D4 yetki belgelerine yüzde 85 indirim

D4 yetki belgelerine yüzde 85 indirim

D4 yetki belgelerine yüzde 85 indirim


AK Parti Merkez İlçe Başkanı Metin Karaduman, D4 belgeleriyle ilgili bakanlık düzeyinde yaptıkları görüşmelerin olumlu sonuç verdiğini belirtti. 


Zonguldak’ta şoför esnafının özellikle D4 belgeleriyle ilgili ciddi sıkıntıları olduğunu ve kendilerinin bakanlık düzeyinde yaptıkları görüşmeler sonucunda olumlu yanıt aldıklarını belirten Karaduman, D4 yetki belgelerinin yüzde 85 indirimli alınacağının müjdesini şoför esnafına verdi.

Zonguldak’ta şoför esnafının D4 yetki belgeleriyle ilgili ciddi sıkıntıları olduğunu ve her fırsatta şoförlerin konuyu kendilerine ilettiğini dile getiren Karaduman yaptığı açıklamada, “Zonguldak’ta şoför esnafımızın özellikle D4 belgeleriyle ilgili ciddi sıkıntıları vardı. Gerek şoför esnafımızla duraklarda yaptığımız buluşmalarda gerekse Zonguldak Şoförler Odamızı ziyaretlerimizde bu konudaki şikâyetler ve talepler bizlere aktarılıyordu.

Bizlerde bu sorunun çözülmesi hakkında kendi aramızda istişare ettik. Geçtiğimiz aylarda Zonguldak Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanımız Sayın Osman Köksal Bahar ile birlikte hem milletvekillerimizi bilgilendirdik hem de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarımız Sayın Talat Aydın’ı ziyaret ettik. Zonguldak şoför esnafımızın taleplerini anlattık. Bu sorunun giderilmesi noktasında neler yapabileceğimizi ve yol haritasını kendisine aktardık. Türkiyenin birçok yerinde bu ulaşım D4 belgesi ile sağlanıyorsa bu Zonguldakta da yapılabilmeliydi. Müsteşarımız bu konunun çözülmesi hakkında çalışmalar yapacağını söylemişti dedi.YENİ DÜZENLEMEYLE YÜZDE 85 İNDİRİM


Bakanlık yetkililerine teşekkür eden Metin Karaduman, Geçtiğimiz ay itibariyle 29702 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik kapsamında; ilgili yönetmeliğe değişiklik uygulanmış oldu. Resmi Gazete de Karayolu Taşıma Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik başlığıyla yayımlanan bu yönetmeliğe göre pek çok yenilik ve kolaylık getiriliyor. Yeni düzenlemede Zonguldaklı esnafımızın özellikle yeniden düzenlenmesini istediği D4 belgeleriyle ilgili olarak; ‘Sadece 1 adet otobüsle D4 yetki belgesi alacak olan gerçek kişiler için yetki belgesi ücretinde yüzde 85 indirim uygulanır. Bu şekilde D4 yetki belgesi alan gerçek kişiler, İl Trafik Komisyonu veya Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) kararlarına uygun olmak koşuluyla D4 yetki belgelerine 1 adetten daha fazla otobüs kayıt ettirmek isterlerse yetki belgesi geçerli tam ücret üzerinden yüzde 85 fark öderler’ denilmiştir. Bu düzenlemeye göre; sadece 1 adet otobüsle D4 yetki belgesi alacak olan gerçek kişiler için yetki belgesi ücretinden yüzde 85 indirim uygulanacaktır. En önemlisi D4 yetki belgesi sahipleri için terminal kullanma zorunluluğu kaldırılmıştır. Sorunun çözüme kavuşturulmasında emeği olan Zonguldak Milletvekillerimize, Dönemin Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı da olan Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım’a, Müsteşarımız Sayın Talat Aydın’a ve sorunu paylaşarak bizimle Ankara’ya gelen oda başkanımız Sayın Osman Köksal Bahar’a teşekkür ediyorum. Şoför esnafımıza hayırlı uğurlu olsun. D4 belgeleriyle ilgili düzenlemenin yanı sıra SRC belgeleriyle ilgili olarak yaş sınırlamasının yükseltilmesi isteniyordu. Daha önceki yaş sınırı 63’tü. Yeni düzenlemeyle mesleki yeterlilik belgesine (SRC) sahip olan şoförler 66 yaşına kadar çalışabilecekler. Yeni düzenlemeye göre daha önceden mesleği bırakmış ve vergi mükellefiyeti sona erenlerin vergi mükellefiyetliklerini yenilemeleri halinde mesleğe geri dönmelerinde kolaylıklar sağlandı. Vergi mükellefiyeti sona erdiği için yetki belgesi iptal edilenler, 01.08.2017 tarihine kadar müracaat etmeleri halinde yetki belgesi ücretinin yüzde 15’i tutarında ödeme yapmak suretiyle belgelerini alabileceklerdir. Bir kez daha esnafımıza hayırlı uğurlu olsun ifadelerine yer verdi.
Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2016, 12:27
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48