FINDIK İNSAN YAŞAMINI UZALTIYOR

20 bin rekolte fındığın çıktığı Ereğli ve Alaplı bu bağlamda önemli bir açığı kapatırken, araştırmacılarfındığın insan hayatını uzattığını belirlendi.

FINDIK İNSAN YAŞAMINI UZALTIYOR
gundemeregli.com-Fındık açısından zengin bir bölge olan Ereğli ve Alaplı’da 20 bin rekolte fındık önemli bir açığı kapatırken, araştırmacılar fındığın insan hayatını uzattığını belirlendi.

ABD´de yapılan bir araştırmaya göre, düzenli olarak fındık-fıstık yiyen insanlar daha uzun yaşıyor.

BBC Türkçe´nin haberine göre, New England Tıp Dergisi´nde yayımlanan bu alandaki en kapsamlı çalışma, en büyük faydayı her gün bir porsiyon fındık fıstık tüketenlerin gördüğünü söylüyor.
Araştırma ekibi, fındık fıstık yiyenlerin daha sağlıklı bir yaşam biçimine sahip olduğunu belirtirken, fındık ve fıstığın kendisinin de yaşam süresinin uzamasına katkıda bulunduğunu belirtiyor.
İngiltere Kalp Vakfı ise fındık-fıstık tüketimiyle uzun yaşam arasındaki bağlantının kanıtlanması için daha fazla çalışma yapılması gerektiğini açıkladı.
Çalışmada 120 bin kişi, 30 yıl boyunca izlendi. Araştırmada, düzenli fındık-fıstık tüketme alışkanlığı arttıkça, yaşam süresinin de uzadığı saptandı.
Araştırma sırasında haftada bir fındık-fıstık tüketenlerin ölme ihtimalinin hiç yemeyenlere oranla yüzde 11 daha az olduğu saptandı.
Haftada dört porsiyon yiyenlerde bu oran yüzde 13, her gün yiyenlerde ise yüzde 20 olarak ölçüldü.
Fındık-fıstık yiyenlerin daha sağlıklı bir yaşam biçimi benimsediği, sigara içme ya da aşırı kilolu olma ihtimallerinin de zayıf olduğu kaydedildi.
Araştırmacılar fındık-fıstığın kolestrolü, iltihaplanmaları ve insüline direnci azalttığını da belirtti.
İngiltere Kalp Vakfı´ndan kıdemli diyetisyen Victoria Taylor, İlginç bir ilişki ama düzenli fındık-fıstık yemenin kalp sağlığını koruduğunu doğrulamak için daha fazla araştırma yapmak gerekiyor dedi.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Kasım 2013, 08:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48