4 aylık geçici bakanlık istermisiniz?

4 aylık geçici bakanlık istermisiniz?

4 aylık geçici bakanlık istermisiniz?

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu üyesi olan CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, kamuoyunda “kiralık işçilik yasası” olarak bilinen Güvenceli esneklik, özel istihdam büroları yasa tasarısının TBMMdeki görüşmelerinde, CHP grubu adına Genel Kurulda konuşma yaptı.Görüşülen tasarının, kayıt dışıyla birlikte 10 milyon çalışanı, aileleri ile birlikte yaklaşık 40 milyon vatandaşımızı ilgilendirdiğini belirten Demirtaş, “İş hukukunun temel felsefesine, ruhuna aykırı olan, işverenler tarafından kötüye kullanılabilecek birçok hükmü içeren, Türkiyenin dört bir tarafını yasal amale pazarına dönüştürebilecek, çalışma yaşamını temelinden sarsacak, iş barışını bozabilecek hükümler içeren bir yasayı konuşuyoruz. İş hukukunun temel felsefesi, ekonomik açıdan güçlü olan işverene karşı zayıf durumdaki işçiyi korumaktır. Oysa bu kanun, emeği korumuyor, işçiyi korumuyor, tam tersine işçiyi koruma altına alan 4857 sayılı Yasaya karşı işvereni koruyor. ” diyerek konuşmasına başladı.

DEMEK Kİ EMİR BÜYÜK YERDEN

AKP iktidarı döneminde, çalışanların kazanılmış haklarını birer birer kaybettiğini öne süren CHP’li Demirtaş, “Sizi anlıyorum, çoğunuz patronsunuz ya da çoğunuz patron seversiniz ama bir de çalışanları düşünün, o asgari ücretle her gün evine ekmek götürmeye çalışan yasal amele pazarında iş bekleyecek gariban emekçileri düşünün” dedi. Demirtaş, “Sizler de biliyorsunuz ki bu kanun Anayasaya aykırı, vicdana aykırı, çalışanların haklarına zarar verebilecek birçok hüküm içeriyor. Belki sizin de vicdanınız rahatsız ama bu kanun tekrar Meclise geldiğine göre demek ki emir büyük yerden” diyerek AKP’li milletvekillerini eleştirdi.

4 AYLIK GEÇİCİ BAKANLIK İSTER MİSİNİZ?

Bir kişinin iş yerinde çalışmaya başlarken geçici değil, kalıcı çalışmayı hedefleyeceğini, o iş yerinde emekli olmayı hedefleyeceğini, hiç kimsenin geçici iş istemeyeceğini vurgulayan Demirtaş, “Sayın vekiller, siz, dört aylık, geçici bir milletvekili olmak ister misiniz? İster misiniz sayın vekiller? Bence hiçbiriniz dört aylık, geçici bir milletvekilliği istemezsiniz. Peki Sayın Bakan, siz, dört aylık, geçici bakanlık ister misiniz? Sayın Müsteşar ister mi? Hiçbirimiz istemeyiz. Ama hiçbirimizin istemediği bir konuyu bu işçilere dayatıyoruz. Bunu kabul etmemiz mümkün değil. İşçi ile işveren arasında geçici iş ilişkisi kurmak son derece yanlıştır” dedi.

YASAL AMELE PAZARI

Özel istihdam bürolarını yasal amele pazarı olarak niteleyen Demirtaş, “İstanbul Milletvekilimiz Sayın Yakup Akkayayla birlikte Ulus Amele Pazarına gittik, orada işçilerle görüştük. Sabahın 5inde, Bugün iş bulurum. umuduyla, alet edevatını alan işçiler kendisini bu pazara atıyor, orada çaresizce bekliyor, gelen her arabaya Adam lazım mı? diye soruyor. Konuştuğumuzda, Biz açız. diyorlar, İş istiyoruz, aş istiyoruz, ekmek istiyoruz. diyorlar. İşte, 10 milyon çalışanı bu hâle getirecek olan yasaya Evet diyecek olan arkadaşlar, sizden rica ediyorum, siz de gidin ve görün, oradaki çaresizliği görün. Biraz vicdanınız varsa eminim siz de bundan vazgeçersiniz” diyerek tasarının geri çekilmesi çağrısında bulundu.Ancak tasarı, muhalefetin tüm çabalarına rağmen, 6 Mayıs gecesi saat 4de AKPlilerin oyları ile kabul edildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Mayıs 2016, 11:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48