“Şike Türk futbolunun kara lekesi”

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Saadettin Saran’ın katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirdi.

“Şike Türk futbolunun kara lekesi”
 Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Saadettin Saran’ın katılımıyla bir söyleşi gerçekleştirdi. Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Arif Amirov Salonu’nda gerçekleştirilen söyleşiye çok sayıda öğrenci katıldı. 

Soru cevap şeklinde yapılan söyleşide Saadettin Saran mesleki tecrübelerini ve anılarını öğrencilerle paylaştı.

Başarılarının sırrını öğrencilerle paylaşan Saran, “Ben 45 senedir Fenerbahçe’liyim. Zamanında Aziz Bey ile ters düştük ve beni kulüpten uzaklaştırdılar hem de iki defa. Dünyada 2 defa kulüpten uzaklaştırılan başkan adayı yoktur. Az önce de bahsettiğim gibi başarının sırrı pes etmemek” dedi.

Programın moderatörlüğünü yapan Yrd. Doç. Dr. Hasan Özer’in “Aziz Yıldırım yine meydan okudu. Mayıs ayında kongre var. Bu reste karşılık verecek misiniz? Tekrar aday olacak mısınız?” sorusu üzerine Saran, “Ben davamı kazandım kulübe geri döndüm. Ama Aziz Bey yine itiraz etti. Dolayısıyla bir süreç içerisindeyiz. Mayıs ayına yetişirse öyle bir niyetim var. Fenerbahçe’nin sahibi genel kurul, önemli olan onların kararı. Ama bildiğim kadarıyla şimdilik bir teveccüh var o da devam ettiği sürece Aziz Bey’in de itirazları bittiği zaman aday olacağım” dedi.BURADA OLMAYAN KİŞİLERİN HAKKINDA KONUŞMAK ETİK OLMAZ

Programa katılan bir öğrencinin “Yeniden loca almışsınız. Aziz Yıldırım kulüpte sizi bu kadar istemezken loca almanıza nasıl izin verdi?” sorusu üzerine Saadettin Saran, ”Çok onun elinde değildi” diyerek cevap verdi.

Öğrencilerin sıkça Aziz Yıldırım ile ilgili sorular sormasına Saadettin Saran, “Bence burada şahısları, spekülasyonları konuşmayalım burada olmayan kişilerin hakkında konuşmak etik olmaz” ifadelerini kullandı.

Fenerbahçe’nin şike konusunda yeterince ceza almadığını düşünen bir öğrencinin sorusu üzerine Saadettin Saran, bu konuda daha bilgili olduğunu söylediği Radyo Spor Genel Müdürü olan Barış Ertül’ün cevap vermesini istedi. Ertül ise, “Bu iş İsviçre Federal Mahkemesi’ne kadar gitti orada onaylandı ve UEFA’nın kararıyla Fenerbahçe Avrupa kupalarına katılmama noktasında ağır bir şekilde cezalandırıldı. Bunun ekonomik yaptırımı tahmin edersiniz ki çok ağır. Her yıl 40-50 milyon Euro kayıptan bahsediyoruz. Bunun Türkiye boyutu ise tamamen TFF’nin inisiyatifine kalmış. Dolayısıyla TFF’nin kurumları Fenerbahçe’nin iki yöneticisinin cezalandırılması kararında bulundu ve bu iki yönetici ceza aldı dedi.“ŞİKE TÜRK FUTBOLUNUN KARA LEKESİ”

Fenerbahçe deyince insanların aklına şike geliyor. Bu insanların bilinçaltından nasıl silinebilir? sorusu üzerine Saran, Bunu sadece Fenerbahçe yapmadı. Bu Türk futbolunun kara lekesi maalesef” açıklamasında bulundu.NURİ ŞAHİN’İN TÜRKİYE’YE GELMESİNE BEN ENGEL OLDUM

Türk futbolunun içinde bulunduğu sıkıntıların bir an önce giderilmesini ve Türk futbolunun gelişmesi için yeterli ilginin olması gerektiğini belirten Saran, “Ben Dortmund’un sahibiyken, Nuri Şahin daha o zamanlar 15 yaşında, Beşiktaş’a da Yıldırım Demirören yeni gelmiş ve Nuri Şahin’in babasıyla Beşiktaş bir anlaşma yapmış ve Beşiktaş’a transfer etmiş. Nuri de çok istekliydi. Ben bir Türk vatandaşı olmama rağmen o çocuğun Türkiye’ye gelmesine engel oldum. Çünkü o çocuk buraya gelseydi eğer bozulacaktı. Bunu söylemek her ne kadar hoş bir şey olmasa da maalesef Türkiye’nin gerçeği bu. Burada böyle bir ortam var. Futbolcular buraya gelince hemen arabalar Ferrari’ler farklı bir yaklaşım var. Ben bir yönetici olarak, bir spor adamı olarak, bir baba olarak bu durumdan rahatsız oluyorum” dedi.

Söyleşi Saadettin Saran’a plaket verilmesiyle sona erdi.
Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2014, 07:35
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner5

banner41

banner47

banner4

banner46

banner48