Türkiye’nin en büyük satranç organizasyonu başlıyor

Türkiye’nin en büyük satranç organizasyonu başlıyor

Türkiye’nin en büyük satranç organizasyonu başlıyor
Türkiye SatrançFederasyonu (TSF), Türkiye’nin 81 ilinden yaklaşık 6 bin kişinin katılacağı devbir satranç buluşmasına imza atıyor. Antalya’da 21-27 Ocak tarihleri arasındagerçekleştirilecek “Türkiye Küçükler Şampiyonası, Türkiye Yıldızlar Şampiyonasıve Türkiye Emektarlar Şampiyonası” bir Türkiye buluşmasına da sahne olacak.

“Türkiye’de satrançsporuna ilgi her gün biraz daha büyüyor. Rekor katılımla gerçekleşen buorganizasyonumuz da bunun göstergesi” diyen TSF Başkanı Gülkız Tulay, “Bu yılEskişehir’den Batman’a, Sinop’tan Mersin’e, Muğla’dan Diyarbakır’a, Kars’tanÇanakkale’ye kadar 81 şehirden 2 bin 524 sporcu ve ailelerinin katılımıylayaklaşık 6 bin kişilik dev bir spor organizasyonuna imza atıyoruz. Geçtiğimizyıl bu buluşmaya 5 bin kişi katılmıştı. Kendi rekorumuzu da kırdık. Doğudanbatıya, güneyden kuzeye Türkiye’yi satrançta buluşturuyoruz” şeklinde konuştu.

7’DEN 70’E HERKES HAMLE YAPACAK

7 yaşından 70 yaşınakadar satranç sporcularının yer alacağı “Türkiye Küçükler, Yıldızlar veEmektarlar Şampiyonası”, 22 Ocak Pazar günü Antalya’da başlıyor. TürkiyeKüçükler Şampiyonası’nda 7-12 yaş kategorisinde bin 897, Türkiye YıldızlarŞampiyonası’nda 13-18 yaş kategorisinde 555 ve Türkiye EmektarlarŞampiyonası’nda 50 yaş ve üstü / 65 yaş ve üstü kategorilerinde 72 sporcu olmaküzere toplamda 2 bin 524 sporcu yarışacak. Şampiyonalar 9 turluk zorlu,heyecanlı mücadelelerin ardından 27 Ocak Cuma günü kapanış töreni ile sonaerecek.

MELEK ABLALAR DEVREDE

Sporcular, veliler,hakemler, antrenörler, kafile başkanları, yönetim kurulu üyeleri, kurulbaşkanları ve üyeleri, il ilçe temsilcilerinin, psikolog ve sağlıkgörevlilerinin yer alacağı şampiyonada küçük sporculara “Melek Abla”lar dadestek verecek. TSF’nin gönüllü “Melek Abla”ları müsabaka heyecanı yaşayan,desteğe ihtiyacı olan miniklere yardım edecek.

SATRANÇ SPORUNA TALEP YÜKSELİYOR

Türkiye’nin artıkuluslararası alanda da satranç ülkesi olarak anıldığını ve son yıllarda tarihizaferlere imza atıldığını söyleyen Tulay, “Türkiye’de satranç sporu önemligündem maddeleri içinde yer alıyor. Son dönemlerde satranca olan ilginin dahada yükseldiğine tanıklık ediyoruz. Bu da bizi mutlu ediyor. Ülkemizin dört biryanında satranç çağrıları var. Özellikle okullarımızdan satranç takımı ya dasatranç sınıfları açılması talepleri fazlalaştı” dedi.

TSF olarak dünyasatranç kamuoyu tarafından da takdir edilen organizasyon ve etkinliklere imzaattıklarını ifade eden Tulay, bu açıdan uluslararası otoritelerin de dikkatiniçektiklerini kaydetti. Tulay, şunları söyledi:

“Ülke olarak 2016yılında büyük ve zorlu sınavlar verdik. Zor bir süreçten geçen ülkemiz bugünlerde satrancın bütünleştirici gücüne ve aydınlatıcı ışığına ihtiyaçduyuyor. Türk satranç ailesi olarak zor günlerimizde birlikte hareket ederek 64karede birleştik. Yeni yılda rekor katılımlı Türkiye’nin en büyükorganizasyonuna 81 ilden sporcularımızın katılımıyla gerçekleştiriyoruz.Türkiye’yi satranç coşkusunda birleştiriyoruz. Satranç sporunun ülkenin dörtbir tarafına yayıldığının en büyük göstergesi olan Türkiye Küçükler, Yıldızlarve Emektarlar Şampiyonası aslında bir anlamda büyük bir Türkiye buluşmasıniteliği taşıyor. Geçtiğimiz yıl 5 bin kişinin katılımıyla gerçekleştirdiğimizşampiyona FIDE’nin de örnek gösterdiği organizasyonlardan biri olmuştu. Bu yılda dünya satranç otoritelerinin ilgisini çekecek.”

BAŞARILI SPORCULAR TÜRKİYE’Yİ TEMSİL EDECEK

Çekişmeli ve zevklimücadelelere sahne olacak Türk satrancının dev organizasyonu Topkapı Palace,Mardan Palace ve Belek Bellis Deluxe olmak üzere 3 otelde yapılacak.Şampiyonalarda birincilere şampiyonluk beratı, ilk üçte yer alan sporcularakupa, madalya verilecek. Küçükler ve Yıldızlar Şampiyonalarında başarılı olansporcular, Dünya ve Avrupa Yaş Gurupları Şampiyonaları, Dünya ve Avrupa OkullarŞampiyonaları, uluslararası ve ulusal turnuvalara davet edilecek. TürkiyeEmektarlar Şampiyonası’nda kategorilerine göre ilk üç dereceyi alan sporcularise uluslararası yarışmalarda Türkiye’yi temsil edecekler.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2017, 11:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48