Aşure Çorbası Dağıtım Töreninde birlik ve beraberliğe vurgu yapıldı

Aşure Çorbası Dağıtım Töreninde birlik ve beraberliğe vurgu yapıldı

Aşure Çorbası Dağıtım Töreninde birlik ve beraberliğe vurgu yapıldı
Alevi Kültür Dernekleri Zonguldak Şubesi Alaborina Restoran’da Muharrem Yas Orucu nedeniyle Geleneksel ‘Aşure Çorbası Dağıtım Töreni’ düzenledi. 
Törene, Alevi Kültür Derneği Genel Başkan Yardımcısı Adil Ateş, Alevi Kültür Derneği Zonguldak Şube Başkanı Mehmet Kaplan, Alevi Dedesi Mustafa Kargınoğlu, Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Kozlu Belediye Başkanı Ertan Şahin ve davetliler katıldı.
Törende açılış konuşmasını Alevi Kültür Derneği Zonguldak Şube Başkanı Mehmet Kaplan yaptı. Kaplanın ardından konuşan Genel Başkan Yardımcısı Adil Ateş, birlik ve beraberliğe vurgu yaptı. Alevi Dedesi Kargınoğlu ise Aleviliğin tarihi sürecini anlattı. Kozlu Belediye Başkanı Ertan Şahin de, Kısacası mesele Allaha ulaşmak ise gerisinin teferruat olduğunu söylemek istiyorum. Tabii ki Cem evlerinin bu birlik ve beraberlik olduğunu biliyoruz. Zonguldakta Cemevi için her türlüğü yardımı yapmayı hazır olduğumuz arkadaşlarımıza da daha öncesinde bildirdim. Bu vesile ile bu toplantımızın hepimize hayırlı olmasını temenni ediyorum diye konuştu.
Zonguldak Belediye Başkanı Muharrem Akdemir ise “Bizler geriye baktığımızda 1500 yıl öncesinde yaşanan sıkıntıları tekrar tazelemek değil, Müslüman Aleminin o günkü metanetini, sabrını, hoşgörüsünü ve insanlığa sevgisini anlatmak için bu duygular her yıl geleneksel olarak yaşatılmaya çalışılmaktadır. Müslüman Alemi gerçekten tarihsel bir düzlemde çok sıkıntılar geçirmiştir. Bu anlamlı günün ayrıca bir diğer anlamı, beraberinde pekiştirdiği anlam, sevgiyi, saygıyı, kardeşliği ve dostluğu pekiştirmektir. Zulme ve cefaya karşı gelmektir” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından dua yapıldı. Deyişler söylenmesinin ardından aşure çorbasının dağıtımı yapıldı.
Güncelleme Tarihi: 24 Ekim 2016, 06:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48