´Trüf mantarı´nı köpekler buldu, kilosu 3 bin 500 Euro

´Trüf mantarı´nı köpekler buldu, kilosu 3 bin 500 Euro

´Trüf mantarı´nı köpekler buldu, kilosu 3 bin 500 Euro

 Zonguldakın Alaplı ilçesinde siyah elmas olarak bilinen trüf mantar ormanı bulundu. Girişimciye büyük destek sağlayan mantarın kilosu 3 bin 500 Euroya kadar alıcı buluyor. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, Trüf mantarı çok kolay bulunabilen bir mantar değildir. Çok ince araştırması vardır. Bunun için özel koku alabilen köpekler eğitilir denildi.
Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğünce Trüf Mantarı Eylem Planı kapsamında Alaplı ormanlarında trüf mantarı tespit çalışmaları yapıldı. Yapılan çalışmalar neticesinde dünyada siyah elmas ve kralların yiyeceği olarak adlandırılan sonbahar trüfü, T.nitidum ve T.excavatum türleri bulundu.
Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü tarafından Alaplıda tespit edilen trüf ormanı koruma altına alındı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamada, “Trüf mantarı çok kolay bulunabilen bir mantar değildir. Çok ince araştırması vardır. Bunun için özel koku alabilen köpekler eğitilir. Çalışmalarımız neticesinde, Alaplı ilçemizde Osmanlı köyü sırtındaki ormanlık alanında zengin trüf sahaları tespit ettik. Bu trüf mantarı ile ilgili önümüzdeki günlerde ormanlık alanlarımızda yaygınlaştırılması için çalışmamız olacak. Hem ülke, hem de o bölgedeki yöre halkına ekonomik anlamda katkı sağlaması hususunda planlama çalışmaları yapılıyor” ifadelerine yer verildi.
Açıklamada, Alaplının bazı bölgelerinde trüf ormanı bulma çalışmalarının devam ettiği, çalışmalar neticesinde ortaya çıkacak trüf ormanlarının koruma altına alınacağı belirtildi. Siyah elmas olarak adlandırılan mantarın kilosu türüne göre 3 bin 500 Euroya kadar çıkabiliyor. Yumruk şeklinde yetişen mantar, toprağın 5 ile 20 santimetre derinliğinde ağaç köklerinde yetişiyor. Mantar, etten daha fazla protein taşıyor.
Az bulunan trüf mantarı, ilk kez Fransız Kralı I. Fransuva’nın sofrasına sunuldu. Az bulunması sebebiyle sadece kralların yiyebileceğine dair kanun çıkartıldı. Avrupa mutfağının vazgeçilmezi olarak görülen trüf mantarı yöre halkına da büyük katkı sağlayacak.
Güncelleme Tarihi: 01 Kasım 2016, 09:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48