ALAPLI ORGANİK BAL ÜRETECEK

Alaplı ilçesinde Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında Alaplı Kaymakamlık Binası önünde düzenlenen bir törenle 20 çiftçiye kovan olmak organik polen tuzaklı 500 kovan dağıtımı yapıldı

ALAPLI ORGANİK BAL ÜRETECEK
gundemeregli.com-Zonguldak Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Necmi Çelik, “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında Alaplı ilçesi Gümeli beldesinde üretilen balın organik olarak üretilmesini sağlamak ve balın pazar değerini arttırarak çiftçilerimizin gelirinin arttırılması ve bölgede var olan organik tarımın yaygınlaştırılması hedeflenmektedir” dedi.
Alaplı ilçesinde Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında Alaplı Kaymakamlık Binası önünde düzenlenen bir törenle 20 çiftçiye kovan olmak organik polen tuzaklı 500 kovan dağıtımı yapıldı. Kovan dağıtımında konuşan Zonguldak Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Necmi Çelik, Zonguldak’ta 25 bin adet fenni kovanın bulunduğunu ve yaklaşık 350 ton bal üretimi gerçekleştirildiğini söyledi. Bölgenin florası bal üretimi için çok uygun olduğunu, ayrıca organik fındık yetiştiriciliğinin yaygın olmasının proje için avantaj teşkil ettiğini belirten Çelik, “Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında 2013 yılında Bakanlığımıza Alaplı ilçemize bağlı Gümeli beldesinde bulunan çiftçilerimizin organik arıcılığa başlamaları ve geliştirmeleri için 20 çiftçiye 25 kovan olmak üzere 500 kovanlık ‘Organik Arıcılık Projesi teklif edilmiş ve proje bakanlığımız tarafından onaylanarak 2014 yılı programına alınmıştır. Bu yıl projemizin uygulanması için bakanlığımız tarafından 65 bin lira ödenek tahsis edilmiştir. Proje il müdürlüğümüz önderliğinde Alaplı Gıda Tarım ve Hayvancılık ilçe Müdürlüğü, Alaplı Ziraat Odası Başkanlığı ve Alaplı Gümeli Arıcılar Derneği tarafından yürütülmektedir. İlimizde 25 bin adet fenni kovan bulunmakta ve yaklaşık 350 ton bal üretimi gerçekleştirilmektedir. Bölgemiz florası bal üretimi için çok uygundur. Bölgede organik fındık yetiştiriciliğinin yaygın olması projemiz için avantaj teşkil etmektedir. Alaplı ilçemizde 2014 yılında 795 çiftçimiz 18 bin 767 dekar karşılığında bir milyon 313 bin 94 lira organik destekleme primi alacaktır. Bu rakamların arttırılması için çalışmalarımız devam etmektedir. Organik Tarımın Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi kapsamında Ordu Arıcılık Araştırma İstasyonu Müdürlüğünden alınan 380 adet Organik Polen Tuzaklı Kovan 20 çiftçimize dağıtılmak üzere getirilmiştir. Bu kapsamda projemize ile Alaplı ilçesi Gümeli beldesinde üretilen balın organik olarak üretilmesini sağlamak ve balın Pazar değerini arttırarak çiftçilerimizin gelirinin arttırılması ve bölgede var olan organik tarımın yaygınlaştırılması hedeflenmektedir” dedi.
Alaplı Ziraat Odası Başkanı Şeref Türkoğlu da, “Alaplı’da fındıkta organiğe başladık. Fındıktan sonra Gümeli beldemizi organik bal üretimi için hazırladık. Gördüğünüz gibi bakanlığa organik bal üretimi için verdiğimiz proje kabul edildi. Arıcılarımıza kovan dağıtımına başladık” diye konuştu.
Konuşmaların ardından 20 çiftçiye 500 kovan dağıtıldı.
Güncelleme Tarihi: 25 Haziran 2014, 06:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48