Bakan Eroğlu´ndan Zonguldak´a 39 Müjde

Bakan Eroğlu´ndan Zonguldak´a 39 Müjde

Bakan Eroğlu´ndan Zonguldak´a 39 Müjde
Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Zonguldak’a geldi. Eroğlu, Zonguldak’a 298 milyon lira değerinde 39 müjde ile geldiklerini söyledi.
Orman ve Su işleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bir dizi açılış ve ziyaret için Zonguldak’a geldi. Zonguldak Valisi Ali Kaban, AK Parti Zonguldak milletvekilleri Hüseyin Özbakır, Faruk Çaturoğlu ve Özcan Ulupınar’ın yanı sıra protokol üyeleri tarafından karşılanan Bakan Eroğlu, Valilik Şeref Defteri’ni imzaladı. Bakan Eroğlu, Valilik ziyaretinin ardından Zonguldak’a yapılan ve yapılacak olan yatırımlar hakkında basın toplantısı düzenledi. Zonguldak’ın Batı Karadeniz’in en güzel illerinden biri olduğunu ifade eden Bakan Eroğlu, “Zonguldak çok önemli. Batı Karadeniz’in en güzel illerinden birisidir. Dolayısıyla buraya ne kadar hizmet yapılsa azdır. Biz hükumet olarak buraya gereken her türlü desteği veriyoruz. Bu gün de elimiz boş gelmedik. Heybemiz dolu geldik. Bir kere inşallah bu gün saat 19.00 sıralarında vatandaşlarımızla birlikte 18 tesisin temelini atıp açılışını yapacağız. Bunun içerisinde Ereğli’nin içme suyu projesi vardı. Temel atma töreni bu gün yapılacak. Çok sayıda dere ıslahları var. Bir de müjdeyle geldik. 39 müjde ile geldim. 298 milyon lira. Daha önce de hatırlarsanız, en çok gelen bakan benim. Valilik döneminde 3 yılda beş defa buraya geldik. En çok gelen ve yatırımları takip eden birisi olarak çok sayıda daha önce de müjde verdik. 35 müjdeydi, 123 milyon liraydı. Bu kez 39 müjdeyle 298 milyon lira geldik. 1.5-2 yıl zarfında 74 müjde vermişiz, 421 milyon lira bir müjde vermişiz” diye konuştu.
Zonguldak’a yapılacak olan yatırımlar hakkında bilgi veren Bakan Eroğlu, “39 müjdenin 26’sı DSİ Genel Müdürlüğü’ne aittir. Burada en çok yatırım yapan, karayollarından sonra biziz. Ama bu sene onların işleri biteceği için önümüzdeki yıllarda birinci biz olacağız. Çok sayıda baraj, dere ıslahı gibi çalışmalar var. 8 orman genel müdürlüğümüzün müjdesi var. Bir master planı hazırladık. Doğa Koruma Milli Parklar Genel Müdürümüze teşekkür ediyorum. Onların da 4 müjdesi var. Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş’in de yaklaşık 7 müjdesi var. Dolayısıyla toplam 39 müjde tam rakam verirsek 298 milyon9 345 bin lira. Alaplı Barajı’nın bu gün temelini atacağız. Ereğli ishale hattının bu gün temelini atacağız. Çaycuma ilçesi Perşembe deresi ıslahı, Devrek çomaklar deresi ıslahı ikmali. Filyos Çayı ıslahı 4. Kısım olmak üzere bir çok yatırımın temel atma törenini bugün gerçekleştireceğiz” dedi.
“KESTANE BALINDA MARKA OLUŞTURALIM”
Zonguldak’ta üretilen balların önemine değinen Bakan Eroğlu, “Kestane balında bir marka oluşturalım. Bunu denetleyelim. Sertifikalı bir şekilde, paketlemesini de dahil orijinal yapalım. Zonguldak’ın şifalı balları için her türlü desteği yapacağız” dedi.
TÜRKİYE’NİN EN YAŞLI AĞACI ZONGULDAK’TA
Bakan Eroğlu, Türkiye’nin en yaşlı porsuk ağacının da Zonguldak’ta olduğuna dikkat çekerek, “4 bin 112 yaşındaki ağacımızı tanıtsak turizm anlamında iyi gelir getirebilir. İnşallah bu ağacımızı bütün dünyaya tanıtacağız. Orman teşkilatımız da bir çalışma yapsın. AK Parti hükumetleri söz verince sözünü yerine getiriyor. Zonguldak daha önce Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan başbakan olduğu dönemde bana Türkiye’nin su meselesini halletmem gerektiğini söyledi. 76 şehirde su sıkıntısı vardı. Zonguldak’ta yıldırım hızıyla bir tünelle buraya suyu getirdik. Diğer bütün illere de su götürdük. Baktığımız zaman hakikaten Zonguldak’ta ciddi yatırım yoktu. Buraya gelmek de çok zordu. Allah’a şükür bir takım eksiklikler de yapılıyor. Çoğu bitti azı kaldı, dört saatlik yol iki saate indi. Başbakanımıza ileterek kalan kısmını da ileteceğim dedi.
Bakan Eroğlu, Zonguldak’a önceki ziyaretinde verdiği 35 müjdeden 22’sinin tamamlandığına dikkat çekti. Bakan Eroğlu, BAKGEP adıyla muazzam bir gelişim projesi hazırladık. 2019 sonuna kadar 18 milyar lira harcanacak. Bununla ilgili çalışmalar sürüyor. Biz zamanla yarışıyoruz. En son Devrek’te heyelan olmuştu. Bununla ilgili çalışma yaptık ve devam ediyoruz. Biz DSİ olarak bunu üzerimize aldık. Bizzat ben de projeyi takip ettim. DSİ’yi tebrik ediyorum. Yıldırım hızıyla tensip bentlerini yaptılar. Fore kazıklar çakıldı. Allah başka sıkıntı keder vermesin şeklinde konuştu.
 

ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANI VEYSEL EROĞLU, 18 TESİSİN TEMEL ATMA VE AÇILIŞ TÖRENİNE KATILDI

Bir dizi ziyaret, açılış ve temel atma töreni için Zonguldak’a gelen Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Valilik binası önünde vatandaşlarla bir araya geldi. Bakan Eroğlu,18 tesisin temel atma ve açılış töreni gerçekleştirdi.
Programda Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Zonguldak’ta orman arazisinin büyüklüğüne dikkat çekti. Üzmez’in ardından DSİ Genel Müdürü Ali Rıza Diniz, konuşma yaparak kurumun Zonguldak’taki yatırımlarını anlattı.Bakan Veysel Eroğlu, Alaplı Barajının yapımının 2019 yılında bitirileceğine yönelik sözleşmeyi hatırlatarak kürsüye müteahhit firmanın yetkilisini çağırdı. Firma yetkilisi ile pazarlık yapan Bakan Eroğlu, “Biz bu baraj ile ilgili 2019 yılı demiştik ama şimdi bir pazarlık yapalım. Siz bu barajı daha öncesinde yapın. Bu tarihi 18 Ağustos 2018 ve saati de 18:18 yapalım. Eğer anlaştığımız tarihte yetiştiremezse derslik yapacağına yönelik söz vermeli” dedi.
MÜTEAHHİT FİRMA YETKİLİSİ SÖZ VERDİ
 
Bakan Eroğlu’nun sözleri üzerine müteahhit firma yetkilisi de barajı bahsedilen tarihte yapacağına yönelik söz verdi. Bakan Eroğlu ve beraberindeki protokol üyeleri pazarlığın ardından temel atma törenini gerçekleştirdi.
 
7 BİN ADET FİDAN DAĞITIMI YAPILDI
 
Törende orman köylülerine belgelerinin dağıtımının ardından  programa katılanlara 7 bin adet fidan dağıtımı gerçekleştirildi.
Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2016, 11:16
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48