BEÜ´de Kardiyak Elektrofizyolojik çalışması başarıyla yapılıyor

BEÜ´de Kardiyak Elektrofizyolojik çalışması başarıyla yapılıyor

BEÜ´de Kardiyak Elektrofizyolojik çalışması başarıyla yapılıyor
Bülent Ecevit Üniversitesi (BEÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Anjiyografi Laboratuvarına yeni alınan Dijital Koroner Anjiyografi cihazı ile Kardiyak Elektrofizyolojik Çalışmaları başarıyla yapılıyor. 
Kardiyak Elektrofizyolojik Çalışmanın ritm bozukluklarını saptamada ve odağın bulunmasında en ileri tanı yöntemlerinden biri olduğunu belirten Kardiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Aydın, Kardiyak Elektrofizyolojik Çalışma (EFÇ) kalbin elektriksel ileti sistemini inceleyen kasık toplardamarı (venöz) yoluyla gerçekleştirilen bir tanı yöntemidir. Kalbin elektriksel aktivitesi ve ileti yollarının değerlendirilmesinde kullanılır. Kardiyak elektrofizyolojik çalışma ritm bozukluklarını saptamada, odağın bulunmasında en ileri tanı yöntemlerindendir. Kalbin elektriksel kayıtları kalp içerisine geçici olarak yerleştirilen elektrotlarla en doğru biçimde temin edilmekte ve tanı konulmaktadır dedi.
Çarpıntı şikayetinin kardiyoloji kliniklerinde en sık karşılaşılan şikayetlerden olduğunu ve son yıllarda bu yakınmalarla başvuran hasta sayısında ciddi artışlar gözlendiğini dile getiren Prof. Dr. Aydın, Çarpıntı şikayeti ile acil servise yapılan başvurular genel başvuruların yüzde 7sini oluştururken, kardiyolojiye yapılan başvuruların ise yüzde 20sini oluşturmaktadır. Çarpıntı yakınmalarının bir kısmı hayatı tehdit eden grupta iken bazıları ise hayat kalitesini ciddi anlamda bozmaktadır. Kardiyak elektrofizyolojik çalışma ile çarpıntıya neden olan odaklar bulunmakla kalmayıp, aynı seansta, uygun vakalarda ablasyon (yakma ya da dondurma işlemi) ile de tedavi sağlanabilmektedir. Ayrıca nedeni bilinmeyen bayılmaların (senkop) tespitinde kardiyak elektrofizyolojik çalışma, bayılmanın kalp kökenli olup olmadığı konusunda çok değerli bilgiler vermektedir. şeklinde konuştu.
Güncelleme Tarihi: 27 Haziran 2016, 06:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48