Ağaç budama kurusunu bitiren 26 kursiyere belge verildi

Kdz. Ereğli ağaç budama kursunu başarı ile tamamlayan 26 kursiyere belgeleri düzenlenen törenle verildi.

Ağaç budama kurusunu bitiren 26 kursiyere belge verildi
Kdz. Ereğli ağaç budama kursunu başarı ile tamamlayan 26 kursiyere belgeleri düzenlenen törenle verildi. 
Zonguldak Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü, Ereğli İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ve Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen “Meyve Ağaçlarında Budama Kursu”nu başarı ile bitiren kursiyerlere belgelerinin verilmesi için tören düzenlendi.
2015 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü, Türkiye Ziraat Odaları Birliği ve Damızlık Koyun Keçi Yetiştiriciliği Merkez Birliği arasında “Tarımsal Nüfus Gençleşiyor Projesi” kapsamında düzenlenen ağaç budama kurslarına Ereğli ilçesinden 26 kursiyer katıldı.
Kdz. Ereğli Ziraat Odası’nda düzenlenen belge dağıtım törenine katılan Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, kursiyerlerin kurslara katılıp uygulamalı olarak budamanın nasıl yapıldığını öğrendiklerini söyledi. Madenoğlu konuşmasında “Geçen yıl sonlarına doğru açılan ağaç budama kursunu tamamlayan kursiyerlere belge vereceğiz. Birtakım bilgileri zaman zaman test etme ihtiyacı duyduğumuzda, bazı bilgilerin eksik, bazılarının yanlış olduğunu görürüz. Eğitimlerin bazılarına ben de katıldım. Budama, gübreleme, ilaçlama, toprak tahlili gibi konularda vatandaşların doğru zannettikleri bilgilerin izaha muhtaç olduğunu gördük. Hakikaten budama şöyle yapılır diye biliyor vatandaş. Ama şöyle de yapıldığını bilmek lazım. Uygulamalı olarak araziye giderek budamanın nasıl yapıldığını öğrendiler. Bilenler bilgilerini gözden geçirdiler. Bu kursların yapılması ve buralarda güzel bilgileri öğrenmesi, insanlarımızın gelirini arttırıcı yönde de etki yapmaktadır. Kendi tarlamız veya bahçemizdeki ağacı budamayı öğrenmemizin yanı sıra, başkalarının tarlalarında da budama yapmayı bir iş olarak seçebiliriz, ya da karşılık almadan onlara yardımcı olabiliriz. Bu kursu Milli Eğitim’in Halk Eğitim Birimi ve Tarım Müdürlüğü ile birlikte yaptık. Sayı başlangıçta 50 iken sonra bu sayı 26’ya kadar düşmüş. Olsun. Biz devlet olarak bir kişiye bile bir tek şey öğretsek bunu kazanç addederiz. İşinizi gücünüzü bırakıp buraya geldiniz, güzel bilgiler öğrendiniz. Bunun için sizleri tebrik ediyorum. Kurs eğitmenleri ve kursu düzenleyen birim yöneticilerine teşekkür ediyorum. Bize bu salonu tahsis eden değerli Ziraat Odası Başkanı ve personeline de teşekkür ediyorum. Buraya daha sık geleceğim. Böyle güzel bir yer ilçemiz için bir medarı iftihar. Burada güzel şeyler yapılıyor. Burada ilçemizin halkının kalkınması için güzel çalışmalar yapılıyor. Ziraatçılarımız böyle güzel bir yere sahip oldukları için kendilerini mutlu addetmeli. Ben kaymakam olarak ilçemde böyle güzel bir hizmet binasına sahip olmamızdan ötürü gurur duyuyorum” dedi.
Yapılan konuşmaların ardından 26 kursiyere belgeleri verildi. Kurs öğretmeni Serap Bilgiç emeği geçenlere teşekkür ederken, kursiyerleri ile fotoğraf çektirdi.
Törene, Kdz. Ereğli Kaymakamı Nazım Madenoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü Serkan Aslan, İlçe Milli Eğitim Müdür Vekili Hamza Eryiğit, İlçe Halk Eğitim Müdürü Hasan Sarıhan, İş-Kur Ereğli Hizmet Merkezi Şube Müdürü Ayfer Yavuz, Ereğli Ziraat Odası Başkanı Adil Pulat, Ziraat Odası ve İlçe Tarım Müdürlüğü yetkilileri ve kursiyerler katıldı.
Güncelleme Tarihi: 18 Şubat 2016, 07:22
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48