Karadeniz Ereğli Din Görevlileri Derneği´nden Başkan Uysal´a ziyaret

Karadeniz Ereğli Din Görevlileri Derneği´nden Başkan Uysal´a ziyaret

Karadeniz Ereğli Din Görevlileri Derneği´nden Başkan Uysal´a ziyaret

Zonguldak’ın Ereğli İlçesi Belediye Başkanı Hüseyin Uysal’ı, Karadeniz Ereğli Din Görevlileri Derneği ziyaret etti.
Dernek başkanı Ali Aksoy, başkanlık makamında gazetecilere konuşmasında, yapılacak Kent Meydanı’na inşa edilecek caminin, ilçeye ihtiyaç olduğunu söyledi.
Konuyu gündeme getirerek adım atan Uysal’a teşekkür etmek istediklerini belirten Aksoy, “inançlı insan, bulunduğu yerde eser yapar. İnançsız insanın ise yerlerinde yeller eser. Başkanımı tebrik ediyorum. Ereğli’miz için çok büyük bir ihtiyaç olan cami, bu vesile ile halledilmiş olacak” dedi.

‘YETMİYORDU’

Başkan Uysal da, vatandaşların, yeni camiyi heyecanla beklediğini öne sürdü. Merkezde bulunan 3 caminin, Cuma, bayram ve cenaze namazlarına yetmediğini anlatan Uysal, şöyle dedi:
“Camilerimiz, Cuma günleri, bayram ve cenaze namazlarında cevap vermiyordu. Nüfusumuzun çoğu merkezdedir ve merkezde küçük camilerimiz var. Oysa halkımız, Cuma, bayram ve cenaze namazlarına çok duyarlıdır. Bugünlerde ise sokaklarda namaz kılınıyor.
Göreve geldiğim ilk günden beri, cami ihtiyacı olduğunu hep dillendirdim. Halka söz verdim.”

Caminin yapılacağı yer konusunda eleştiriler de aldıklarını dile getiren Uysal, CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu’nun ‘Devrek Yolayrımı’ndaki alana yapılsın’ önerisine ‘AyCity’ üzerinden yanıt verdi. Uysal, şu sözlerle konuştu:

“ELİMDE OLSA, 4 KATA KADAR İNDİRİRİM”

“Haksız eleştiriler yapılıyor. Ben, özellikle Sayın Zonguldak Milletvekilimiz Şerafettin Turpcu’ya sormak isterim. Basında, Kavaklık’ın yanında eski hayvan pazarını tarif ediyor. Orası olmaz, orası merkez değil. Kentin mimarisini düşünen, inşaat mühendisi ve mimar olduklarından bahsediyor. Ben ona şu soruyu sormak isterim: AyCity’nin yapısı şehrin siluetini ne kadar bozduğunu, her kes tarafından görülüyor. Elimde olsa, 4 kata kadar indiririm. O bölgede, o boyda hiçbir binamız yok. Acaba onu yaparken imar, inşaat mühendisleri düşünmediler mi? Bu, şehrin siluetini bozduğunu, böyle bir binanın yapılmasına nasıl müsaade ettiler?”

“ADIMIZ TARİHE, ALTIN HARFLERLE YAZILACAK”

Biz, cami yapılarken aklımızın ve vicdanımızın sesini dinledik. Ama en önemlisi halkımızın sesini dinledik. Peki Aycity yapılırken, hangi ses dinlendi. Sadece akıl dinlenilmiş olabilir. Bu, insanları her zaman yanlışa sürükler. Eğer vicdan ile beraber hareket etmediğiniz zaman yanlış olur. Aycity’nin siluetimi yoksa oraya yapılacak caminin mi silueti bölgenin siluetini bozacak?
Bu, bütün insanların, mimari estetiğine hayran kalacağı bir cami projesidir. Adımız tarihe, altın harflerle yazılacak.”

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2016, 08:25
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48