Batı Karadeniz’in Efes’i gün yüzüne çıkıyor

Tarihi kazı çalışmaları sürüyor.

Batı Karadeniz’in Efes’i gün yüzüne çıkıyor
gundemeregli.com-Düzce’nin Konuralp mevkiinde tarihi kazı çalışmaları sürüyor. 

Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Nurperi Ayengin, Konuralp Kırkbasamaklar’da Düzce Üniversitesi ve Konuralp Müzesi’nin iş birliğinde devam eden Antik Tiyatro kazı çalışması ile ilgili bilgiler verdi.

Ayengin, geçtiğimiz sene Temmuz ayında Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün izni ile başlayan kazının Rektör Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu ile Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş’in destekleriyle devam ettiğini belirtti.

Restorasyona yönelik sürdürülen kazı çalışmalarında yaşanılan zorlukları anlatan Yrd. Doç. Dr. Ayengin, “Antik tiyatronun bulunduğu alana yıllar içinde gerçekleşen yerleşimler sonucunda toprak seviyesi dört metreye yakın yükselmiş. Bu dolgu alanı çıkarttıktan sonra restorasyon çalışmalarına başlayacağız” dedi.

Batı Karadeniz bölgesindeki en iyi korunmuş antik tiyatrolardan birinde çalışmaktan duydukları mutluluğu belirten Nurperi Ayengin, “Üniversitemiz Arkeoloji Bölümü’nden altı öğrencimizin, harita teknikeri, taş ustası, mimar ve uzmanlardan oluşan ekiple beraber çalışma yaptıkları kazıda, antik tiyatronun bazı alanlarında restorasyon aşamasına gelindi. Yapı planına göre giriş kısımdan oturma alanına kadar çıkan kısımda, koridorların olması gerekiyor. Toprak dolgu kaldırıldıktan sonra bu alanın estetik bir görünüme kavuşacak. Kazı alanında bulunan taşlar tasnif edilerek olması gereken yerlerine yerleştirilecek” dedi.

Ayengin son olarak “Düzce Üniversitesi ve Düzce Belediyesi ve Konuralp Müzesi’nin de destekleriyle İnşallah 4-5 yıl sonra antik tiyatromuza restore edilmiş bir şekilde kavuşacağız” dedi.
Güncelleme Tarihi: 13 Ağustos 2014, 12:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48