CHP´li kadınlardan Etkinlik

CHP Alaplı Kadın Kolları Teşkilatı tarafından, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi.

CHP´li kadınlardan Etkinlik

CHP Alaplı Kadın Kolları Teşkilatı tarafından, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir etkinlik düzenlendi.

Alaplı Atatürk Anıtı önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan etkinlikte konuşan CHP Alaplı Kadın Kolları Başkan Yardımcısı Asya Karakaya, “Bugün dünyanın kadınlar Günü olarak kutladığı bizim ise siyasal duruşumuzla yoğurarak Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak andığımız ve kutladığımız bir gündür. 8 Mart’ın tarihi kökenine de atıf yaparak1857 yılının 8 Mart’ında daha iyi çalışma koşulları isteyerek greve başlayan sayıları 40 bini bulan emekçi kadınlarımızı selamlıyor ve anıyoruz. Bu grev sırasında fabrikada çıkan yangın nedeniyle hayatlarını kaybeden 129 kadın işçimizi hüzünle anıyoruz” dedi.
Karakaya, yaptığı açıklamayı şöyle tamamladı:”8 Mart’ın derinliğini anlamaya çalışırken, kadının yeri bakımından ülkemizin tarihinde de bir haftalık bir geri gidişle içinde olduğumuz Mart ayının önemine de değinmek isteriz. Ülkemizde kadının çağdaş ve özgür bir birey olması konusunda öncü olan
Mustafa Kemal Atatürk ’ü 1923 yılının 1 Mart’ında Latife Hanımı Yasama Dönemi açılışı nedeniyle yapılan oturumu izlemesi için TBMM’e getirerek o dönemin koşullarında nasıl bir çığır açtığını hatırlıyoruz. Yine 1935 yılının 1 Mart’ında Türkiye Büyük Millet Meclisi 5. Dönemi çalışmalarına başlarken ilk kez 18 kadının Milletvekili olarak meclis sırasındaki yer aldığını belirtiyor. Bu dev adımları atan ulu önderimizi şükranla ve minnetle anıyoruz. Kadın, gördüğü şiddetle, uğradığı haksızlıklarla, çileli koşullarıyla değil, toplum içindeki başarısıyla, fedakâr duruşuyla, yeni nesillerinin yetişmesindeki olmazsa olmazlığıyla anılacağı bir Türkiye için çalışıyoruz. Tüm çabamız kadınların insan haklarını temelinde siyasi ve sosyal bilincinin geliştirilmesi, toplumun bu gelişimi benimsemesi ve içselleştirmesi, bu değişim ve gelişimin de kadının ekonomik, siyasi ve sosyal başarılarıyla taçlandırılması içindir. Kadının ayak seslerinin duyulmadığı, kadının eliyle yoğurmadığı hiçbir mücadele başarıya ulaşamamıştır. Bu nedenledir ki kadın, omuzlarındaki yükün farkında olarak tüm anaç tavrıyla sorunla tüm kesimlerin sorumluluğunu kucaklamaktadır”

Etkinlikte ayrıca Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin tarafından kadınlara çiçek takdim edildi.

Etkinliğe Alaplı Belediye Başkanı Nuri Tekin, eşi Aysel Tekin, CHP Alaplı ilçe Başkanı Hüseyin Tosun, bazı Alaplı Belediye Meclis Üyeleri, CHP Alaplı Kadın Kolları Başkanı Hasibe Sotka ve yönetim kurulu üyeleri, Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Saliha Sanlı, yönetim kurulu üyeleri, partili kadınlar katıldı.

Güncelleme Tarihi: 08 Mart 2016, 14:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48