Dernekler Ereğli-Devrek yolu için bir araya geldi

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bazı dernekler Ereğli-Devrek Yolu ile ilgili istişarede bulunmak üzere bir araya geldi.

Dernekler Ereğli-Devrek yolu için bir araya geldi
 
Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde bazı dernekler Ereğli-Devrek Yolu ile ilgili istişarede bulunmak üzere bir araya geldi.
Kdz. Ereğli ilçesinde Avrupa Zonguldaklılar Derneği, Armutlucumalılar Derneği, Kdz. Ereğli Kent Konseyi, Köseler Mahallesi Derneği yöneticileri ile bazı işadamları Ereğli-Devrek Yolu ile bölge için birlikte yapılacak çalışmalar hakkında istişarede bulunmak için dün akşam bir araya geldi.
Toplantıya Avrupa Zonguldaklılar Derneği Başkanı Mehmet Karakulak, Avrupa Zonguldaklılar Derneği Devrek Temsilcisi Fikri Erdem, Kdz. Ereğli Kent Konseyi Başkanı Noyan Keskin, Kdz. Ereğlililer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ali Yanık, Ereğli Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Başkanı Hakan Mısırlı, Armutlucuma ve Civar Köyleri Kalkındırma Derneği Başkanı Şenol Akyol, Köseler Mahallesi Kalkındırma Derneği Başkanı Birkan Demirel, Avukat Musa yurt Seven, bazı dernek temsilcileri ve gazeteciler katıldı.
Toplantıda Zonguldak’ın daha güçlü bir lobisi olması durumunda mevcut sorunların daha çabuk çözüleceği görüşü ortaya atılırken, Armutlucuma ve Civar Köyleri Kalkındırma Derneği Başkanı Şenol Akyol Ereğli-Devrek yolu ile ilgili son gelişmeler hakkında bilgi verdi. Toplantıda Ereğli-Devrek Yolu’nun ‘Duble Yol’ kapsamına alınması için başta bölge milletvekilleri, karayolları ve ulaştırma bakanlığı nezdinde girişimlerde bulunulması kararlaştırıldı. Avrupa Zonguldaklılar Derneği Başkanı Mehmet Karakulak, Ereğli-Devrek karayolunun duble yol kapsamına alınmasının bir çok avantajı da beraberinde getireceğini savundu. Karakulak konuşmasında “Ereğli-Devrek karayolu mevcut planlamaya göre köy yolu olarak yapılsa dahi ihtiyaca cevap vermeyeceğini gözlemlemekteyiz. Bu yolun duble yol kapsamına alınması, Armutlucuma ve Devrek arasının tünellerle geçilmesi durumunda Ereğli-Devrek arası mesafe daha da kısalacaktır. Ayrıca Türkiye’nin en büyük projelerinden biri olan Filyos ile de bağlantı sağlanmış olacaktır. En önemlisi Ereğli ve Alaplı’da ki gurbetçilerimiz memleketlerine gelip giderken İstanbul yada Ankara’da ki havaalanlarını kullanmayacak, mesafe çok kısalacağı için Çaycuma Havalimanını kullanmaya başlayacaklardır. Ereğli-Devrek yolunun duble yol kapsamına alınması durumunda ihaleye güçlü firmalar girecek ve yol çok daha kısa sürede bitecektir. Tüm bu avantajlar hem ülkemizin hem de Zonguldak’ın kalkınması için büyük öneme sahiptir” dedi.
Karakulak ayrıca Çaycuma Havalimanın da Türk Hava Yolları’nın seferlerinin başlaması noktasında Ankara’da uzun süredir devam eden girişimlerinin olumlu neticeler verdiğini, yakın zamanda bu girişimlerin neticelerinin alınacağını söyledi.
Yaklaşık üç saat süren istişare toplantısında bölgenin diğer sorunları da konuşuldu.
Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2016, 13:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48