Ereğli ile Devrek´i birbirine bağlayan yol ulaşıma kapandı

Ereğli ile Devrek ilçesini birbirine bağlayan yol, meydana gelen heyelan nedeniyle ulaşıma kapandı. Tonlarca ağırlığındaki toprak kaymaya devam ediyor.

Ereğli ile Devrek´i birbirine bağlayan yol ulaşıma kapandı
Ereğli ile Devrek ilçesini birbirine bağlayan yol, meydana gelen heyelan nedeniyle ulaşıma kapandı. Tonlarca ağırlığındaki toprak kaymaya devam ediyor. 
Ereğli-Devrek karayolunun Nizamlar köyü mevkiinde heyelan meydana geldi. Yaklaşık 2 ay önce başlayan heyelanda büyük dağ kütlesi yola indi. Nizamlar köyünde 7 ev ile Devrek ilçesinin bir kısmı heyelan nedeniyle risk altında bulunuyor. Çevre sakinleri, heyelanın son 3-4 gündür hızlandığını ve Devrek ilçesine doğru kaymaya devam ettiğini söyledi. Köy sakinleri, yetkililerin gelip köyde incelemelerde bulunduğunu ancak şu ana kadar bir çözüm bulunamadığını ifade etti. 
Otomobili ile Ereğli-Devrek karayolunu kullanmak isteyen Nizamlar köyü sakinlerinden Aydın Terzioğlu, yol ortasında koca dağ kütlesini görünce büyük şaşkınlık yaşadı. Heyelanı duyduğunu ancak bu kadar büyük olduğunu düşünmediğini dile getiren Terzioğlu, “Cuma günü geçtik buradan ama bu kadar değildi. Yolun kapandığını söylediler ama bu kadar olduğuna ben inanamadım. Ben sadece az bir yer geldi sanmıştım ama felaket gelmiş. Tepe resmen aşağı inmiş, yolu kapatmış. Halende gelmeye devam ediyor” diye konuştu.
Nizamlar köyünde kanser hastası eşi ve engelli bir çocuğu ile yaşayan Emine Cin ise, geceleri korkudan uyuyamadıklarını, köylerinde 7 evin heyelan tehlikesi altında bulunduğunu söyledi. Gözü yaşlı kadın, yetkililerden çözüm bulmalarını isteyerek, “Benim evime 30 metre kaldı. Ben mağdurum. Gece uykusu uyuyamıyorum. Heyelan Devrek ilçesine iniyor. Ne tarlamız kaldı ne ağacımız kaldı. Ben gece uykusu uyuyamıyorum. Aşağıda Karşıyaka diye geçiyor, çok ev var. Çok üzülüyorum. Bir atımlık barutumuz vardı, attık geçtik. Eşim 80 yaşında kanser hastası, kızım engelli. Ne yapacağımızı bilmiyoruz. Bende şaşırdım, eşim hasta. Kime sığınacağız biz? Heyelanı hiç duymadım. Halen de devam ediyor. Bak burası gıbış gıbış (yavaş yavaş) geliyor. Yemişlerimizin hepsi gidiyor. Ağaçların çoğu kaydı, kesiyorum. Çok fena yavrum çok” dedi.

HERKES TOPU BİRBİRİNE ATIYOR

Meydana gelen heyelanın evlere çok yaklaştığını, yetkililerin ise sorumluluğu birbirlerinin üzerine attığını belirten köy sakinlerinden Hüseyin Cin, ne yapacaklarını bilemediklerini söyledi. Cin, “Gördüğünüz gibi göçük yukarıdan aşağı geldi, evlere yakın. Yapacağımız bir şey yok. Cenab-ı Allah’ın takdiri. Biz yetkililerden yardım bekliyoruz. Bundan sonra evler yıkılıp gidecek. Neye gücümüz yeter ki bizim? Burada 7 tane ev var. Aşağıda daha fazla, imam hatip var. Artık şehre doğru iniyor. Bu yaklaşık 600-700 metre yukarıdan geliyor. Yavaş yavaş kayıyor. Bundan iki ay önce bir göçtü ama yola inmemişti. O zaman yetkililer suyun başına gidip yarıp ta müdahale etseydi bu yol böyle kapanmazdı. Askıda kaldı. Biri birinin üzerine atıyor, diğeri öbürünün üzerine atıyor. Belediye başkanının söylediğine göre birkaç kişiye yazı yazıldı. O, onun üzerine atıyor, öbürü diğerinin üzerine atıyor. Yarın da etütçüler gelip, göçen araziyi ölçüp biçip etüt yapacaklarmış. Geri kalanı biz bilemiyoruz” şeklinde konuştu. 
Bu arada Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Zonguldak İl Müdürü Ahmet Güngör ve Devrek Kaymakamı Yakup Güney de dün bölgeye giderek incelemelerde bulundu.
Güncelleme Tarihi: 30 Haziran 2015, 11:11
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48