Şair Ebubekir Eroğlu´na, ´2016 Necip Fazıl Ödülleri´ şiir dalında ödül

Şair Ebubekir Eroğlu´na, ´2016 Necip Fazıl Ödülleri´ şiir dalında ödül

Şair Ebubekir Eroğlu´na, ´2016 Necip Fazıl Ödülleri´ şiir dalında ödül
Star Gazetesi 2016 Necip Fazıl Ödüllerini kazananlar açıklandı. Şiir dalında verilen ödül, şair Ebubekir Eroğluna layık görüldü.
Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle bu yıl üçüncüsü verilen ödülleri kazananlar İkitelli Es Medyada düzenlenen basın toplantısında açıklandı. Seçici jüri üyeleri tarafından ödüle layık görülen isimleri Beşir Ayvazoğlu açıkladı.
Ayvazoğlu, 2016 Necip Fazıl Ödüllerine şiir dalında Ebubekir Eroğlu’nun layık görüldüğünü belirtti. Ödüllerin gerekçelerine dair açıklamada bulunan Ayvazoğlu, şiir dalında ödüle layık görülen Ebubekir Eroğlunun çıkardığı dergilerle Türk şiirine yön verdiğini belirterek, Eroğlu, aynı zamanda yeni şairler yetişmesini sağlamış. Ayrıca şiir üzerine derinliğine düşünen ve poetikası olan bir şair. Hem şair ve dergi yöneticisi olarak hem de yeni şairler yetiştirmiş ve şiir üzerine düşünmüş, tefekkür tarafı olan bir şair olarak öne çıktı şeklinde konuştu.
Ödül jürisinde, Ayvazoğlunun yanı sıra Fatih Andı, Hicabi Kırlangıç, Nurcan Yurdakul, Osman Konuk ve Turan Karataş yer aldı. Eroğlu’nun yanında, Fikir ve Araştırma Ödülüne Yaşar Çağbayır, Hikaye ve Roman Ödülüne yazar Cihan Aktaş layık görüldü.
Kırk yılı aşkın süredir yazın hayatını sürdüren şair ve yazar Ebubekir Eroğlu şu ana kadar aldığı pek çok ödülün yanı sıra Bülent Ecevit Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanına layık görülmüştü.
Bülent Ecevit Üniversitesi Senatosu 4 Mart 2014 tarihli toplantısında Şair-Yazar Ebubekir Eroğlu’na Fahri Doktora Payesi takdim edilmesine karar vermişti. Bülent Ecevit Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesinde bir salona ismi de verilen Şair Ebubekir Eroğlu, fakültenin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde edebiyat dersleri de veriyor.
Güncelleme Tarihi: 13 Ekim 2016, 06:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner44

banner41

banner47

banner45

banner46

banner48