3 bin yeni hakim ve savcı alınacak

3 bin yeni hakim ve savcı alınacak

3 bin yeni hakim ve savcı alınacak

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, darbesoruşturması kapsamında açığa alınan hâkim ve savcıların yerine 3 bin yenihakim ve savcı alımı yapılacağını açıkladı.

Bakan Bozdağ, bir televizyon kanalında yaptığıaçıklamada, “Şimdi bu kadar açığa alınmalar oldu, hakim, savcılar. Vatandaşımızşundan endişe etmesin. Pek çok hakim, savcı oraya atandı. Vatandaşımız ‘3 bincivarında hakim, savcı da açığa alındı. Davalarımız ne olacak, nasıl bitecek’diye bir endişeye kapılmasın. Biz bunun tedbirini aldık. Neden, çünkü şu andaçıkan OHAL kararnamesinde Adalet Akademisi’nde staja devam eden hakim vesavcıların 2 yıllık staj süresini tamamlamadan mesleğe kabulüne imkan veren birdüzenleme yaptık. Şu anda Adalet Akademisi’nde 5 bin 110 civarında adli veidari yargı, hakim ve savcısı stajdadır. Bu ayın 26’sı, 27 veya 28’sinde AdaletAkademisi yazılı sınavlarını yapacak. Hemen arkasından sözlü sınavlarıyapılacak. HSYK mesleğe kabulle adli tatil bitmeden bunların tamamıvatandaşımıza, yargı hizmetine Eylül’den itibaren, daha erken başlatacağız.Sözlü sınavı bitenleri hemen HSYK kabul edecek, görevlendirmeye başlayacaklar.Böylelikle bir boşluk olmayacak” dedi.

Bozdağ, Kasım ayında yapmayı düşündükleri bin 500hakim ve savcı alım sınavını hatırlatarak, “Bu yaşanan gelişmeler üzerine de 3bin hakim ve savcı alacağız. Bunların 800’ü avukatlıktan hakim ve savcı alımıolacak. 2 bin 200’ü de diğer hukuk fakültesi mezunlarından hakim ve savcı alımıolacak. Ve bunları da hemen araziye eğitimleri biter bitmez süreceğiz. O eğitimsüresini de ihtiyaca göre kısaltma imkanı var HSYK’nın. Gerekirse yasadadeğişiklik yapıp daha öne de çekebiliriz. O yüzden aziz vatandaşlarımız,yargıda işi olan insanlarımız ‘yargının hali ne olacak’ diye düşünmesin.Yargının hali bundan sonra daha iyi olacaktır’ diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Temmuz 2016, 13:43
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48