Alaplı´da kurban kesim yerleri belirlendi

Alaplı ilçesinde, kurban kesim ve satış yerleri belirlendi.

Alaplı´da kurban kesim yerleri belirlendi
Alaplı ilçesinde, kurban kesim ve satış yerleri belirlendi.
Alaplı Kaymakamı Yıldıray Malğaç başkanlığında toplanan Kurban Hizmetleri Komisyonu kurban kesim ve satış yerlerini belirledi.
Yapılan toplantıda, kurban kesim yerleri olarak Çay Boyu itfaiye karşısı, 690 Evler pazar yeri ve Çamlıca öğrenci yurdunun bahçesi kurban kesim yeri olarak belirlendi. Alaplı Kapalı Pazaryeri yanı ise kurban satış yeri olarak tespit edildi.
Kurban Hizmetler Komisyonu tarafından alınan kararlar ile ilgili bilgiler veren Alaplı Kaymakamı Yıldıray Malğaç, İlçe Merkezinde Kapalı Pazaryerinin yanındaki alanın Kurban Satış yeri olarak Kurban Bayramına 15 gün öncesi hizmete hazır hale getirilecektir. İlçemiz merkezinde büyükbaş ve küçükbaş hayvanların kesimi için Çayboyu itfaiye karşısı, 690 Evler pazar yeri ve Çamlıca Öğrenci Yurdu bahçesinin Kurban Kesim yerleri olarak tespit edilmesine karar verilmiştir. Mezbahanelerde ve kesim yerlerinde kesilen kurban sakatatlarının çöpe atılmaması, evcil ve yabani hayvanlara verilmemesi, toprak içine derince gömülerek imha edilmesi ve benzeri konularda Kurban rehberinden de yararlanarak vatandaşlarımız aydınlatılacaktır. Kesim yapılan yerlerde İlçe Müftülüğünce din görevlileri nöbetleşe görevlendirilecek ve dini hizmetleri yapacaklardır. Belediye Başkanlığınca veteriner hekimler görevlendirilecek. İlçe Tarım Müdürlüğü veterinerleri ise diğer kesim yerlerinde görevlendirilecektir. Kurban satış ve kesim hizmetlerinin Umumi Hıfzıssıhha Kanunu, Kurban Satış ve Kesimi ile ilgili Yönetmelik ve İlçe Komisyonu Kararlarına uygun olarak yürütülmesi gereğince Komisyonca ve gerekse İlçe Toplum Sağlığı Merkezi görevlileri tarafından ve Belediye ekiplerince denetimi yapılacaktır. Komisyon tarafından tespit edilen yerler dışında ve gerekli hijyen koşullarına uymadan kesim yapanlar hakkında Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ve bu kanuna dayalı Yönetmelikler hükümleri uyarınca işlem yapılması yine İlçe Toplum Sağlığı Merkezi başkanlığı ve belediye başkanlığınca yerine getirilecektir. Alınan kararlar mahalli basın yayın, radyo ve televizyonlardan, vaaz ve hutbelerde, ayrıca belediye anonsları ile vatandaşlarımıza duyurulacaktır. İsteyen vatandaşların dini hüküm ve çevre temizliğine riayet etmek ve cadde - sokak üzerinde kesim yapmamak kaydı ile kendi bahçesinde ve mülklerinde temizlik kurallarına uymak suretiyle kurbanlarını kesebileceklerdir. Büyük ve küçükbaş hayvanlara ait kulak küpe ve pasaportlarının en geç bayramdan sonra 1 hafta içerisinde 14 Ekim 2014 tarihine kadar Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne ulaştırılmak üzere ya bizzat Kurban sahibi tarafından yada kesim yerinde görevli kasap, veteriner hekim, zabıta ve muhtarlarca teslim alınıp Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğüne ulaştırılacaktır. Vekalet yoluyla kesilecek kurbanların İlçe Müftülüğü, Belediye ve İlçe Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı işbirliği ile kesimi yapılarak ilgili yerlere dağıtımı sağlanacaktır. Alınan bu kararlar kaymakamlık, müftülük ve belediyelerin web sitesinde yayınlanacaktır” dedi.
Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2014, 15:23
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48