LİMANA ÜÇ MİLYON EUROLUK RÖMORKÖR

Zonguldak’ta kurulu Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait 45 ton çekme gücüne sahip 3 milyon 390 bin euro’ya yaptırılan Taşkömürü-1 adlı römorkör hizmete girdi.

LİMANA ÜÇ MİLYON EUROLUK RÖMORKÖR

gundemeregli.com
-TTK Limanı’nda gerçekleştirilen törene, TTK Genel Müdürü Burhan İnan’ın yanı sıra daire başkanları, idari amirler katıldı. Duaların okunmasının ardından kurban kesimiyle devam eden tören deniz gezisiyle tamamlandı.
45 ton çekme gücüne sahip, 26 metre boyunda, 9.5 metre eninde 11 knot hıza sahip römorkör, TTK’nın işlettiği Zonguldak Limanı’nda hizmet verecek. Yangınlara köpük veya deniz suyu ile müdahale edebilecek iki yangın monitörü olan römorkörün, 5 ton kaldırma gücünde servis vinci bulunuyor. Tuzla’da 400 günde inşa edilen römorkörün bedelinin 3 milyon 390 bin Euro olduğu bildirildi.
TTK Genel Müdürü Burhan İnan, Zonguldak Limanı’nın işletmeciliğinin Türkiye Taşkömürü Kurumu tarafından yapıldığını belirterek şöyle konuştu: Daha önce bu işleri Kıyı Emniyeti’nden kiraladığımız iki römorkör ile yapmaktaydık. Geçen yıl yaptığımız ihale ile bu römorkörü inşa ettirdik. Bu gün teslim aldık. Bu römorkör 45 ton çekerli, Kıyı Emniyeti’nden kiraladığımız römorkörler 26-27 ton çekerliydi. Dolayısıyla limanda bundan böyle çok daha güvenli ve çok daha hızlı römorkaj hizmetlerini yapabileceğiz. Son derece modern ve her şeyi otomatik altı kişilik mürettebat vasıtası ile kumanda edilen bir römorkör. Zonguldak Limanı’na çok daha etkin ve güvenli hizmet verebilmesi adına kurum olarak elimizden gelen çabayı göstermekteyiz. Liman sahasında betonlama işini ihale ettik. Şu an firma çalışıyor. Sahayı aydınlattık. Birer birer bütün eksiklerimizi gideriyoruz. Zonguldak Limanı’nın hizmet vermesi için elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz.”
İnan ayrıca, Kıyı Emniyeti’nden kiralanan ve bir süredir kullanımda olan römorkörlerden birisinin iade edileceğini bildirdi. İnan, römorkörün yaklaşık 10 milyon TL bedelle yapıldığını ifade etti.
Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2014, 14:41
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48