Demirtaş,Paralel yapı gidiyor, yerine çember yapı geliyor

Demirtaş,Paralel yapı gidiyor, yerine çember yapı geliyor

Demirtaş,Paralel yapı gidiyor, yerine çember yapı geliyor


CHP Zonguldak Milletvekili ÜnalDemirtaş, TBMM Genel Kurulu’nda AKP’li Milletvekillerinin oyları ile kabuledilen “Danıştay Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair KanunTasarısı”nın görüşmeleri sırasında, 7’nci maddesi üzerine CHP Grubu adınakonuşmayaptı.

Konuşmasına İstanbul AtatürkHavalimanında yapılan terör saldırısında yaşamını yitiren vatandaşlarımızınyakınlarına ve tüm milletimize bağ sağlığı ve yaralılara acil şifalar dileyerekbaşlayan Ünal Demirtaş:“’Geçmişteyargıya güven yüzde 70 idi şimdi yüzde 30lara düştü.’ Kim bunu söyleyen?Yargıtay Başkanı İsmail Cirit. ‘Yargıya güven yüzde 70lerden yüzde 30laradüştü. Bu manzarayı bizler ortaya çıkardık. Yargının sopa gibi kullanıldığı,belli amaçlara alet edildiği doksan üç yıllık cumhuriyette bir başka dönemyok.’ Bunu söyleyen kim? HSYK Başkan Vekili Mehmet Yılmaz. ‘Adil yargılamayısağlayan bir yargı sistemi şart. Her ilde adalet sarayımız var ama adaletegüven yok. Önemli olan vicdani reflekslerin harekete geçtiği bir adaleti tesisetmek.’ Bunu söyleyen kim? Anayasa Mahkemesi eski Başkanı Haşim Kılıç.‘Yargının güvencesi çoğunluk iktidarınca örselendi. Bu alışkanlık sürersekorkarım hiçbirimiz sığınacak liman bulamayacağız. Elli yıldan bu yana yargıyabu denli el atıldığı bir dönemi yaşamadık. Çok yazık ve çok acı. Bugünler eskibir yargıç olarak benim için yas ve utanç günleridir. Ülkem, ülkemdeki hukukfakülteleri, hukukçular, özellikle de TBMMdeki hukukçular ve öğrencilerimadına bu denli utandığımı hiçbir zaman anımsamıyorum. Yasama organı dilerimhastalığa çare bulur, tabuta son çiviyi çakmaz.’ Peki bunu söyleyen kim? EskiYargıtay Başkanı Sami Selçuk” şeklinde konuştu.

Yargıçların, savcıların, avukatların vevatandaşların kendilerini güvende hissetmediklerini ifade eden CHP’li vekil,AKP’li Bakan Bekir Bozdağ’a “%49 oy aldık diye övünüyorsunuz… Size oyverenlerin %20’si dahi sizin yargınıza güvenmiyor. Yargıcın, savcının korktuğu,vatandaşın güvenmediği bir yargıdan adalet çıkmaz” dedi.

DEMOKRASİNİN İŞLEDİĞİ BİR HUKUKDEVLETİ OLSAYDI…

BakanBozdağ’ın, yargıcın, savcının, avukatın ve vatandaşın korktuğu, güvenilmeyenbir ülkede Bakanlık yaptığını söyleyen Demirtaş, “Eğer yargının bu noktadaolduğu güzel ülkemiz, demokrasinin işlediği bir hukuk devleti olsaydı, siz birdakika bile o koltukta oturamaz, istifa etmek zorunda kalırdınız” dedi.

PARTİNİZİN ADINDAADALET VAR, AMA TÜRKİYEDE ADALET YOK

“Partinizinadında adalet var, ama Türkiye’de adalet yok” diyerek AKP’li milletvekillerineseslenen Ünal Demirtaş, Danıştay Kanunu’nda yapılacak değişikliklerle AKP’ninyargıya olan güveni tamamen sıfırlayacağını iddia etti.

AKP’ninbu yasayla, adalete ve yargıya olan güveni sağlamayı değil, tamamen kendisinebağlı, sözünden çıkmayan, çay toplamaya giderken yanlarında çanta gibitaşıyacakları bir yargıyı amaçladığını söyleyen Demirtaş, ’Yargıdaparalel yapı var, paralel yapıyı tasfiye ediyoruz’ diyorsunuz. Paralel yapıyıanladık, onları tasfiye ediyorsunuz. Peki, paralel yapıyı yargıda tasfiyeediyorsunuz da yerine kimi getiriyorsunuz? Yerine, hukuka bağlı, bağımsız vetarafsız yargıçları mı getireceksiniz? Elbette ki hayır. Tam tersine, sarayabağlı ve saraydan ve sizden yana saf tutacak bir yargıyı getirmek istiyorsunuz.Bakın, bu yargıya da ben bir isim koydum: Çember yapı. Paralel yapıyıgönderiyorsunuz, yerine çember yapıyı getiriyorsunuz. Ha Yargıtay imamına bağlıbir paralel yapı, ha onun yerine getireceğiniz saraya bağlı çember yapı. Albirini, vur ötekine” dedi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2016, 08:47
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48