESİ GEREK"

Federasyon, UEFA ve FIFA bunu hep söylüyor. Liglerin bitirilmesi yönünde irade var. Bugün yapılan konuşmalarda, liglerin bitirilmemesi ve bitmediği durumlarda neler yapılacağı konuşulmadı. Bugün haziran ortasında başlayıp, temmuz sonunda ligleri ve kupayı bitirmek konuşuldu.

"SORUNLARI BİRLİKTE ÇÖZECEĞİZ"

En önemli konulardan biri mali konulardı. Sayın Bakana, kulüpler ve federasyonlar durumlarını dile getirdi. Sadece Türkiye'de değil, tüm dünyada kulüpler çok büyük gelir kaybetti. Hiçbir geliri yok kulüplerin. Zaten kulüplerin zor durumdaydı. Bugün, daha da zor duruma düştü. Bu konuda TFF ve Spor Bakanlığı olarak neler yapılabilir bunları tartıştık. Bir çalışma grubu kurmaya karar verdik. TFF ve Süper Lig kulüpleri birlikte hızlıca bir grup kuracak. Sayın Bakan, moderatör olacak. Pandeminin oluşturduğu sorunları birlikte nasıl çözebiliriz, bunlar ortaya konulacak. En kısa sürede çalışmalar başlayacak. Sayın Bakanımız bunu hep söylüyor. Üreten bir spor ekonomisine geçmemiz gerekiyor. Bunu tekrar hatırlattı. Hakikaten artık, tüketenden üreten bir futbol ekonomisine geçişi tartıştık. Çeşitli görüşler ortaya kondu. Sonuç olarak bunu hep beraber birlikte çalışmaya karar verdik.

"AMATÖR İÇİN HATIRLATMA YAPILDI"

Amatör branşlarla ilgili Sayın Bakanımız bir hatırlatma yaptı. İstanbul kulüpleri ve biz Göztepe gibi, amatör branşları olan kulüpler var. Bu konularla ilgili Başkanların hepsi, bu branşların devamıyla ilgili irade gösterdi. Sayın Bakan bu konuyla ilgili uzun zamandır bir sıkıntı olan vergi iadesini sonuca ulaştırmak üzere. Amatör branşlarla ilgili devletin desteğinin süreceğini, Sayın Bakan bize iletti.

"İNDİRİM KONUSUNUDA KONUŞTUK"

Maaş indirimlerini de tartıştık. Gelirlerde çok önemli azalma var şu an. Maçların seyircisiz başlaması söz konusu. Bir tane seyircisiz maç oynadık zaten, geri kalanların da öyle oynandığını düşünürsek kulüplerin geliri çok ciddi etkilenecek. Tüm mağazaların kapalı olduğu, sponsorların sorun yaşadığını, pandemide oluşan kur yükselmelerini üst üste koyunca Türkiye'de değil Avrupa'da da gelir kayıplarını bir şekilde paylaşmak zorunda kulüpler. Bu konunun çok acil ve önemli bir konu olduğunu ilettik bugün. FIFA ve UEFA şunu diyor, bununla ilgili olarak tüm liglerde futbolcular ve gerekli kurumlarla görüşme yapılıyor. Burada bir eşitlik durumunun gözetilmesi önemli oyuncularımıza karşı.

"ALMANYA'DAN ÖRNEK ALINDI"
"SEYİRCİ KONUSUNA BAKILACAK"

Ülke bazında olabilecek her türlü çalışmayı TFF ve Sağlık Bakanlığı ile yürütme kararı aldık. Kulüpler olarak bunu yapabilmemiz için maçların seyircili mi seyircisiz mi olacağını, gelirlerin ne şekilde etkileneceğini görebilmemiz lazım. Ay sonuna şekillenecek bu. Bu işin ekonomik, sportif ve sağlık yönü ayrı. Bugün TFF Başkanımız bize maçlar başladığında ne şekilde oynanacağı ile ilgili çok ciddi bir çalışma yapıldığını söyledi. Federasyon Almanya'dan örnek alınan özel bir plan hazırladı. Ligler başlarken takımların nasıl sahaya çıkacakları, kaç kişinin görevli olacağı, nasıl önlemler alınacağı konusuna çalışmalar var, bu bizimle de paylaşılacak.

"TOPLANTILARIMIZ GAYET İYİ GEÇİYOR"

18 kulüp sahada rekabet yapıyoruz ama toplantılarda ortak görüşlerimizi çok güzel oluşturabiliyoruz. Bu konuda tüm kulüp başkanlarımıza teşekkür ediyorum. Neticede çok büyük bir rekabet var, her sene bir şampiyon ve düşen üç takım var. Şu an oluşan ortamda sahada rekabet tekrar başlayacak ama ben tüm bu olanların bu rekabeti daha anlamlı hale getireceğini, eski hırçınlığın olmayacağını umut etmeye başladım. Kulüp başkanlarımızın şu anki ortamda ortak çalışmalardaki tavırları bana bu konuda cesaret veriyor. Kulüpler arasındaki sorunların daha da azalarak Türk futbolunun daha güzel bir yere geleceğini umut ediyorum açıkçası.
 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48