GMİS Yönetim Kurulu; “Birliğimizi, Beraberliğimizi, Mücadele Gücümüzü Geliştireceğiz”

GMİS Yönetim Kurulu; “Birliğimizi, Beraberliğimizi, Mücadele Gücümüzü Geliştireceğiz”

GMİS Yönetim Kurulu; “Birliğimizi, Beraberliğimizi, Mücadele Gücümüzü Geliştireceğiz”

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Yönetim Kurulu, haftalık olağan toplantısını yaparak gündemi değerlendirdi. Toplantı sonrasında Yönetim Kurulu adına yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi.  “Sendikamız Yönetim Kurulu, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü için Sendikamız Şemsi Denizer Konferans Salonu’nda 5 Aralık 2016 Pazartesi günü Saat: 16.30’da bir etkinlik düzenleme kararı aldı.

Genel Başkanımız Ahmet Demirci’nin açılış konuşmasını yapacağı toplantıda; Maden Mühendisleri Odası Zonguldak Şube Başkanı Yrd. Doç. Dr. Erdoğan Kaymakçı; Dünya Madenciler Gününün tarihçesini, Maden Mühendisleri Odası Eski Genel Başkanı Mehmet Torun; Dünyada ve Türkiye’de Taşkömürü Madenciliği ve Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK) Yerini anlatacaklar.  Toplantıya Maden İşçileri ve Zonguldak protokolünün yanı sıra milletvekillerinin, siyasi parti temsilcilerinin, belediye başkanlarının, demokratik kitle örgütlerinin, muhtarların ve bölge halkının en geniş şekilde katılımının sağlanması için çalışmalara başlandı. Genel Maden İşçileri Sendikası’nın tüm organları ve üyeleri de toplantıda hazır bulunacak. Tüm dostlarımızı, Zonguldak’ın, bölgemizin ve ülkemizin geleceğine kafa yoran herkesi bu etkinliğimize bekliyoruz. Gerçekleştirilecek olan bu program ile Başbakanımızın Zonguldak ziyareti sonrasında bölgemizde ve ülkemizde yaşanan gelişmelerle ilgili maden işçisini bilgilendirmek ve yapılacak mücadelelere hazırlamak için taban eğitim seminerlerine hızlı bir şekilde devam edeceğiz. Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun (TTK), Maden Tetkik Arama Kurumu’nun (MTA) ve genel anlamda madencilik sektörünün sorunlarla boğuştuğu bir dönemi yaşıyoruz. Daha da önemlisi Türkiye ekonomisi sıkıntılı bir döneme girdi. Bölgemizde yaşanan savaş bizi de içine çekiyor. Komşularımızla başlayan sorun dünyaya yayılıyor.Türkiye’nin taşkömürü ithalatı için yılda 4-5 milyar dolarını dışarıya verecek lüksü yok. Türkiye’nin Zonguldak bölgemize her zamankinden daha fazla ihtiyacı var. Türkiye, kamu ve özel sektör olarak üretmek zorunda.  Bugün üretimi artırmanın en kısa yolu Türkiye Taşkömürü Kurumu’na sahip çıkmak ve işçi açıklarını acilen gidermektir. Türkiye’nin kaybedecek zamanı yoktur. Genel Maden İşçileri Sendikası Yönetim Kurulu, tüm organlarıyla bu gerçeği anlatmaya çalışıyor.

Ankara’da tüm kapıları zorluyoruz. Önümüzdeki hafta Zonguldak’a gelecek olan Başbakan’a ve Bakanlara sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi anlatmanın yollarını arıyoruz. Bir yandan da 2017 yılı başında başlayacak olan TTK, MTA ve özel sektör Toplu İş Sözleşmeleri hazırlıklarını sürdürüyoruz. Ancak böyle bir ortamda Genel Maden İşçileri Sendikası’nda, maden işçileri arasında ve Zonguldak’ta birliğimizi, beraberliğimizi ve mücadele gücümüzü kırmak isteyenler de boş durmuyor. Bir yandan TTK’nın özelleştirilmesi, Maden Makinaları Fabrikası’nın yerinin değiştirilmesi gibi tahrik edici açıklamalar yapılırken öte yandan GMİS’in olağanüstü kongre yapması için imza toplanıyor. Olağanüstü Kongre talebi arkadaşların yasal haklarıdır. Yönetim Kurulumuz, Tüzük ve yasalar gereği incelemesini yapacaktır. Önceki açıklamalarımızda da ifade ettiğimiz gibi olağanüstü kongre talebi doğru bir girişim değildir. Yönetim Kurulumuz, bugüne kadar olduğu gibi bundan böyle de maden işçisinin birlik ve beraberliğinin bozulmasına izin vermeyecektir. TTK, Zonguldak ve Türkiye gerçeğinden bu kadar uzak olan arkadaşların, madenci kardeşlerimizden de haberi yoktur. Bu şartlarda sonuç alamayacaklarını bile bile ısrarcı olarak, özellikle Başbakan’ın Zonguldak ziyareti öncesinde bu girişimde bulunmakla, sadece düşmanların değirmenine su taşımaktadırlar. Sendikamızın ve madencilerin enerjisini başka taraflara harcamak isteyenlere fırsat vermeyeceğiz. Özelleştirme saldırıları, işçi alımı ve toplu sözleşme çalışmalarıyla uğraştığımız böyle zor günlerde; bu tür olumsuz tavırlar sergileyenlere yeri ve zamanı geldiğinde maden işçisi de hesabını soracaktır. Biz kimin, neyin peşinde olduğunu biliyoruz ve her şart altında mücadelemizi sürdüreceğiz. Özellikle şunu belirtmek isteriz; Maden işçisi kardeşlerimiz huzurlu olsunlar ve kafaları rahat şekilde kazasız-belasız çalışmaya devam etsinler. Onların 4 yıllığına görevi emanet ettiği arkadaşları olarak gecemizi-gündüzümüze katarak çalışmaya devam ediyoruz. TTK ve Zonguldak, devlet eliyle ve devlet ciddiyetiyle üretmeyi, ülke ekonomisine katkı vermeyi sürdürecektir.”

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2016, 15:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48