Demirci “Soma Şehitlerini saygı ve rahmetle anıyoruz”

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen maden faciasında yaşamını yitiren 301 madenci kazanın 2’nci yıl dönümünde anıldı.

Demirci “Soma Şehitlerini saygı ve rahmetle anıyoruz”

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014 tarihinde meydana gelen maden faciasında yaşamını yitiren 301 madenci kazanın 2’nci yıl dönümünde anıldı.

Ülkenin dört bir yanından gelen çeşitli demokratik kitle örgütü temsilcileri, vatandaşlar  katliamda can veren madencilerin Soma’daki mezarlarına koştu.

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci Başkanlığında, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Hakkı Arslan, Genel Mali Sekreter Adnan Tıska, Genel Teşkilatlanma ve Eğitim Sekreteri Satılmış Uludağ, GMİS’e bağlı şubelerin başkanları ve yöneticileri ile maden işçileri  Soma Maden Şehitliği’nde düzenlen anma etkinliklerine katıldılar.

Ayrıca Zonguldak’ta TTK Karadon Müessesesi Gelik İşletmesinde sabah vardiyasında maden işçileri Soma Şehitleri için Kur-an okutup, saat 17 de madenci anıtında toplanarak TTK’da meydana gelen kazalarda yaşamını yitiren 5000 kişin adlarının bulunduğu maden Şehitleri Anıtı’na yürüdü.

Soma Şehitleri Mezarlığı girişinde basının sorularını cevaplandıran GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci şunları söyledi. “ Bildiğiniz gibi bundan 2 yıl önce tüm ülkemizin yüreğini acıyla dağlayan bir facia yaşandı burada. 301 arkadaşımız ekmeği uğruna girdiği madende, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerinin gerektiği şekilde alınmamasının kurbanı oldu.  Bu facia Zonguldaklı maden işçisinin yüreğini daha bir başka dağladı. Çünkü Zonguldaklı maden işçisi 180 yıldır bu acılarla yoğrulmuş durumda. Yeraltına 5 binden fazla şehidi olan bir kent Zonguldak.

Bizler burada yaşamını yitiren 301 maden şehidimizi anarken, bu şehitlerimize olayın meydana gelmesinden sonra verilen pek çok hak için de ayrıca bir şükran borcumuz var. Onlar sayesinde madenciler hafta da 2 gün hafta tatili, 2 asgari ücret tutarı maaş ve çalışma saatlerinde düzenlemeler gibi pek çok haklar elde ettiler. Bizler bu tür kazaların tekrar yaşanmamasını yüce Rabbimizden dilerken, şehitlerimizi de bir kez daha rahmetle anıyor, geride kalanların da acılarını paylaşıyoruz”.

 

Soma Maden Şehitleri Mezarlığında Manisa Valiliği ve Soma Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliğe Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Soma Belediye Başkanı  Hasan Ergene, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Selçuk Özdağ, AK Parti Manisa Milletvekili Recai Berber,  maden şehitlerinin aileleri ve çeşitli demokratik kitle örgütleri temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı.

Maden Şehitliğinde okunan Kur’an-ı Kerim’in ardından Manisa Müftüsü Sinan Cihan’ın  şehitler için okuduğu dua  dinleyicileri duygulandırdı.

Maden Şehitliğinde okunan Kur’an ve duaların ardından GMİS Genel Başkanı Ahmet Demirci ve GMİS yöneticileri ve madenciler, maden şehitlerinin mezarlarını tek tek dolaşarak dualar okudular. Mezarlıkta yapılan dini törenin ardından mezarlık girişinde gelen misafirler için kurulan mutfaklarda pişirilen sıcak lokma ve ayran dağıtıldı. Soma Ulucami’nde de Cuma Namazı sonrası mevlit okutuldu.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Mayıs 2016, 13:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48