İşçilerin “Ocaktan çıkmama” eylemi sürüyor

Zonguldak’ta önceki gün “Madenden Çıkmama” eylemi başlatan maden işçileri, yaklaşık 4 aydır maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle eylemlerini sürdürüyor.

İşçilerin “Ocaktan çıkmama” eylemi sürüyor
Zonguldak’ta önceki gün “Madenden Çıkmama” eylemi başlatan maden işçileri, yaklaşık 4 aydır maaşlarını alamadıkları gerekçesiyle eylemlerini sürdürüyor. 
Zonguldak’ın Kilimli ilçesinde faaliyet gösteren Balçınlar Madencilik çalışanları önceki gün Bölüm Mahallesi’ndeki maden ocağına girerek “Ocaktan Çıkmama” eylemi başlattılar.
Yaklaşık 84 maden işçisi önceki günden bu yana yanlarında getirdikleri battaniyeler ile maden ocağında uyuyarak eylemlerini sürdürüyor. Bugün itibariyle açlık grevine de başladıklarını ifade eden işçilerden 7’si maden ortamından etkilenerek, ocak dışına çıkartıldı.
Ücret alamadıklarını ifade eden işçilerin çalıştığı maden şirketine FETÖ/PDY kapsamında da kayyum atandı. Valilik binası önünde eylem yapan işçiler birkaç günün ardından bir iş hanının çatısına çıkarak eylemlerine farklı bir boyut kazandırmıştı.
İşçiler, Emniyet Müdürü Osman Ak’ın makamındaki görüşmelere rağmen önceki akşam Bölüm Mahallesi’ndeki maden ocağında Ocaktan Çıkmama eylemi başlatmıştı. Diğer işçiler de meslektaşlarına destek olmak amacıyla eylemin gerçekleştirildiği ocağın önüne geldi. Emniyet ekipleri çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Madenciler, eylemin bulunduğu ocağa yaklaştırılmadı.

“SONUÇ ALININCAYA KADAR BEKLEYECEĞİZ”

Meslektaşlarına destek amacıyla ocağın bulunduğu bölgeye geldiğini anlatan işçi temsilcisi Cemal Akın, CHP Milletvekili Ünal Demirtaş ile yaptığı telefon görüşmesini anlattı. Akın, şöyle dedi:
“Şu andaki bizim durumumuz yaklaşık baca ağzının 200 metre uzağındayız. Emniyet buraya şerit çekti. Bizi ocak yakınına yaklaştırmıyor. İçerideki arkadaşlarımız Balçınlar Madencilik biz de burada De-Ka Madenciliğin işçileriyiz. Sonuçta aynı patronun işçileri olduğumuz için arkadaşlara dışarıdan destek vermek amacıyla dünden bu yana arkadaşlarımızı bekliyoruz. Sonuç alınıncaya kadar da burada beklemekte kararlıyız. Dün itibariyle 80’in üzerinde arkadaşlarımız ocaktaydı. Rahatsızlanıp çıkanlar oldu. Şu anda 80 civarında arkadaşımız ocakta. Arkadaşlarımızın ocaktaki durumları kötü. Maden ve içerideki oksijen durumu olsun her bakımdan dışarıya benzemez. Bu belki kısa sürede olmaz ama iki üç gün sonra veya bir haftayı bulduğu zaman sağlıkları kötüye gider. Daha kötü sonuçlar elde ederiz. Şu ana kadar buraya gelen giden olmadı. Sadece ben bu gün Milletvekili Ünal Demirtaş ile görüştüm. Kendisi ilk etapta mağduriyetimizin giderilmesi için maaşlar için bir gelişme olabileceğini söyledi. Ona da daha sonra bilgi verebileceğini söyledi.”

“OCAKTA KALBİM SIKIŞTI”

Maden ocağındaki eylemde rahatsızlanan Cemil Yalçın isimli işçi ise ocakta kalbi sıkışınca dışarı çıkmak zorunda kaldığını ifade etti. Yalçın, “Ben dünden bu sabaha kadar ocaktaydım ama havasızlıktan kalbim sıkıştı. Nefes alamayınca dışarıya çıktım. Kendimi iyi hissetmedim. Şu anda da iyi hissetmiyorum. Arkadaşlarım içerideler. Zor durumdalar. Ben kendim de şu anda korkuyorum. Durum çok kötü. Arkadaşlarımızın en kısa zamanda oradan alınması gerekiyor. Arkadaşlarımız haklarını istiyorlar. İşlerine geri dönmelerini istiyorlar. Şu ana kadar bir sonuç alamadık. Ben hastalandım, hastaneden buraya geldim” dedi.
Maden ocağında eylemini sürdüren işçi Ahmet Kışla’nın 7 haftalık hamile eşi ise ocak önünde beklediği sırada baygınlık geçirdi. Kışla’nın hamile eşi İmren Kışla, düşük riskiyle Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi’ne kaldırıldı. Maden İş Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tetik de işçilerin yanlarında olduklarını belirtti. Tetik, hastaneye kaldırılan İmren Kışla’yı ziyaret ederek sağlık durumu hakkında bilgi aldı.
Güncelleme Tarihi: 20 Mayıs 2016, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48