Diğer ‘zamları’ anlattı, ekmeğin ‘fiyat’ karnesini çıkattı!

Zonguldak Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkan Vekili, 300 gram ekmeğin 1,5 liraya satıldığı Ereğli İlçesi’nde, yapılan yeni tarifenin 4 yıl aradan sonra zamlandığını bildirdi.

Diğer ‘zamları’ anlattı, ekmeğin ‘fiyat’ karnesini çıkattı!

Zonguldak Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkan Vekili Rahman Demirtük, 300 gram ekmeğin 1,5 liraya satıldığı Ereğli İlçesi’nde, yapılan yeni tarifenin 4 yıl aradan sonra zamlandığını bildirdi. Demirtürk, bir kafede düzenlediği basın toplantısında yaptığı konuşmada, ekmek zammıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Fırıncı esnafının, zam sonrası halka hedef gösterildiğini iddia eden kendisi de Sakarya ve Ereğli’de ekmek fırını işletmecisi Demirtürk, bazı kesimlerce ‘acımasız’ olarak nitelendirilen fırıncı esnafının, ekmeğe, 4 yıl aradan sonra yüzde 25 oranında artış yapma zorunda kaldığını belirtti.

DİĞER ‘ZAMLARI’ ANLATTI, EKMEĞİN ‘FİYAT’ KARNESİNİ ÇIKATTI!
 
Aradan geçen yıllarda, başta un olmak üzere, ekmek yapımında gerekli ham madde ile diğer giderlerde yaşanan artışların, fırın işletmelerinin ‘adeta’ belini büktüğünü anlatan Demirtürk, şunları söyledi: “Un çuvalı 2013 yılında 45 lira iken 2016 yılında 75 lira oldu. Dört yıllık artış yüzde 68’dir. Kara fırın ekmeklerinde kullanılan odun 2013 yılında 100 lira iken şu anda 300 lira. Artış yüzde 200’dür. Ekmek poşete girdiğinde ise poşet 2013 yılında 3,25 kuruş, şu an 6,50 kuruştur. Artış yüzde yüzdür. Su elektrik ve diğer giderler yüzde 30 civarında artış gösterdi. Kira giderleri yüzde 30 arttı. Durum böyle iken, ekmeğe yapılan zam 4 yılın sonunda yüzde 25 artmış oldu. Ereğli’de ve Türkiye genelinde bir kilogram 5 liradır. Ayın ilk günü itibarıyla uyguladığımız tarife ile 400 gram 2 lira, kilo bazında 5 liraydı. Bugün de 300 gramdır ve fiyatı 1,5 liradır. Gramaj geri çekilerek fiyatlar da geri çekildi ancak kilo bazında değişiklik olmadı.”
 
 ‘EKMEK ÜZERİNDEN SİYASET YAPILMASIN’

Ereğli ve Alaplı’daki 9 odayı temsilen konuştuğuna vurgu yapan Demirtürk, ilçedeki bası siyasilerin, zam sonrası ortaya attığı söylemlerini de eleştirerek, “Siyaseti ekmek üzerinden değil proje üzerinden, ‘Ereğli için ne yapılabilir’ noktasında yapılması gerekir. ‘Fırıncı esnafı istediği zaman zam yapıyor’ söylemleri doğru değil. Herkesin doğru bilgi edinmesi gerekiyor” dedi.

“KIRSALDA EKMEK İSRAFI YOK; İSRAFI…”

‘Hüseyin Uysal’ ismini kullanmadan Uysal’ın ‘ekmek israf ediliyor’ söylemini, sorulan bir soru üzerine açıklama getiren Rahman Demirtürk, şu sözlerle konuştu: “Ereğli’de ekmek israfı kırsalda yok. İsrafın nerede olduğunu ben açıklamayayım. Ekmeğe ihtiyacı olan çöpe atar mı? Ben söylersem müşterime karşı uygunsuz olur. Kırsalda kimse ekmeği çöpe atmıyor. Ekmeğe değer vermeyenler çöpe atıyor. Eleştiriyi yapanlar da onlardır. 27 yıllık fırıncıyım, 27 yıl önce 10 bin ekmek yapıyordum, bugün 2 bin ekmek yapıyorum. Siz değerlendirin.” Demirtürk, son olarak, geçilen yeni ekmek fiyatı tarifesine, 2 yıl zam yapılmayacağını ön gördüğünü sözlerine ekledi. Öte yandan Demirtürk, değerlendirmelerini; Karadeniz Ereğli Madeni İşler ve Sanatkârlar Odası Başkan Vekili unvanıyla Ereğli ile Alaplı’da ki esnafın Zonguldak temsilcisi sıfatıyla yaptığının altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 12 Nisan 2016, 12:38
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48