ONA EMANET

Eskişehir-İstanbul arasındaki Yüksek Hızlı Tren’in (YHT) açılışına günler kala jandarma ekipleri YHT Hattı üzerindeki güvenlik devriyelerini sürdürüyor.

ONA EMANET
 
gundemeregli.com-Ekipte yer alan Bozüyük İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görevli kadın astsubay ise eline aldığı dürbün ile etrafı gözetliyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde demiryolu ulaşımına büyük önem veren hükümetin YHT kapsamındaki en büyük projesi olarak göze çarpan İstanbul-Ankara hattının açılmasına günler kaldı. İlk olarak 29 Mayıs 2013 tarihinde açılması planlanan hattın açılışı, hat üzerinde yaşanan sabotaj olayları nedeniyle ertelenmişti.

Son olarak 5 Temmuz’da Başbakan Erdoğan’ın açılışını yapmasıyla faaliyete geçeceği bildirilen hat üzerinde olası sabotaj olaylarına karşın jandarma ekipleri de devriyelerini sıklaştırmıştı. Son aylarda jandarmanın yaptığı denetimler, kısa sürede meyvesini verirken, hat üzerinde hırsızlık yapmaya çalışan birçok kişi yakalanarak adli mercilere teslim edilmişti.

KADIN ASTSUBAY GECE GÜNDÜZ DEMEDEN YHT NÖBETİNDE
Bilecik Bozüyük ilçesindeki İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri ise hattın açılmasına 3 gün kala sahalarında bulunan YHT hattı üzerindeki rutin devriyelerine devam ediyor. İlçe Jandarma Komutanlığı’nda görevli kadın bir astsubay da timiyle beraber YHT hattı üzerindeki devriyelere katılıyor. Tüm teçhizatıyla devriyeye katılan kadın astsubay, hem gece hem de gündüz belirli aralıklarla timle beraber eline aldığı dürbünü ve yaptığı kontrollerle olası bir hırsızlık olaylarına ilişkin görevini sürdürüyor. “Yüksek Hızlı Tren Hattı hepimizin malı, lütfen zarar vermeyelim” sloganıyla devriyelerini sürdüren jandarma ekipleri, hatta yakın yerleşim yerlerindeki vatandaşları da olası olumsuz olaylara karşın bilgilendirerek örnek bir davranış sergiliyor.

Faaliyete geçmesi ile 523 kilometre uzunluğundaki Ankara-İstanbul arasındaki hatta trenin saatte 250 kilometre hızla hareket etmesi bekleniyor. Eski demiryolu ağı ile 7 saatte alınan bu iki kent arasındaki mesafenin, şuanda test sürüşleri de yapılan yeni hat ile 3 saate inmesi hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 07:20
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48