ISINMADA ALTIN KURALLAR

ISINMADA ALTIN KURALLAR
gundemeregli.com-Kdz. Ereğli İlçesinde 20 yılı aşkın bir süredir ticari faaliyetlerini sürdüren Şev-Kay Doğalgaz Sahibi Tuncay Yılmaz, kış ayları ile birlikte işyeri ve konutlarda ısınma ile ilgili altın önerilerde bulundu.

Yılmaz, doğalgaz konusunda vatandaşı uyarırken, baca temizliğine dikkat çekti, doğalgaz kombilerinin bakımının önemine değindi.

Yılmaz, 2 yılı doldurmuş kombilerin bakımın mutlaka yapılmasını isteyerek, “Aslında kombi açmayla-kapamayla ekonomik olmuyor. Sürekli belli bir derecede yanması; bütçe olarak daha ekonomik olur. Kış ayı öncesinde, vatandaşa önereceğim; İmkanları varsa, öncelikle dış cephe mantaloma ve izalasyon yaptırsınlar, 2 yılı aşmış kombilerinin bakımını düzenli olarak yaptırsınlar. Görecekler yakıt oranı daha da aşağıya çekilecek” dedi.

Hava sıcaklığının iyiden iyiye düştüğü bugünlerde doğalgaz ve sobalarını işyerlerinde yakamaya başlayan vatandaşlara atın öğütlerde bulunan Şev-Kay Doğalgaz Sahibi Tuncay Yılmaz, ısınma bulusunda bilinmeyenlerle ilgili bilgi verdi.

ZEHİRLENMELER OLABİLİR

Isınma konusunda baca temizliği ve bakımlarının öneminin dikkatini çeken Yılmaz,

kış ayı gelmeden önce vatandaşları baca temizliği konusunda uyardı. Yılmaz Özellikle kış aylarında baca tıkanıklığı yüzünden çıkan yangınlar ve zehirlenme olaylarının büyük oranda temizlenmeyen bacalardan kaynaklandığını dile getirdi.

BACALAR YILDA BİR KEZ TEMİZLENSİN

Şev-Kay Doğalgaz Sahibi Tuncay Yılmaz, Şev-Kay Doğalgaz Sahibi Tuncay Yılmaz, Şev-Kay Doğalgaz Sahibi Tuncay Yılmaz, Kış ayı öncesi vatandaşları sobalar ve kombiler ile ilgili hayati uyarılarda bulunan Yılmaz şunları söyledi:

“İster kömür sobası kullanın, ister doğalgaz, bacaların yılda en az 1 kez özellikle kış ayı öncesinde itfaiyeye temizletilmeli. Vatandaşların ısınma amaçlı kullandıkları soba ve kalorifer bacalarını düzenli olarak temizletmelerinin son derece önemli. Bacaların yılda en az 1 kere temizletilmesi halinde sobalı evlerde meydana gelebilecek karbon monoksit zehirlenmelerine bağlı ölümlerin önüne geçilebilir. Doğalgaz kullanan abonelerin ise kombi ve şofben bacalarının bakım ve onarım temizliğini yetkili servislere yaptırmaları önemli. Temizlenmeyen bacaların is ve dumanı çekemediği için yangına bağlı zehirlenme tehlikesi var.”

BASİT ÖNLEMLER HAYAT KURTARIR

Basit önlemlerin hayat kurtardığını dile getiren Yılmaz, “Kışa girmeden önce kombi ve şofben gibi cihazların kontrollerini yaptırmak,özellikle gazın geçtiği boruları kontrol ettirmenin bir hayli önemli. Vatandaşların sıkça yaptığı hatalardan birinin de havalandırma alanlarını kapatmak olduğunu ve mutlaka havalandırmanın açık olması gerektiğini unutmamalılar.

“KÖTÜ KOMBİ YOKTUR, KÖTÜ DAİRE VARDIR

Doğalgaz ve kombi kullanan insanların kış öncesi bakımlarını mutlaka yaptırmalılar. A, B, C markası hiç önemli değil. Mutlaka servislere 2 yılı dolmuş, 2 yıldan önce yaptırmış olan insanların mutlaka kombi bakımını yaptırması lazım. Bunlarda baca temizliği ve su filtreleri temizliği yapıldığı taktirde, bu ekonomik olarak insanların bütçesine mutlaka yansır. Onun için kombi bakımlarını yaptırmış olmaları gerekiyor. Yeni yaptıran insanlar tabi hava şartları malum. Kışa girmeden yaptırmaları daha uygun olur. Kötü kombi yoktur. Biz özellikle bunu daha öncede vurguladık. Kötü daire vardır. Kesinlikle binalarına izolasyon ısı yalıtımı, dış mantoluma önlemlerini alırsa gaz olayında ekonomik davranabilirler.

“ÜÇ RADYOTER ÇALIŞMALI”

Bir de kombinin sağlığı açısından en az 3 tane radyatörle çalıştırmaları lazım. Aslında kombi açmayla-kapamayla ekonomik olmuyor. Sürekli belli bir derecede yanması; bütçe olarak daha ekonomik olur. Benim son olarak, kış ayı öncesinde, vatandaşa önereceğim; öncelikle dış cephe mantaloma ve izalasyon kombilerinin bakımını düzenli olarak yapılmalarıdır.”

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2013, 14:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48