Alaplı Çayı´nda büyük tehlike

Alaplı Çayı´nda büyük tehlike

Alaplı Çayı´nda büyük tehlike
 Zonguldakın Alaplı ilçesindeki Alaplı Çayının Karadenize dökülen ağzının molozlarla dolması sel tehlikesini de beraberinde getirdi.

Karadenizde etkili olan fırtına nedeniyle oluşan dalgaların sürüklediği molozlar Alaplı Çayının denize çıkışı noktasının kapanmasına neden oldu. Su seviyesinin yükseldiği derede sel tehlikesinden endişe edilirken, Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin derenin ağzının açılması gerektiğini söyledi. Alaplı ilçesindeki balıkçılar ise Alaplı Kaymakamı Sami Eskioğlundan derenin ağzının açılması için yardım istedi.

Belediye Başkanı Nuri Tekin, Alaplı Çayının ağzının açılmaması durumunda olası bir sağanak yağışta taşma riski oluşturduğunu belirterek, Alaplı Çayı, Gümeli beldesinden başlayarak ilçe merkezinden Karadenize akmaktadır. Şu anda çay çıkışında mendirek olmadığı için çayın Karadenize akmasında sıkıntı olmaktadır. Karadenizin dalgaları da çay ağzına taş ve kum doldurmak suretiyle tamamen kapanmasına yol açtı. Belediye olarak iş makineleri ile birlikte çayın ağzını sürekli açık tutmaya çalışıyorduk. Çayın ağzı tamamen kapandığı için su seviyesi yaklaşık 20 santimetre yükseldi. Çaydaki su seviyesinin yükselmesi nedeniyle şehir içerisinde bodrum katlar çay seviyesinin altında kaldığı için su basma tehlikesiyle karşı karşıya. Çayın Karadenize akması için bir an önce moloz taşlarından temizlenmesi gerekmektedir. Aksi taktirde sel tehlikesi olabilir. Biz mendirek yapılması için bir çok kez müracaatta bulunduk. Bölge milletvekillerimizden mendirek istiyoruz diye konuştu.

İlçede balıkçılık yapan Erkan Keskin ise, Alaplı Çayının Karadenize çıkış bölgesi tamamen tıkandığı için sandallarıyla Karadenize çıkamadıklarını belirterek, dere ağzının temizlenerek açılmasını istedi.
Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2017, 06:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48