Enerji bakanından “özelleştirme sinyali

Enerji bakanından “özelleştirme sinyali

Enerji bakanından “özelleştirme sinyali

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak’a son dönemde TTK hakkında konuşulan iddiaları sordu. “TTK’ya 5 bin 500 işçinin alınıp alınmayacağı” , “TTK’nın özelleştirilmesi iddiaları”, “245 eylemci işçinin TTK’ya alınması” konularında Bakan Albayrak’ın cevabını değerlendiren Demirtaş, TTK’nın bu yıl içinde özelleştireceğinin anlaşıldığını bildirdi.CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Elektrik piyasası kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair Kanun tasarısı ile ilgili TBMM Genel Kurulunda görüşmeler devam ederken, söz alarak Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayraka, TTK ile ilgili şu soruları sordu:
“ Sayın Bakan, Bakanlığınıza bağlı Türkiye Taşkömürü Kurumunun 14.500 norm kadrosu olmasına rağmen kurumda bugün itibarıyla 8.500 işçi kalmıştır. Yani, Türkiye Taşkömürü Kurumunda 5.500 üretim işçisi açığı vardır. TTK Genel Müdürlüğü, 2012den itibaren Bakanlığınızdan üretim işçisi açığının giderilmesi için kadro talep etmektedir. Sayın Bakan, Zonguldak için son derece önemli olan bu işçi alımını ihtiyaç olduğu hâlde neden yerine getirmiyorsunuz? TTKya 5.500 işçiyi alacak mısınız? Size yazılı olarak da bunu defalarca sorduk, bu sorumuza neden cevap vermiyorsunuz?Son günlerde TTKnın özelleştirileceği Zonguldak kamuoyunda konuşulmaktadır. TTKyı özelleştirecek misiniz Sayın Bakan? TTKnın redevans usulü vermiş olduğu bir ocakta 245 işçi işten çıkarıldığı ve yasal haklarını alamadıkları için açlık grevi yaparak ölüme yattılar, eylem bitti ancak işçilerin sorunları henüz çözülmedi. 245 işçiyi alacak mısınız?”


BAKAN “YENİ BİR SÜREÇ,” DEDİ

Enerji ve Tabii kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, konuşmasında Demirtaş’ın sorularına şu yanıtı verdi:
“ ‘TTK 14.500 kapasitesinin 5.500ünü kullanmıyor,’ yönünde bir bilgi geldi. Tabii, Bakanlığımız, dünden bugüne, bugünden yarına, madencilik sektörüyle ilgili çok önemli adımlar attı. Yeni dönemde, özellikle TTK noktasında çok ciddi bir çalışma yapıyoruz. Nedir bu çalışma? TTKya bağlı madenlerimiz ve kurumlarımızda, sadece ve sadece istihdama yönelik değil o madenler ve kurumlar özelinde de makul faaliyet giderlerini de karşılayabilir, devlete ve kamuya yük olmayacak bir çerçevede bir yapılanma çalışması yapıyoruz. Bu çerçevede, hem kurumlarımızın zarar etmemesi, kâr etmesi hem de istihdamın artması yönünde bir süreç olacak ve bununla alakalı olarak da bu yıl içerisinde, inşallah, yeni bir sürece gideceğiz, bu sayı daha da artacak.Şimdi, gelelim bu bahsedilen 245 maden işçisi konusuna. Bu konu, özel sektörün işlettiği ve işleten firmanın yaşadığı mali sıkıntılar vesilesiyle atanan kayyum ve mahkemelik olması sebebiyle maaşlarını ödeyemediği çalışanlarının oluşturduğu bir protesto eylemiydi. Biz buna destek vererek de bu çalışanların, bu firma özelinde, özel sektör firması özelinde haklarını alması için gerekli çalışmaları yaptık ve bu madendeki çalışan arkadaşlar hem alamadıkları maaşlarını aldılar ve bunun yanında da bu arkadaşları, biz, madencilik sektöründe, kamu veya özel, mağdur olmamaları için önümüzdeki dönemde, inşallah, yeni bir iş ve istihdam oluşturma noktasında da çalışmalarımızı yürütüyoruz.”


DEMİRTAŞ: “ÖZELLEŞTİRMEYE MÜSAADE ETMEYİZ”

CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş, Bakan Albayrak’ın cevabına ilişkin değerlendirmede, aldığı cevapla ilgili gelişmeleri dikkatle takip etmeyi sürdüreceklerini belirtti.
Demirtaş, “Yaklaşık üç ay önce Enerji Bakanlığında bir çalışma yapılarak, TTKnın müessese müessese özelleştirileceğini kamuoyuna açıklamıştım. Bakanın cevabı, TTK’nın bu yıl içinde özelleştireceği iddiamızı doğruluyor. TTKnın özelleştirilmesi demek, AKPnin Zonguldakı tamamen gözden çıkardığını göstermektedir. Bu güne kadar yapılan özelleştirmelerde Zonguldak halkı hep kaybetmiştir. İşte Erdemir, işte Çates, işte Seka özelleştirmeleri. Bunlardan hangisi Zonguldaka ne kazandırmıştır? Hiç bir şey kazandırmamıştır. Tam tersine Zonguldak ekonomisi çökmüştür. Çıkan kanunun bir başka sonucu, Zonguldak ta Termik santrallerin yapımı hızlanacak ve sayıları çoğalacaktır. Biz Zonguldakın tamamen bitirecek olan, Zonguldakı termik cehennemine döndürecek olan bu uygulamalara karşıyız. CHP olarak TTK’nın özelleştirilmesine ve Zonguldakın Termik santral cehennemine dönüştürülmesine müsaade etmeyeceğiz ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 06 Haziran 2016, 09:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48