Karda amansız mücedale

Zonguldak´ın Devrek ilçesinde, bir köyde karbonmonoksit gazından zehirlenen 5 kişilik aile için UMKE ve 112 ekipleri seferber oldu. 1.5 metre karda köye ulaşan ekipler, nefes kesen kurtarma operasyonu ile aileyi tekrar hayata döndürdü.

Karda amansız mücedale
Zonguldak´ın Devrek ilçesinde, bir köyde karbonmonoksit gazından zehirlenen 5 kişilik aile için UMKE ve 112 ekipleri seferber oldu. 1.5 metre karda köye ulaşan ekipler, nefes kesen kurtarma operasyonu ile aileyi tekrar hayata döndürdü.
Zonguldak´ın Devrek ilçesine bağlı Özbağı köyünde oturan aile, elektriklerin kesik olması sebebiyle ısınmak için jeneratörü çalıştırdı. Uykuya dalan D.K. (68), E.Ö. (16), E.Ö. (22), N.Ö. (22) ve M.Ö (76) bir süre sonra sızan karbonmonoksit gazından zehirlendi. O sırada ayakta olan E.Ö., başı dönmeye başlayınca ailesini uyandırdı. Zehirlendiklerini fark eden aile hemen 112 ekiplerine haber verdi.

KARDA AMANSIZ MÜCADELE
Gelen ihbar üzerine harekete geçen Zonguldak Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) ve Zonguldak 112 ekipleri, kar kalınlığı zaman zaman 1.5 metreye ulaşan yolda amansız bir mücadele başlattı. Bölgeye hemen UMKE ekibi, UMKE paletli ekibi, 3 adet 112 ambulansı, 8 UMKE personeli ve dokuz 112 personeli sevk edildi. UMKE hekimi ve 112 Başhekimi Dr. Murat Alpaslan öncülüğünde yola çıkan ekip, çetin kış şartlarına rağmen köye ulaşmayı başardı.

KAR SAVAŞÇILARI AİLEYİ TEKRAR HAYATA DÖNDÜRDÜ
Hemen 112 ambulansları ve paletli ambulansa konulan aile, olay yerinde yapılan ilk müdahalenin ardından Çaycuma Devlet Hastanesi ve Devrek Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Hastalardan 16 yaşındaki E.Ö. Devrek’te yapılan ilk tedavisinin ardından Bülent Ecevit Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi
Son 3 aydır profesyonel bir şekilde aktif olan UMKE timlerinin olumsuz hava koşullarına rağmen zamanında müdahalesi yürek kabarttı. Ekiplerin zorlu kış şartlarına rağmen zehirlenen aileye ulaşarak müdahale etmesi aileyi tekrar yaşama döndürdü.
UMKE ekibi merkezde 1 tim ve iki adet paletli ambulans ile kesintisiz hizmet veriyor.

YAKINLARINDAN EKİPLERE TEŞEKKÜR
Köylerde elektriklerin olmadığını söyleyen Erdem Ö. “Jeneratör çalıştırıp kapalı yere almışlar. Bir çocuk ayaktaymış. Baş dönmesi olunca diğerlerini kaldırmış” dedi.
Ailenin bir başka yakını ise, “Ev ahşap. Jeneratörden zehirlenmişler. Kar 1.5 metre. 112 acil ve UMKE’ye çok teşekkür ederiz. Her dediğimizi yaptılar. Bütün ekipleri seferber ettiler ve onların sayesinde böyle geldik” diye konuştu.
Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2015, 08:48
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48