20 yıllık bağımlı genci hayata bağladı

20 yıllık tiner bağımlısı genç yeniden hayata tutundu.

20 yıllık bağımlı genci hayata bağladı
Karabük’ün Ovacık ilçe Kaymakamı Bahattin Çelik’in kararlı azmi sonucu 20 yıllık tiner bağımlısı genç yeniden hayata tutundu. 

İstanbul’da çocuk yaşta başladığı tiner bağımlılığında Kaymakam sayesinde kurtulduğunu anlatan Emin Özgeren “ Kaymakam bey elimden tutmasaydı ölürdüm” dedi.

Okul çağında İstanbul’da tiner çekenleri gördüğünü ve merak ederek kendisinin de başladığını anlatan Emin Özgeren, “ İstanbul´da yaşadığımız yerde tren istasyonu vardı. Oradan deniz giderken, insanların tiner çektiğini gördüm. Merak ettim. Bir gün nalbura giderek aldım. Sonra kayalıkların altın çekerek başladım. Tinerden kurtulmak için yoğun çaba gösterdim. Kaymakam Bahattin Çelik ve babam çok yardımcı oldu. Onların yardımları ile kurtuldum. Ama titremelerim devam ediyor. Şuan mutluyum. Tedavi görmek istiyorum. Kaymakam bey elimden tutmasaydı ölürdüm. Tiner kullandığım zaman Karabük´ten buraya yürüyerek sabaha karşı gelirdim. Elimde tiner vardı. Kimse beni arabasına almazdı. Kimse de benimle konuşmak istemiyordu. Bıraktıktan sonra herkes benimle konuşmak istiyor. Muhabbet sohbet ediyorlar. Çay ısmarlayanlar oluyor” dedi.


“ALLAHTAN KORKSUNLAR”

Özgeren, tiner ve uyuşturucu kullananlara da nasihat vererek, “ Tiner çektiğinde herkes hayala giriyorum ben diyor. Aslında hayal mayal yok yalan yani. Hayal olsaydı o tiner, bana bir faydası olsaydı, boşverin. Allah belasını versin onun. Kim çekiyorsa beni ilgilendirmez. Bu saatten sonra kendi hayatıma bakıyorum. Bonzai, uyuşturucu, eroin gibi benzeri maddeler kullananların günaha girmelerini istemiyorum. Allah´tan korksunlar. Bu dünyada yapılanların hesabı sorulur. Kaymakam bey gibi iyi birisi çıkmadı karşıma. İyi bir insan. Onun mutlu ve huzurlu olmasını isterim” diye konuştu. 

YOL HARİTASINI BELİRLEYİP TEDAVİ SÜRECİ BAŞLATTIK

Çıkan kararname ile Mardin Vali Yardımcılığı görevine atanan Ovacık Kaymakamı Bahattin Çelik, 2012´nin Ağustos ayında ilçeye atandıktan bir iki hafta sonra Emin´le tanıştığını anlatarak, “ Emin’in durumu hakkında şikayetler olduğunda bilgim oldu. Bazı sıkıntılar oluyordu. Karabük´e gidip bağımlı olduğu maddeyi temin etmeye çalışıyordu. Servis araçlarında sorun yaşıyordu. İlçemiz ile Karabük´ün 48 kilometre ve bu yolu çoğu zaman yürüyerek gidip gelirdi. Çoğu zaman ormanda yatıp kalkıyordu. Sadece bizim bir Emin’imiz var. Toplum olarak ona sahip çıkmalıyız diye düşündük. Daha fazla eminler olmasın istedik. İlçemizdeki sağlık görevlileri ve emniyet mensupları ile bir yol haritası yaptık. Tedavi sürecini başlattık. Emin´in sosyal ve kültürel olarak en azından maddi kaynak olsun diye boya sandığı aldık. Emin´e 3 ayda bir maaş bağlanmasını sağladık. Kimseye ihtiyacı kalmasın diye boya sandığı aldık. Bu şekilde ailesine katkı sağlıyor. Kendisi de bu işten kurtulmuş oluyor” dedi.


YOLUNU KAYBETMİŞ İNSANLARIN YOLUNU BULMASINA YARDIMCI OLMALIYIZ

Emin’in tedavi sürecinde ilk olarak Karabük daha sonra Bolu´da tedavi gördüğünü anlatan Çelik, Belli periyotlar ile oldu. Bu tedavilerin çok faydasını gördük. Burada onu sosyal ve kültürel anlamda Emin´i bir şekilde toplumla onu da içine katarak, çünkü tüm toplum potansiyel bir eminiz. Bir şekilde yolunu kaybetmiş insanların yolunu bulmasına yardımcı olmalıyız. Aksi taktirde sağlıklı bir topluma ulaşamayız. Çok şükür uzun zamandır kullanmadığı maddeyi kullanmadığı bir sürece geldik. Bunda ailesi ve babasının çok katkısı var. İlçemizdeki herkeste bu anlayış var. Burada her şey ailelerde başlıyor. Ailenin iyi eğitim vermesi ve ilgilenmesi gerekiyor” ifadesinde bulundu.


SABRETTİM VE DÜZELDİ

Emin’in 4 çocuğundan en küçüğü olduğunu ve onun için İstanbul’u terk ederek Ovacık’a geldiklerini anlatan baba Celal Özgören, “ Oğlumun tiner kullanmaya başladığını iki üç sene anlayamadık. Uçucu madde olduğu için dışarıda yapıyor eve geldiği zaman tertemiz geliyordu. Hata askere gitti geldi. Bir daha başlamış ve daha sonra anladık. İstanbul’da 8-10 sefer Bakırköy’de hastaneye yatırdım. Baş edemeyince İstanbul’u terk ederek Ovacık’a geldik. Burada bir sene daha devam ettikten sonra hastanede yattı. Şuan durumu çok iyi. Öncelikle Ovacık Kaymakamı başta olmak üzere, emniyete ve sağlık ocağına çok teşekkür ediyorum. Çok yardımcı oldular. Evladım çok önemliydi ve onun için İstanbul’u terk edip geldim. Sabrettim ve düzeldi. Eğer bıraksaydım belki şimdi ölmüştü. Allah kimsenin başına vermesin” dedi.
Güncelleme Tarihi: 17 Eylül 2014, 11:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48