Bıçak kemiğe dayandı

Bıçak kemiğe dayandı

Bıçak kemiğe dayandı


Kasım ayı Belediye Meclistoplantısında konuşan Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Erdemir yönetimi hakkındaönemli açıklamalarda bulundu. İdam edilmiş Fatin Rüştü Zorlu ismini taşıyanErdemir’in 15 Temmuz sürecinden sonra nerede olduğunu soran Başkan Uysal; “Artıkbıçak kemiğe dayandı. Ereğli varsa, Erdemir var. Erdemir Ereğli’yi büyütmedi,Ereğli Erdemir’i büyüttü. Erdemir yönetimi artık tepeden bakmayı bırakmalı,bölgedeki 200 bin nüfusun ortak taleplerini karşılamalıdır” dedi.

Kdz.Ereğli Belediye Meclisi Kasımayı toplantısının ilk oturumu AKM Nikah Salonunda gerçekleştirildi.

Gündem maddelerine geçilmedenönce bir konuşma yapan Belediye Başkanı Hüseyin Uysal, Erdemir yöneticilerihakkında önemli açıklamalar yaptı.

“DARBE ÖNLENMESEYDİ..”

Başkan Uysal, darbe girişimindeTürk Milletinin kahramanlık destanı yazdığını belirterek; “15 Temmuz gecesiAziz Türk milleti bir kahramanlık destanı yazdı. Kdz.Ereğli’de bu darbegirişimine karşı ilk geceden itibaren devletimizin bekası, ülkemizin geleceğiiçin Cumhurbaşkanımızın ve devletimizin yanında yer alarak dik bir duruşgöstermiştir. Bu darbe girişimi başarılı olsaydı bizler 29 Ekim 1923’de kurulanCumhuriyetimizin 93. yılını kutlayabilir miydik. Sürekli askeri darbelerlekesintiye uğrayan bir cumhuriyet. Eğer bu darbe girişimi başarılı olsaydı,bugün bu toplantıyı yapabilir miydik, bütçe konuşabilir miydik, yatırımlarımızıkonuşabilir miydik, geleceğimize ait planlar yapabilir miydik. Darbelere karşıolan yüce Türk Milleti darbe yapmak isteyenlerin karşısında durarak ve tekraracı bir pişmanlıklar yaşamamak için sokaklara çıktı, canı pahasına darbeyehayır dedi. O gece 241 şehidimiz oldu, onlara Allahtan rahmet diliyorum, 2 bin147 de gazimiz oldu, onlara da şifalar diliyorum, Allah onlardan da razı olsun”dedi.

“İDAM EDİLMİŞ FATİN RÜŞTÜ ZORLUİSMİNİ TAŞIYAN ERDEMİR NEREDEYDİ”

Başkan Uysal; Ereğli’dekinöbetlere ve darbe karşıtı etkinliklere hiç destek vermeyen Erdemir yönetiminieleştirerek; “15 Temmuz darbe girişiminin ilk saatlerinden itibaren Kdz.Ereğlisokaklara döküldü. 27 gün boyunca sokaklarda, anıt önünde demokrasi nöbetituttu. Siyasi partilerimiz, STK’larımız, muhtarlarımız, engellilerimiz kısacasızenginimiz, fakirimiz, işçimiz, işverenimiz, amirimiz, memurumuz hatta yurtdışından gelen gurbetçilerimiz milletimizle beraber anıt önünde bir ve beraberolduk.

Fakat kapısında Erdemir FatinRüştü Zorlu Demirçelik Tesisleri yazanları göremedik. Onlar yoklardı. Bunun birihmal olduğunu, bir özel sektör yaklaşımı olduğunu düşünmek saflık olur. ÇünküTicaret odası, işadamlarımız, esnafımız oradaydı. Erdemir’in yaklaşımınıanlamak için akıl, mantık ve duygular yetersiz kalmaktadır. Yoksa geldiler deben mi görmedim, biz mi görmedik. Sizlerin, esnafımızın veya işadamlarımızınyaptıklarından ‘bizde yapmak istiyoruz’ dediler de bizler mi hayır dedik. FatinRüştü Zorlu sizlerinde bildiği gibi 16 Eylül 1961’de asılarak idam edildi,yaşamına son verildi. Bu yüzden bu ismi kapısında taşıyanlar bu duygularıanlamadılar ve gereğini yapmadılar. Herhalde Fatin Rüştü Zorlu’nun kemiklerisızlamıştır” diye konuştu.

“EREĞLİ’YE YÜZÜNÜ DÖNMELİ DEDİK”

Başkan Uysal, Erdemir’le ilgiliaçıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “Bizler Erdemir Ereğli’ye yüzünü dönmelidedik. Beyçayırı stadı bakımdayken 2-3 hafta maçlarımızı Erdemir stadındaoynayalım dedik. Fakat Genel Müdür aradı ve daha sonrada 23 maddelik birprotokol ve teminat mektubu isteyerek müsaade edildi. Kız Futbol takımımız daAlaplı’da oynamak zorunda kaldı. Üniversite öğrencilerimiz diploma almakistediler, fakat izin almakta bin bir dereden su getirdiler. Hani bizde bir lafvardır, ‘Nasihat istersen tembele iş buyur’ derler. Eğer sıkıntı yaşamak, stresyaşamak bir işi nasıl aylarca çözümsüz kalmasını istiyorsanız Erdemir’le masayaoturun, Erdemir’le görüşmeler yapın. Tabi görüşebilirseniz..”

“ERDEMİR YÖNETİMİ TEPEDEN BAKMAYIBIRAKMALI”

“Benim başkan yardımcılarım,genel müdür yardımcılarını arıyor ama nedense her zaman ya toplantıdaoluyorlar, ya şehir dışında oluyorlar. Onların Ereğli halkının başkan yardımcılarıolduğunu hatırlatmak isterim. Erdemir yönetimi artık tepeden bakmayı bırakmasılazım. Onların Genel Müdür Yardımcıları nasıl 9 aylıksa, nasıl onlarda öldüğüzaman er niyetine diye gidiyorlarsa, nasıl onlarda 2 metre küp toprakkaplıyorlarsa unutmasınlar ki bizlerde aynı seviyedeyiz.”

“EREĞLİ VARSA, ERDEMİR VAR.ERDEMİR EREĞLİ’Yİ BÜYÜTMEDİ, EREĞLİ ERDEMİR’İ BÜYÜTTܔ

“Unutulmamalı ki, TürkiyeCumhuriyeti varsa Erdemir var ve Ereğli varsa Erdemir var. Onların dediği gibi‘Erdemir varsa Ereğli var’ şeklindeki aşağılayıcı tabirlerini tasvip etmiyoruz.Erdemir, Ereğli’yi büyütmedi. Tam tersine Ereğli, Erdemir’i büyüttü. Bizimmühendisimiz, bizim işçi kardeşlerimiz, bizim evlatlarımız Erdemir’i büyüttü veErdemir’i gözbebeği yaptılar. Erdemir işçilerine, çalışanlarına teşekkürederken son zamanlarda işçinin geldiği durumu da biliyorum, sözleşmede gelinennoktayıda çok iyi biliyorum. Olumsuz bir durum karşısında bizler işçimizinyanında yer alacağımızın bilinmesini istiyorum.”

“EREĞLİ, ERDEMİR’DEN ÖNCE DE VARDI”

“Ereğli’nin tarihsel gelişimiM.Ö.2500 yıllara kadar dayanır. Bu bölge hiçbir zaman kıtlıkla karşılaşmamış vekendi kendine yetebilen bir kimliğe sahip olmuştur. Yani sizlerden, Erdemir’denönce de vardı. Unutmayın, bizim varlık sebebimiz siz değilsiniz. Sizolmayacaksınız ama Ereğli bugün olduğu gibi gelecekte de var olacaktır. ÇünküKdz.Ereğli en güzel yerleşim yerlerinden biri. Tarihte bize bunu gösteriyor. “

“EREĞLİ’YE TOPRAK MI GETİRDİNİZ,HAVA MI GETİRDİNİZ?”

Şimdi soruyorum onlara, Ereğli’yetoprak mı getirdiniz. Su mu getirdiniz, denizi mi getirdiniz, kömürü mügetirdiniz, yoksa bunlar olduğu için mi geldiniz. Havayı, bulutlarımıgetirdiniz, ama sizler sayesinde bazı şeyler öğrendik. Asit yağmurunun neolduğunu öğrendik. Sabah kalktığımızda arabanın üzerinde tozların olduğunuöğrendik ve araba yıkayıcılığının yollarını öğrendik. Balkonlarımıza çamaşırasmamayı öğrendik. Camlarımızı açık bırakmamayı öğrendik ve madencihastalıklarını öğrendik.”

“BU NASIL GÜLÜÇ IRMAĞI?”

Gülüç ırmağını hepiniz çok iyibiliyorsunuz. Göreve geldiğim zaman taşmıştı. Topçalı, Hamzafakıhlı ve Bölücekdere yatağı o kadar genişlemişti tamamen su altında kaldı. Dere yatağınıgenişletiyorsunuz 199 bin metre kare istimlak alanı çıkıyor ve Erdemir’den hiçses yok. Gülüç ırmağının denizlere açıldığı yeri hepiniz biliyorsunuz. Birtarafında tersaneciler, bir tarafında Erdemir’in cüruf döktüğü alan. Basındaçıkan fotoğraflarda da görüleceği gibi tersanelerin o taraftan paçanızısıvayarak ırmaktan karşıya yürüyerek geçeceğiniz bir noktaya geldi. Ben merakediyorum bu nasıl bir Gülüç ırmağı oldu. “

“EREĞLİ’DE YAŞAYANLARI DÜŞÜNÜN..”

Kabasakal deresi, görevegeldiğimizden beri sıkıntılı. Sel taştığı zaman tam 2 ay zabıtamız, temizlikişlerimiz, itfaiyemiz, Belediye personelinin yüzde 50’si 2 ay buralardançıkamadı. Peki niçin çıkamadı. Erdemir’de kapaklar kapandığı için veya budevirde 1-2 metrelik geçilmesi gereken köprünün altında 2 tane dikey direklerolduğu için. Ben soruyorum, fabrikaya bu kadar düşündünüz tamam, Ereğli’deyaşayan insanları da düşünüyor musunuz?”

“2,5 YILDIR BİR ESERİNİZİGÖRMEDİM”

Gülüç ırmağı kenarında 9 dönümlükyerimiz var. Oraya ceza yazdık. Oraya kimden izin alıp ta beton döktünüz.Erdemir 3 aylık, yıllık karlar açıklıyor. Ben karlara bakmıyorum. Ben Ereğli’yeneler kazandırdığınıza, hangi eserlere imza attığınıza bakıyorum görevegeldiğinizden beri. 2,5 yıldır görevdeyim. Ben bir yerde bir eser görmedim.Acaba okul mu yaptırdılar da görmedik, cami mi, köprü mü yaptırdılar dagörmedik. Fakat sağ olsunlar bizim hayırsever, eğitim sever iş adamlarımızokullar yaptırıyorlar. Örneğin Çınar, örneğin Tat Metal, örneğin Kadri Yılmazailesi, örneğin izmirlioğlu ailesi, örneğin Nurdan Oğuzlar. “

“ESKİLERİ ALDATTINIZ MI? YOKSAONLAR ALDANMAK MI İSTEDİLER?”

Erdemir yönetimi 15 Temmuz’akadar bir şey yaptıklarını görmedim. 15 Temmuz’dan sonra da görmedim Ama birşeyi gördüm. Protokollerdeki imzalarını gördüm. Ama o imzalar havalardaatılmış. Evet bizde imzalayacağız ama yerde, ayakları yere basarkenimzalayacağız. Şimdi onlara sormak istiyorum. Eskileri aldattınız mı? Yoksaonlar aldanmak mı istediler? Ama şunu bilsinler ki bizler aldanmayacağız. Hanideriz ya çok sevdiğimiz bir laf. Bıçak kemiğe dayandı. Bıçak artık kemiğiniçinde ve canımız yanıyor.”

“İNGİLTERENİN MAGNA CARTA’SI VAR.200 BİN NÜFUSUN ORTAK TALEPLERİNİ İÇEREN BİR ANLAŞMA İSTİYORUZ”

Hz.Mevlananın çok güzel bir sözüvar. Bir neslin geleceğini bir önceki nesiller tayin eder. Bizler, bu meclisgelecek nesiller için diyerek yola çıktık. Kendimizi de, kentimizi de bizleryöneteceğiz dedik. Bu şehri geleceğe hazırlakmak, torunlarımıza hazırlamak içinher şeyi yapacağız. Şimdi çözüm diyoruz. Eğer, beraber yaşamak zorunda isekberaber yaşamak kaderimiz ise taleplerimiz var ve bu taleplerimizden asla veasla vazgeçmeyeceğiz. İngiltere’nin Magna Carta’sı (1215 yılında imzalanmış birİngiliz belgesi) var. Büyük anlaşma dedikleri. Bizlerinde talepleri olacak veBelediye Başkanı, Milletvekilleri, Siyasi Partileri, Ticaret odaları, STK’lar,Muhtarlarımızın, Sendikamızın, Basınımızın kısacası Ereğli’de ve Alaplı’dayaşayan 200 bin nüfusun belirleyeceği talepleri içeren bir anlaşma istiyoruz.”

Başkan Uysal’ın bu açıklamalarınaCHP Grup Sözcüsü Özkan Özyağcı’da söz alarak destek verdi. Özyağcı, 2006yılında Erdemir’in özelleşmesiyle bu sürecin yaşandığını belirterek BaşkanUysal’ın açıklamalarında haklı olduğunu söyledi.

Başkan Uysal’ın açıklamasınınardından gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Kasım 2016, 12:01
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48