İşsizlere Müjde tamamı siliniyor

İşsizlere Müjde tamamı siliniyor

İşsizlere Müjde tamamı siliniyor

6 milyon vatandaşı ilgilendiren GSS testinde süre2 Ocak’ta doluyor. 10 milyar lirayı aşan alacağın tahsilinde 12 taksit imkânıgetirilirken, çalışmayanların borcu ise tamamen siliniyor.

Sosyal güvencesi olmayanların Genel Sağlık Sigortasından(GSS) yararlanması için uzatılan gelir testi süresi için geri sayım başladı.Sosyal Güvenlik Kurumu, başvuru süresinin 2 Ocakta sona ereceğini anımsatarakvatandaşlara fırsatı kaçırmaması çağrısı yaptı. Gelir testi yaptırmayanyaklaşık 6 milyon kişiye ceza ve faizleri silinerek 12 ay taksitli ödeme imkânıgetiriliyor. Çalışmayanların ise GSS borcu tamamen siliniyor. Bu kişilerde 10milyar 35 milyon lira alacak bulunuyor.

10 Mİ LYAR ALACAK

Daha önce gelir testine gitmediği için GSS borcu olanlar için yeni bir fırsatkapısı açıldı. Teste girmek istemeyenlerin borçlarının faiz ve gecikme cezasısilinerek anaparasını taksitle ya da peşin ödeme imkânı veriliyor. Çalışmayan,geliri olmayan veya herhangi bir kapsamda sosyal güvencesi olmayanlar arasındangelir testine hiç başvurmayanlar 2 Ocak 2017ye kadar yerleşim yerindeki SosyalYardımlaşma ve Dayanışma Vakfına gelir testi başvurusunda bulunabilecek.Herhangi bir işte çalışmayan, hiçbir sosyal güvenlik kurumundan gelir veyaaylık almayan, bunların bakmakla yükümlüsü olmayan, GSS kapsamında bulunmayan,üniversiteye gidiyorsa 25, liseye gidiyorsa 20 yaşını, okula gitmiyorsa 18yaşını geçen kişiler çalışmaya başlamadıysa gelir testi yaptırmak zorunda.

50 LİRAYA ÇEKİLECEK

Gelir testi konusunda yeni bir çalışma yapılıyor. Ailelerin hangi geçim dilimiiçinde oldukları ortaya konuluyor. Bu çalışma sosyal güvenlik politikaları veulusal istihdam stratejisini hazırlamada belirleyici olacak. Gelirine göre 400lirayı bulan ve doğrudan 4 milyonu aşkın aileyi ilgilendiren genel sağlıksigortası priminin 50 liraya çekilmesi planlanıyor. Üç ayrı tutarda alınansigorta primleri yüzünden sıkıntı yaşayan milyonlarca ailenin yükü azalacak hemde devletin takibi kolaylaşacak. Böylece, GSS primi ödeyen herkesin ödeyeceğitutar düşecek, emeklilik için yaşı bekleyip, gelir testi yaptırmadığı içintavandan prim borcu çıkanların korkulu rüyası da bitecek.

4.2MİLYON KİŞİ PRİM ÖDÜYOR

Hükümetin 2012de yaşama geçirdiği gelir testi kapsamındatescil edilenlerin sayısı 12 milyonu buluyor. Ancak yaklaşık 4.2 milyon kişisigorta primini 86, 170 ve 410 lira olmak üzere üç farklı dilimden ödüyor.Yaklaşık 7.5 milyon yeşil kartlının sigorta primini devlet karşılıyor. Bununtek kaleme çekilmesi ile birlikte ailelerin yükü hafifleyecek, devletin detakibi, tahsilâtı kolaylaşacak. Prim yükünün aşağı çekilmesiyle birliktemilyonlarca kişi borçlanmaktan, sağlık hizmetinden mahrum kalmaktan kurtulacak.

Güncelleme Tarihi: 21 Aralık 2016, 07:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48