Demirci ustası gönüllü kurtarma ekibi kurdu

Zonguldak’ta 42 yaşındaki demirci esnafı Celal Çataklı, yıllardır hayalini kurduğu doğal afetlerde ve acil durumlarda sağlık ve arama kurtarma ekiplerine yardım etmek için gönüllü arama kurtarma timi kurdu.

Demirci ustası gönüllü kurtarma ekibi kurdu
Zonguldak’ta 42 yaşındaki demirci esnafı Celal Çataklı, yıllardır hayalini kurduğu doğal afetlerde ve acil durumlarda sağlık ve arama kurtarma ekiplerine yardım etmek için gönüllü arama kurtarma timi kurdu. 
Devrek ilçesine bağlı Çaydeğirmeni beldesinde 25 yıldan bu yana demirci esnafı olarak çalışan Celal Çataklı, hayalini kurduğu gönüllü arama kurtarma timini kurdu. Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş’in desteği ile 10 kişilik gönüllü arama kurtarma timi kuran Çataklı, ekibiyle birlikte medikal ve arama kurtarma ekiplerine de yardım ediyor.
Acil Tıp Teknisyeni, sağlık memurları, sağlık teknikerleri ve diğer gönüllülerle oluşturduğu ekibiyle su üstü ve su altı arama kurtarma, dağda kurtarma, trafik kazalarına müdahale ve enkaz gibi olaylara müdahale eden ekip aynı zamanda eğitimlerini sürdürüyor.
Merkezi İstanbul’da bulunan Mahalle Afet Gönüllüleri Acil Müdahale Ekibi (MAG-AME) Zonguldak temsilciliğini yürüten Çataklı, “Genelde hobi olarak dağcılıkla uğraşmaktaydım. 15 Mart itibariyle belediye başkanımız Satılmış Gebeş’in de destekleriyle İstanbul MAG-AME ekibine dahil olarak faaliyetlerimize devam etmekteyiz. Bu faaliyetlerimizde ATT, paramedik memurlarımız mevcuttur. Tüm eğitimlerimiz yetkili birimlerce yapılmaktadır. İlk yardım belgesi olmayan arkadaşlarımıza ilk yardım eğitimleri verilmeye devam ediliyor. Tatbikatlara katılarak eğitimlerimize devam ediyoruz. Burada mücadele verdik. Belediye başkanımız bize maddi manevi katkı verdi. Burada yeni bir arama kurtarma timi oluşturduk. 112 ambulans birimlerine, AFAD ekipleri gibi kurtarma ekiplerine destek verebilecek kapasitedeyiz. Tüm ekipmanımız mevcuttur. Şu anda 10 kişi tam eğitimle kadromuz hazır. Devam eden üye kayıtlarımız var. Her vakaya müdahale edebilecek pozisyondayız. Bölgemizin jeolojik durumunu göz önüne alırsak, dere yatakları, kanyonlarda olası olaylara karşı tedbirimizi aldık” diye konuştu.
Zonguldak UMKE ekibiyle birlikte tatbikatlar yaptıklarını da anlatan Celal Çataklı, “Hayat kurtarmanın daha farklı olduğunu öğrendik. Bu da bize ayrı bir haz vermektedir” şeklinde konuştu. Tim ekibi, tatbikatlar yaparak bölgedeki çalışmalarını sürdürüyor.Güncelleme Tarihi: 30 Mayıs 2016, 12:07
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48