Özkök açıklama yaptı

Cumhuriyet Kadınları Derneği Kdz. Ereğli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Öznur Özkök, 5 Aralık Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin yurt çapında örgütlenmesinin 18. kuruluş yıldönümü dolayısıyla açıklama yaptı.

Özkök açıklama yaptı

Cumhuriyet Kadınları Derneği Kdz. Ereğli Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Öznur Özkök, 5 Aralık Cumhuriyet Kadınları Derneği’nin yurt çapında örgütlenmesinin 18. kuruluş yıldönümü dolayısıyla açıklama yaptı.

Özkök yaptığı yazılı açıklamada şu görüşlere yer verdi; “Bu günün en önemli özelliği ise Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkının Anayasal bir hak olarak verilişinin de 80. Yılı olmasıdır. Kadınlara, 1934’te Anayasada yapılan bir değişiklikle milletvekili seçme ve seçilme haklarının tanınmasıyla, Atatürk’ün Türk kadınına verdiği değer ve önem en güzel şekilde ortaya çıkmıştır. Türk Kadınının Ata’sına bağlılığının sebeplerinden en önemlisi olduğunu saydığımız bu gün aynı zamanda Türk ulusunun Dünya devletlerine karşı açık bir yüz akıdır. Bu fırsatla Devrim Kanunlarına zıtlık adına düzenlenen Okullardaki Kılık-Kıyafet yönetmeliğine de değinmek isteriz.

YÖNETMELİK, KILIK –KIYAFETİ DEĞİL KÖRPE BEYİNLERİ HEDEF ALMAKTADIR

İlköğretime kadar kız öğrencilerin başlarının kapatılmasını sözde bir özgürlük olarak ileri süren hükümet aslında başörtüsü zorunluluğunu ve baskısını yürürlüğe koymaktadır.2014 Türkiye’sinin Cumhurbaşkanı “Kadın ve Erkek eşit değil ve olamaz, bu fıtrata aykırı” diyebilmektedir. 80 yılda gelinen noktanın en güzel özeti budur. Daha da önemlisi; Cumhuriyet eğitimi, bilime dayanmalı, bağımsızlıkçı, aydınlanmacı ve halkçı bir ulusal politikanın ürünü olmalıdır. Her yeni siyasi iktidarın, kendi siyaseti üzerine inşa edilecek eğitim politikaları, yeni kuşakların bilinçlerinde yarılmaya ve ayrışmaya neden olacaktır

Herkes ve özellikle kadınlarımız akıllarını başlarına almalı ve seçme ve seçilme haklarının da bir gün hiç hissettirilmeden ellerinden alınacağını düşünebilmelidirler. Tehlike bu kadar büyük yakıcı ve yakındır. İktidar, bu ve benzer düzenlemelerle ateşle oynamaktadır. Ancak yanacak olan bizim geleceğimizdir. Biz kadınlar, herkesi geleceğe sahip çıkmaya davet ediyoruz”

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2014, 08:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48