Bölgemizde o sayı 860 bin...

Zonguldak, Bartın ve Karabük’te Mesire alanlarındaki ziyaretçi sayısı 860 bine ulaştı…

Bölgemizde o sayı 860 bin...

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından tesis edilen şehir ormanlarına ve mesire alanlarına vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor. Bu çerçevede 2016 yılında Zonguldak, Bartın ve Karabük’te bulunan mesire alanları ve şehir ormanlarındaki ziyaretçi sayısı 860 bine ulaştı.

“2017’de 1 Milyon Ziyaretçi Hedefliyoruz”

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Türkiye’nin dört bir yanında şehir ormanları, tabiat parkları ve mesirelik alanlar kurduklarını ifade ederek “Tabiat turizmini geliştirmek ve vatandaşlarımızın tabiat parklarında yeşile olan ihtiyacını gidermek için var gücümüzle çalışıyoruz. Zonguldak, Bartın ve Karabük’te 4 ayrı şehir ormanı ve 39 adet mesire alanı tesis ettik. Bu çalışmalarımızın ne kadar yerinde olduğunu da ziyaretçi sayıları ile anlamış oluyoruz. Söz konusu korunan alanları 2017’nin ilk iki ayında 145 bin kişi ziyaret etti. Hedefimiz gerçekleştireceğimiz yatırımlar neticesinde ziyaretçi sayısını 2017’de 1 milyona çıkarmak” diye konuştu.

“Tabiata ve Millete Hizmet Ediyoruz”

OGM tarafından yapımı tamamlanan mesire yerlerinde piknik yapmanın yanı sıra geliştirilen alt ve üst yapıyla açık hava rekreasyonu sağlandı. Ayrıca bu alanlarda ekoturizm etkinlikleri olan dağ yürüyüşü, kanyoning, rafting (salcılık), kaya tırmanışı, kuş gözlemciliği, dağ bisikleti turları gibi etkinlikler, ralli, motokros, atv, cip safari gibi motorlu araç faaliyetleri de yürütülüyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu tabiata ve millete hizmet ettiklerini belirterek “Bakanlık olarak inşa ettiğimiz şehir ormanları ve mesire alanlarında hiçbir yapı çok katlı değil. Binalar tabii kaygılara dikkat edilerek, inşa edildi. Konaklama için çadır, karavan, motor-karavan için özel yerler ayrıldı ayrıca vatandaşlarımız için kır evlerini de hizmete aldık. Temizlik ve güvenlik önlemlerini artırdık. Bu alanlarda vatandaşlarımız günü birlik bulunabilir ya da geceleyebilir. Gecelemeye imkân sağlayan, barınma ve gıda ihtiyaçlarını karşılayan, tabiatla uyumlu yapılar ile sadece yerel halka değil bütün vatandaşlarımıza hizmet ediyoruz. Ayrıca kır lokantası, kır kahvesi, yöresel ürünler sergi ve satış yerleri, piknik üniteleri, kameriye gibi yapı ve birimleri de vatandaşlarımızın hizmetine sunduk” dedi.

Güncelleme Tarihi: 10 Mart 2017, 08:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48