55 senedir her müşterisinin fotoğrafını topluyor

Kuaförlük yapan Gökalp Baki, tıraş ettiği müşterilerinden aldığı vesikalık fotoğraflarla 70 bin adetlik fotoğraf koleksiyonuna ulaştı.

55 senedir her müşterisinin fotoğrafını topluyor
Zonguldak´ta kuaförlük yapan Gökalp Baki, tıraş ettiği müşterilerinden aldığı vesikalık fotoğraflarla 70 bin adetlik fotoğraf koleksiyonuna ulaştı. 
Terakki Mahallesi Yunak Sokak´ta berberlik yapan Gökalp Baki, babasından devraldığı koleksiyonu 70 bine taşıdı. 1960 yılından beri tıraş ettiği her müşterisinden vesikalık fotoğraf alarak koleksiyona başlayan Gökalp Baki’nin babası Kenan Baki, sağlık sorunları dolayısıyla bu hobisini mesleğiyle birlikte oğluna devretti. Baba-oğlun 55 yıl boyunca tıraş olan müşterilerinden aldığı fotoğraflar, 70 binlik dev bir koleksiyona dönüştü.
55 yıl önce Atatürk’ün fotoğrafının asılması ve vatandaşların ‘bizim fotoğraflarımızı da asar mısın’ teklifi ile başlayan hobi, yıllar sonra dev bir koleksiyona dönüştü. Babasından devraldığı fotoğraf koleksiyonunu 70 bine taşıyan Gökalp Baki hedefinin 100 bin olduğunu ve Guinness Rekorlar Kitabı´na girmek olduğu belirterek, “1960 yılında babam bu mesleğe başladı o yıldan beri tıraş ettiği her müşterisinden resim toplamış. Babam şimdi emekli oldu. Bu görevi ben devraldım. Yeni dükkan açtım tıraş ettiğim her müşteriden resim topluyorum. Babam 60 bin resimle bıraktı, ben 70 bin resme çıkardım. İnşallah hedefim 100 bin yapıp rekorlar kitabına girmek olacak. Müşteriler ilk başta tıraşa diye geldiği zaman bilmeyen bir insan buranın berber değil de bir fotoğrafçı dükkanı olduğunu düşünüyorlar. Bilmeyen müşterilerimizin üstünde fotoğraf olmuyor bazen bir sonraki gelişlerinde fotoğraflarını getirip geliyorlar. Müşterilerin çok hoşuna gidiyor ilginç bir hobi dünyada eşi benzeri olmayan bir şey bu. Ölen müşterilerimizin resimlerini ayrı bir çerçeveye koyuyoruz onları ayrı bir özenle saklıyoruz. Açıkçası 7’den 70’e herkesin ilgisini çekiyor. Hedefim 100 bin inşallah bunu başaracağım” dedi.

FOTOĞRAF BİRİKTİRMEK HOBİM OLDU
Fotoğraf biriktirmenin hobi olduğunu söyleyen baba Kenan Baki ise, “Ben berberliğe başladığım zaman ilk önce Atatürk’ün resmini koydum. Ondan sonra bütün müşteriler ´biz de resim verelim´ dedi sonra ben istedim millet de verdi ben de biriktirdim. Hobim oldu. Oğluma devrettim oğlum devam ediyor. 60 bin resimle devrettim. Ölen çok müşterim var Allah hepsine rahmet etsin” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 22 Haziran 2015, 14:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48