Bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz´

Bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz´

Bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz´

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gaziantep saldırısı da dahil olmak üzere son dönemde yoğunlaşan terör olaylarıile verilmek istenen mesaja cevabımızı her fırsatta tekrarlıyoruz,başaramayacaksınız, milletimizi bölemeyeceksiniz, bayrağımızı indiremeyeceksiniz,vatanımızı parçalayamayacaksınız, devletimizi yıkamayacaksınız, ezanlarımızısusturamayacaksınız, bu ülkeye diz çöktüremeyeceksiniz, bu halkı boyundurukvuramayacaksınız. dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Bu sabah 04.00itibariyle Suriye’nin kuzeyinde ülkemizi tehdit eden DAEŞ, PYD gibi terörörgütlerine yönelik bir operasyonu ordumuz, güvenlik güçlerimiz başlatmışdurumda. Artık son, dedik ki bu iş burada noktalanması lazım, bu sabah 04.00itibariyle bu süreç başladı. Artık bu işi çözmemiz gerekiyor” dedi. BeştepeMillet Kongre ve Kültür Merkezinde engelli vatandaşların kamu kurum vekuruluşlarına yerleştirilmelerine ilişkin atama ve kura töreninde konuşanCumhurbaşkanı Erdoğan, ataması yapılacak 6 bin 113 engelli kamu personelinegörevlerinin hayırlı olmasını diledi. “Sizler birer kader mahkumu değilsiniz,sizler her şeyinizle, aklınızla, zekanızla, alın terinizle ürettiklerinizle buülkenin kalkınmasına katkıda bulunacak insanlarsınız” ifadelerini kullananErdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu ve Aile ve SosyalPolitikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya ile birlikte engelli memurlarınkurasını yaptı.

“Hiçbir gücün bu birlik ve beraberlik karşısında başarılı olma şansıyoktur”

15 Temmuz gecesinde yaşananları anlatan ve Cumhurbaşkanlığı Külliyesi civarında38 vatandaşın yaralandığını, 6 kişinin de şehit olduğunu belirten CumhurbaşkanıErdoğan, toplam şehit sayısının 241 olduğunu belirtti. “15 Temmuz’u Türkiye’ninkara günü haline getirmeye çalışanlar o gece karşılarında kenetlenmiş, bir veberaber olmuş bir millet buldular, sizi buldular” diyen Erdoğan, engellivatandaşların da darbe girişimine karşı mücadele verdiklerini kaydetti.Erdoğan, “Üsküdar’da tankın üzerine çıkan spastik engelli kardeşimiz gösterdiğiyüreklilik ve kahramanlıkla herkesin hayranlığını kazanmıştır. Koltukdeğnekleri, tekerlekli sandalyeleri, bastonları ile yollara düşenengellilerimizin gösterdiği yüreklilik her türlü taktirin üzerindedir. Asılengelin uzuvlardaki değil, kalplerdeki engel olduğunu gösterdiğiniz için herbirinize şükranlarımı sunuyorum. Türkiye her kesimi ile birlikte engellilerininde istiklaline ve istikbaline sahip çıkan bir ülke olduğunu tüm dünyaya ilanetmiştir. Ne FETÖ, ne PKK, ne DAEŞ, ne DHKP-C, hiçbir terör örgütünün, onlarıdestekleyen hiçbir gücün bu birlik ve beraberlik karşısında başarılı olma şansıyoktur” dedi.

“Artık bu işi çözmemiz gerekiyor”

Suriye’nin kuzeyine yönelik başlatılan operasyona yönelik açıklamalarda bulunanErdoğan, “Bu sabah 04.00 itibariyle Suriye’nin Kuzeyinde ülkemizi tehdit edenDAEŞ, PYD gibi terör örgütlerine yönelik bir operasyonu ordumuz, güvenlikgüçlerimiz başlatmış durumda. Bir millet onuru ve gururu ile vardır. Bir milletistiklal ve istikbal mücadelesine iman etmesi ile vardır. Şuanda da ne yazıkki, Suriye’den ülkemize, Gaziantep, Kilis bölgelerine yapılan bu tür saldırılarartık işi bir yere kadar getirdi. Artık son, dedik ki bu iş burada noktalanmasılazım, bu sabah 04.00 itibariyle bu süreç başladı. Artık bu işi çözmemizgerekiyor. Birileri meydan okuyor ‘Suriye Türkiye için şöyle olacak’ diye,onlara ben buradan sesleniyorum, siz ne olacağınızın hesabını yapın. Türkiye’yetehdit unsuru oluşturacak olan kim olursa olsun onlara karşı bu millet ordusuile polisi ile korucusu ile ve milleti ile vardır, var olacaktır. Bu milletin,bu ülkenin arkasında kendi vatandaşlarımızla birlikte dünyanın her yerinden yüzmilyonlarca kardeşimizin duası vardır. Allah’ın izni ile önümüze çıkan tümengellerin üstesinden geleceğimize inanıyorum. Bugün geleceğimize 15 Temmuzsabahı olduğundan daha emin, güçlü ve umutlu olarak bakacak bir yerdebulunuyoruz” diye konuştu.

“Özel sektörü biraz daha sıkıştıracağız”

14 yıl öncesinden örnek veren ve Türkiye’de böyle bir anlayışın olmadığınıkaydeden Erdoğan, “Engelli kardeşlerimizin devlette görev alması gibi birmekanizma var mıydı? Adete sıfır noktasındaydı. Biz geldik ve bunutırmandırmaya başladık. Özel sektör burada biraz ağır hareket ediyor. Bakanlarımızdanrica ediyorum, özel sektörü biraz daha sıkıştıracağız. Onlar da devletten gerikalmamalı. Devlet yüzde 3’lere varıyorsa onlar da en o kadar, biz parasınıverelim, kusura bakmasınlar. Biz sizlerden belli bir iane, sadaka değil,katkıda bulunmak suretiyle, onuruna, şahsiyetine saygı göstermek kaydıylaistihdam istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Faizin daha da inmesi lazım”

“Ekonomide faiz indirimi başta olmak üzere olumlu haberler ardı ardına geliyor”açıklamasında bulunan ve dün yine bin indirimde bulunulduğunu ifade ederekteşekkür eden Erdoğan, “Bu yetmez, faizin daha da inmesi lazım. Yatırımın dahada artması için inmesi lazım, istihdamın artması, üretimin daha da artması,rekabetin uluslararası camiada yapılabilmesi için inmesi lazım. Bunu kendilerikabul ediyor ama birilerinin parası üzerinden para kazanmak suretiyle finanssektörünü çalıştıranların işine gelmiyor. Süratle bunun daha da inmesi lazım,ama şuanda gidiş iyi, inanıyorum ki daha da inecek” ifadelerini kullandı.

“Bunun bedelini ağır ödeyecekler”

Türkiye’nin önüne darbelerle, terörle, ekonomik saldırılarla, diplomatik ayakoyunlarıyla, siyasi manevralarla kesebileceklerini sananların oyunlarının boşaçıkmaya devam ettiğinin altını çizen Erdoğan, “Bizim krizlere dayanmakatsayımız elhamdülillah bir hayli yüksek. Bize karşı bu tezgahları kuranlarınkrizlere dayanma gücü de aynı şekilde yüksek mi, işte onu hep birlikte yaşayıpgöreceğiz. Arapların güzel bir ata sözü var; ‘men dakka dukka’ Kim ki birisinevurursa ona da vurulur. Bizde ise bunun karşılığı ‘kapı çalanın kapısınıçalarlar’ Bugün bizi terör örgütlerine, darbecilere karşı yürüttüğümüzmücadelede yalnız bırakanların yarın aynı akıbeti düşa olduklarında kimsedenyardım istemeye yüzleri ve hakları olmayacaktır. Türkiye’yi Suriye ile tehditetmek için bölgedeki çatışmaları körükleyerek 600 bin masumun hayatınıkaybetmesinden sorumlu olanlar bu vebalin altından kalkamayacaklardır.Suriye’de terör örgütleri DAEŞ VE PYD ile kendi halkına terör estiren rejim ilemücadele etmek yerine Suriye halkını katletmeyi dünyaya terörle mücadele olaraksunmaya çalışanlar sadece kendilerini kandırırlar. Aynı çevreler bölgedekimağdurlara yardım etmek için çalışan Türkiye’nin terör örgütlerine destekverdiği yalanı ile işledikleri insanlık suçunu örtmeye çalışıyorlar.Gaziantep’te 53 vatandaşımızı öldürdüler. Nerden gelirse gelsin, bunun faikıkim olursa olsun bunlar lanetlidir. Bunun bedelini çok ağır ödeyecekler. 12yaşında, 13-14 yaşında çocukları terörist olarak yetiştiriyorlar. O canımçocukları canlı bomba olarak yetiştiriyorlar, bunlar lanetlidir, Rabbimbunların belasını verecektir. Alına Kelime-i Tevhid bandı asmakla Müslümanolunmaz, sancakta Kelime-i Tevhid olmakla Müslüman olunmaz. Allah lafsınınistismar edilmesi ile Müslüman olunmaz, bunların İslam ile alakası yoktur.Bunlar tam aksine İslam’ın başına bela olmuşlardır bu yüzyılda. Bunlarınpisliklerini biz temizlemeye çalışıyoruz. İslam bir barış dinidir, bir barışdilidir. Kökeni, manası itibariyle barış olan, sevgi olan bir dine bu kadarçocuğun öldürülmesine, bu kadar kadının öldürülmesine fırsat verenler iflaheder mi? 53 vatandaşımız orada öldürüldü, bunun bedelini ağır ödeyecekler”açıklamasında bulundu.

“Türkiye’yi eleştirenlerin artık bizim nezdimizde bir hükmü kalmamıştır”

Dünyanın yaşanan gelişmeleri seyretmekle yetindiğinin altını çizen Erdoğan,“Kınıyorlarmış, lanetliyorlarmış, tamam da beraber ne yapıyoruz ona bakalım.Teröre karşı dünya uluslararası bir mutabakat sağlamazsa tüm insanlık bundansorumludur. Birlikte mücadele şart. Bizim en başından beri Suriyelikardeşlerimize samimi yardım eli uzatmak dışında hiçbir faaliyetimizolmamıştır. Avrupa’nın ve bölgenin anlı şanlı ülkeleri Suriyeli sığınmacılarakapılarını kapatırken sadece Türkiye ve birkaç ülke kapılarını açmıştır.Dünyada hiçbir devletin yapmadığını, yapamadığını biz yapıyoruz. 3 milyonSuriyeli ve Iraklı misafirimize ev sahipliği yapıyoruz. Bize bu yakıştığı içinbunu yapıyoruz. Bombalardan kaçan insanlara kapılarımızı kapamadık. Ülkemizleilgili en haysiyetsiz kampanyaların yürütüldüğü yerlere baktığınızdagöreceğiniz şudur, bunlar Suriye konusunda hiçbir çalışması olmayan, sadecebölgenin istikrarsızlığı için çalışan ülkelerdir. Hem Suriye’deki istikrarsızsebebi ile ortaya çıkan yükü paylaşmayıp hem de Türkiye’yi eleştirenlerin artıkbizim nezdimizde bir hükmü kalmamıştır. ‘Bu kamplara gelen mültecilerle ilgilibiz 3 milyar avro destek vereceğiz’ dediler, nerede? Yok. Bunlardan sadecenasihat alırsınız, biz kendi ayaklarımızın üzerinde duruyoruz ve durmaya devamedeceğiz. Ondan sonra ‘Erdoğan… kusura bakmayın, afedersiniz bizim sözlerimizidinlemiyor’ diyorlar. Biraz daha ile gidiyorlar, açık konuşuyorum ‘yalakalıkyapmıyor.’ Bu milletin şanında bu yok, bu milletten bunu bekleyemezsiniz. Benmilletime ihanet edemem. Biz kuru ekmek yeriz ama onurumuzdan vehaysiyetimizden taviz vermeyiz” dedi.

“Terör örgütlerini üzerimize salanlar artık bu oyunun deşifre olduğunugörmelidirler”

“Türkiye, Suriye’de sahneye konulmaya çalışılan oyuna, oldu-bittiye asla rızagöstermeyecektir. Gerekirse meseleye bilfiil el koymak ta dahil tümimkanlarımızı kullanarak Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumakta, bu ülkeninkendi halkının iradesi ile yönetilmesini sağlamakta kararlıyız” diyen Erdoğan,Suriye’nin yönetilmesine Suriye halkının karar vermesi gerektiğini, fakat bunadahi tahammül edemeyenlerin olduğunu kaydetti. Erdoğan, “PKK’sından YPG’sine,DAEŞ’inden FET֒süne kadar tüm terör örgütlerini üzerimize salanlar artık buoyunun deşifre olduğunu görmelidirler. 15 Temmuz darbe girişimi, bölücü örgütüneylemleri, Gaziantep saldırısı da dahil olmak üzere son dönemde yoğunlaşanterör olayları ile verilmek istenen mesaja cevabımızı her fırsattatekrarlıyoruz, başaramayacaksınız, milletimizi bölemeyeceksiniz, bayrağımızıindiremeyeceksiniz, vatanımızı parçalayamayacaksınız, devletimiziyıkamayacaksınız, ezanlarımızı susturamayacaksınız, bu ülkeye dizçöktüremeyeceksiniz, bu halkı boyunduruk vuramayacaksınız. Bin yıldıryürüdüğümüz bu yoldan bizi geri döndüremeyeceksiniz, ülkemizi hedeflerindenvazgeçiremeyeceksiniz. Onun için tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet,böyle yürüyeceğiz. Bunlar sanıyorlar ki her saldırıda biz biraz dahazayıflıyoruz. Tam aksine her saldırıda biz daha da güçleniyoruz” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2016, 12:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48